Adil Kullanım Kotası'ndaki beklenen değişiklik 1 Mayıs'ta başlıyor

  Kategori: Teknoloji Dünyası / Manşet Yayınlanma Tarihi: 15-04-2017, 00:55

  Okunma :683

  Adil Kullanım Kotası'ndaki  beklenen değişiklik 1 Mayıs'ta başlıyor.
  BTK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle Adil Kullanım Kotası (AKK) aşıldıktan sonra internet kalitesini 3 Mbps hızına indiren uygulama değişti.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan, daha önce 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağı belirtilen Adil Kullanım Kotası (AKK) çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceğini belirtmişti.

  Bahsedilen çalışmalarda sona yaklaşıldı ve internet kullanıcılarının kâbusu olabilen Adil Kullanım Kotası hakkında yeni bir düzenlemeye gidildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yeni uygulamayı internet servis sağlayıcılarına iletti. Kota aşımı sonrası minimum hız sınırı değişti.

  GECELERİ KOTA YOK

  Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız ne olursa olsun, sınır aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı 3Mbps'ye düşüyordu. Yeni uygulamada ise farklılıklar var.

  1 Mayıs'tan itibaren başlayacak uygulamada gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri AKK kapsamında değerlendirilmeyecek. Internet kullanıcıları bu sayede geceleri web sitelerinde daha rahat sörf yapabilecek.

  BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına iletilen düzenlemedeki bir diğer yenilik de, gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri tüketiminin aşılması hâlinde internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirliyor.

   

  HER TARİFEYE FARKLI HIZ

  Eski uygulamada tarife ne olursa olsun kota aşıldıktan sonra hız 3 Mbps'e çekiliyordu. Bundan böyle bu alt sınır tarifenin çeşidine göre değişecek. En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda AKK aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde bu alt sınır kademe kademe yukarı çekildi.

  Örneğin, 16 Mbps bağlantı hızı kota aşımı sonrasında 5 Mbps olarak kullanılabilirken 50 Mbps tarifesine sahip bir başka kişi kotayı aştığında hızı 16 Mbps'e düşecek. Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası düşeceği alacağı hal şöyle.

  BAĞLANTI HIZI
  AKK SONRASI HIZ
  8 MBPS
  3 MBPS
  16 MBPS
  5 MBPS
  24 MBPS
  8 MBPS
  50 MBPS
  16 MBPS
  100 MBPS
  24 MBPS
  500 MBPS
  32 MBPS
  1000 MBPS
  64 MBPS

  Habertürk
  Google+'da paylaş!

  Efsane Nokia 3310 yenilenen özellikleriyle tekrar satışa çıkıyor.

  Mobil Dünya Kongresi'nde Nokia 2000 yılında 126 milyon satan 3310'un 2017 versiyonunu Barcelona'da yapılan MWC 2017'de duyurdu....

  Sürücülere para kazandıran uygulamayı duydunuz mu?

  Sürücülere para kazandıran uygulamayı duydunuz mu? Groupama tarafından sunulan uygulama ile birlikte artık kullanıcılar Kaskopilot uygulamasıyla kurallara uyduğu taktirde para kazanabilecek. Peki nasıl mı?...

  Akbank'tan siber saldırı açıklaması!

   Akbank'tan siber saldırı açıklaması!...

  Sony'nin yeni Xperia telefonların işlemcisi nasıl olacak?

   Sony'nin yeni Xperia telefonların işlemcisi nasıl olacak?...

  Eğitim'de yeni dönem başlıyor.Birçok değişiklik geliyor.

   Liselerde açık uçlu sınav dönemi başlıyor. Eğitim'de yeni dönem başlıyor.Birçok değişiklik geliyor....

  E-YDS de flash değişiklik

   E-YDS de flash değişiklik Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), e-YDS Kılavuzunda yaptığı değişiklikle, adayların yıl içerisinde sınava girme hakkını 1'den 4'e çıkardı....

  10 bin özel harekat polisi alımları başlıyor

   10 bin özel harekat polisi alımları başlıyor...

  İnternet üzerinden herhangi bir bilgisayara nasıl bağlanılır ve o bilgisayarı uzaktan nasıl kontrol edebilirsiniz.

  İnternet üzerinden herhangi bir bilgisayara  nasıl bağlanılır ve  o bilgisayarı uzaktan  nasıl kontrol edebilirsiniz.İki bilgisayar arasında dosya paylaşımı nasıl yapılır....

  Netflix Nedir? Niçin Kullanılır? Netflix Kullanım Rehberi

  Netflix Nedir?  Niçin Kullanılır? Kimler Kullanır?Netflix  Kullanım Rehberi...

  Çin'de HTC Vive Rüzgarı

  HTC'nin giyilebilir teknoloji adına yaptığı HTC Vive Çin'de internet kafelere dağıtılarak kullanıcıya sunulacak. Sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive Dünya'nın en kalabalık ülkesi olan...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Eylül 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com