Uranyuma Dokunmak

  Kategori: Bilişim ve Bilim / Manşet Yayınlanma Tarihi: 1-12-2015, 23:51

  Okunma :1 904

  Uranyuma DokunmakEğer uranyum metal halindeyse bir şey olmaz. Çünkü doğada bulunan %99’luk bolluktaki izotop, U-238 metali 4,5 milyar gibi çok uzun bir bozunma süresine sahiptir. Yani radyoaktif açıdan çok zayıftır. Fakat aynı kurşun metali gibi ağır bir metal olduğundan, az miktarlarda yutulur veya tozu solunursa böbreklerde hasara yol açabilir. Özellikle suda çözünebilir Uranyum tuzu veya bileşikleri cilt tarafından absorblanabilir.

  Uranyum nitrat tuzu vb. bileşikler cilt tarafından emilebilir. Bu madde önceden siyah beyaz fotoğraflara kızılımsı renkler eklemek için kullanılırdı. Halen bazı yerlerde kullanılsa da çok nadirdir. Uranyum tozlarına dokunmadıkça çok problem olmayacaktır, elinizi yıkasanız yeter.

  Doğada en bol bulunan uranyum izotopu U238’dir. U238 sindirilmedikçe pek problem yaratmasa da, diğer izotoplar sıkıntı yaratabilir.

  U235 izotopu gama radyasyonu yayar, bu nedenle biraz daha zararlıdır. Bu atom bombası yapımında kullanılan maddelerden biridir. 6 Ağustos 1945’de Hiroşima’ya atılan atom bombasında U235 izotopundan 56 kg kullanılmıştı

  İzotopların yarılanma süreleri ve stabiliteleri oldukça önemlidir.
  Uranyuma Dokunmak
  Fakat U232 kütlesini elinizde tutarsanız, elinizi yakacak kadar sıcaktır. Yarılanma ürünleri nedeniyle daha aktif ve toksiktir. İşte bu Uranyum 232 izotopundan uzak durun, gaz maskesi ve koruyucu ekipman kullanın.

  Uranyuma Dokunmak
  Zenginleştirilmiş Uranyum
  Zenginleştirilmiş uranyum, içeriğindeki Uranyum-235 (kim. sembol 235U) oranı belirli yöntemlerle doğal seviyelerin üzerine çıkartılmış uranyum karışımıdır. Doğada bulunan toplam uranyum elementinin %99.284’ü Uranyum-238 (kim. sembol 238U) izotopundan oluşur. Zincirleme fisyon gerçekleştirme kabiliyeti bulunan tek uranyum izotopu olan Uranyum-235’in tüm uranyum rezervleri içerisindeki payı yalnızca %0.72’dir. Bu yüzden nükleer yakıt amaçlı olarak kullanılabilmesi için235U izotopunun uranyum karışımı içerisindeki oranı arttırılmalıdır.
  Derecelendirme

  Az zenginleştirilmiş uranyum, içeriğindeki 235U konsantrasyonu %0.9 ila %2 arasında olan uranyum yakıtıdır. Bu yakıt günümüzde CANDU gibi ağır su ile çalışan reaktörlerde kullanılan doğal uranyumun yerini almaktadır.

  Geri kazandırılmış uranyum (GKU), bir başka az zenginleştirilmiş uranyum (AZU) sınıfıdır ve hafif sulu reaktörlerde kullanılan nükleer yakıtın yeniden işlenmesi ile elde edilir.
  Orta zenginleştirilmiş uranyum, içeriğindeki 235U konsantrasyonu %2 ila %20 arasına çıkartılmış uranyum yakıtıdır. Özellikle hafif sulu reaktörlerde ve sivil/askeri araştırma reaktörlerinde kullanılır..
  Yüksek zenginleştirilmiş uranyum, içeriğindeki 235U veya 233U konsantrasyonu %20’den daha yüksek olan uranyum yakıtıdır.
  Nükleer silahlarda bulunan zincirleme fisyon yaratmaya uygun yakıt genellikle %85 veya daha fazla 235U içerir. Bu orana bazen silah düzeyi uranyum da denir. Teoride bir nükleer silah %20 düzeyinde 235U’den oluşan yakıtla da üretebilir, ancak bu verimsiz bir orandır. YZU ayrıca hızlı nötron reaktörleri, uçak gemileri ve balistik denizaltılar gibi deniz araçlarını itmede kullanılan reaktörlerde yakıt olarak yer almaktadır.

  Kaynak : Wikipedia ve http://www.gercekbilim.com

  Google+'da paylaş!

  Gaz hidrat dönemi mi başlıyor?

     Gaz hidrat dönemi mi başlıyor?...

  Balık Kokusu Mu Problem Değil Artık

  Balık Kokusu Mu Problem Değil Artık...

  Microsoft Diyor Ki Tek Elle Yazmak Artık Problem Olmayacak

  Microsoft Diyor Ki Tek Elle Yazmak Artık Problem Olmayacak  ...

  Evde Pratik Çözümler

  Evinizle ilgili Pratik Bilgiler...

  Kaya tuzu tüketmek zararlı mı?işin Doğrusu Ne?

  Önemli olan kaya tuzu veya sofra tuzu meselesi değil, tuzun makul miktarda tüketilmesidir...

  Televizyon aldınız 4K mı yoksa 3K mı?

  Televizyon aldınız 4K mı yoksa 3K mı?...

  Obez misiniz...

  Obezite, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak kısaca tanımlanabilir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise ”obezite nedir?” sorusundan çok, ”obezite hastalığı nedir?” diye sormak...

  Güzel bir cilt için yapılması gerekenler

  Güzel bir cilt için yapılması gerekenler...

  Aspirinde Büyük Tehlike!

  Aspirin Kullananları Bekleyen Büyük Tehlike!...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ocak 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com