Meleklerin Varlığı 2

  Kategori: Dini Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 31-01-2016, 18:10
  • Beğen
  • 0

  Meleklerin varlığı konusunu anlatmaya devam edelim.Dört büyük meleği anlatmıştık şimdi diğerlerini anlatmaya başlayalım.

  2-Kiramen Katibin:Şerefli yazıcılar demektir.İnsanın sevaplarını ve günahlarını kayıt altına alırlar.Günü geldiğinde de Allah'ın huzurunda yaptıklarımız bize gösterilir.Burada şu ayrıntıyı göz ardı etmemeliyiz.Sevabı yazan melek o sevap işlenir işlenmez kat kat fazlasıyla yazar hemen yazar.Ama günah işlendiğinde günah sabah işlenmişse melek akşama kadar bekler,eğer tevbe ederse o günah yazılmaz,tevbe edilmezse bir-bir yazılır.Akşam işlenmişse sabaha kadar melek bekler tevbe edilmezse yine bire bir günah yazılır.Allah bu konuda Müslümanın tevbe edip günahı sildirmesinden yana .Tıpkı sevapların katlı yazılması gibi.Melekler bu görevi yaparlarken zerre miktar hem yanılmazlar hem de yazmamazlık etmezler.Öbür dünya da defterimiz açıldığında yapmadığımız hiçbir şeyi o defterde göremiyeceğiz.Zerre miktar hayır ve şer o defterde mutlaka yerini alacaktır.

  3-Münker ve Nekir:Kabirde insanları sorguya çekecek olan meleklerdir.Ölen kişinin dünyadaki yaşantısına göre şekil alacağı rivayet ediliyor.Yani ölen kişi iyi biriyse melek güzel bir şekilde,kötü biriyse (günahkar biri ise ) korkunç bir şekil alacağı söyleniyor.Kabirde insanlara Rabbin kim?Dinin ne? Litabın ne ?Peygamberin kim?Diye sorulduktan sonra hemen arkasından sorulacak sor Namazla aran nasıl ?Bu soru final hükmünde.Bu soruya iyi cevap verenler için diğer sorular kolaylaştırılıp sağ tarafından bir pencere açılacağı ve orada cennette gideceği yer gösterilerek kıyamete kadar bekletileceği rivayet ediliyor.Eğer kul namazlarını kılmıyor ve günahkar biriyse o zaman sorular en ince ayrıntılara kadar girileceği ve çok çetin bir sorgulamadan sonra sol tarafından bir pencere açılacağı ve cehennemde gideceği yer kendine gösterileceği ve daha kabirde iken azap çekeceği rivayet ediliyor.Demek namaz çok önemli bir ibadet.Bir de kabir azabının %80 ni ayakta çiş yapmaltan kaynaklandığı söylenir.Kabri aydınlatan namazın da Teheccüt Namazı olduğu peygamberimiz tarafından buyurulmuştur. 

  3-Hafaza Melekleri:İnsanı yanında bulunan ve onları koruyup dua eden melekler.BU duygu insanlara güven duygusu veren önemli bir duygudur.Bu melekler insanı genelde iyi yönde teşvik ederler,kötü iş yapmasını engellemeye çalışırlar.Ben öyle düşünüyorum ki melekler insanın vicdanına hitap ederek onların günah işlemesine veya kötülük yapmasına engel olurlar.Şeytan da insanın nefsine hitap ederek günah işlemesini sağlarlar.Bu demektir ki insan nefsinin dediklerini yaparsa günaha girer,vicdanını dinlerse ( tabi vicdanı bozulmamışsa ) hep iyilik yapar ve sevaba girerler.

  4-Tabiat olaylarını idare eden melekler:Bu konuyu Mikail (as) ı anlatırken anlatmıştık ama buraya ilave edecek bir şey daha var.O da kainattaki bütün gezegenleri,yıldızları,hayvanları,bitkileri vs hepsini taşıyan melekler vardır.Yoksa milyarlarca yıldır,en ufak bir kaza olmadan bu hayatın devam etmesi mümkün değildir.

  4-Allah'a İbadet eden melekler:Hayatları boyunca hiç durmadan Allah'a iabdet eden melekler vardır.Hayatı boyunca secdede,rükuda,kıyamda olan melekler vardır.Zaten namaz da bence bunu canlandırıyor.

  Aslında melekler konusunda yazılacak çok şey var.Ama şimdilik bu kadarla yetinelim.İnşallah meleklere imanın faydaları ile devam edeceğiz.Güzel günlerde buluşmak dileğimle

   

  Google+'da paylaş!

  Müslümanın Amentüsü

   Müslümanın Amentüsü...

  Peygamberimizin Anlatımıyla Namaz

   Peygamberimizin Anlatımıyla Namaz...

  Ahlaki Yasaklar

   Ahlaki Yasaklar...

  Altından Kalkamayacağımız Yükleri Bize Verme Allah'ım

   Altından Kalkamayacağımız Yükleri Bize Verme Allah'ımEy her zaman gizli ve sürpriz nimetleriyle bizi lütuf sağanakları altında sırılsıklam hele getiren yüce Mevla’mız! Bazılarını az-çok sezip korktuğumuz ve bazılarını da...

  İyiliği Karşılık Bulan Dört Kişi

   İyiliği Karşılık Bulan Dört Kişi...

  Sebep Olan Yapan Gibidir

   Sebep Olan Yapan Gibidir...

  Allah'ın ipine sarılmak

   Allah'ın ipine sarılmak...

  Meleklerin Duası

   Meleklerin Duası...

  MELEKLERİN VARLIĞI 1

   MELEKLERİN VARLIĞI 1...

  Aşure günü yapılacak ibadetler neler?

   Aşure günü ve gecesi nasıl geçirilmeli? Aşure günü yapılacak ibadetler ve okunacak dualar......

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
KURBAN


-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Nisan 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com