Namazla İlgili Yanlışlar

  Kategori: Dini Bilgiler / Namaz / Fikhimeseleler Yayınlanma Tarihi: 14-02-2016, 19:54 Hata?
  • Beğen
  • 0

  Çoktandır namazla ilgili önemli hususları yazmak istiyordum. Birçok insan namaz kılıyor. Ama nasıl namaz kıldıklarını çoğu bilmiyor. Kimi bildiği bir-kaç sure ile namaz kılıyor ( yeni sureleri öğreninceye kadar olabilir ) kimi ayakta salavatları okuyor, ayrıca otururken Fatiha suresini okuyan da var, kimi de her rekâtta ihlas ve ya Kevser sureleri ile namaz kılıyor. Hatta kıldığı namazların farzlarını, vaciplerini, sünnetlerini, namazı bozan şeyleri, namaza geç geldiğinde ne yapacağını bilmediğinden cemaatle namaz kılmak yerine kendi başına namaz kılıyor, bunları sıralamak mümkün. Biz inşallah baştan başlayarak namaz kılarken yapılan yanlışlıkları yazmaya çalışacağız.

  Namaza başlamadan önce abdest alınır. Âmâ abdesti bile düzgün almayanlar var. Acele ile abdest alıp, yıkanması gereken yerler tam yıkanmadan abdest alınıyor. En çok yüz( sadece elmacık kemiklerinin olduğu yerler yıkanıyor ), acele ile yüzümüze suyu çarpıp geçiyoruz. Hâlbuki suyun yüzümüze iyice yedirilmesi lazım. Sakallı olan erkekler suyu kılların dibine kadar iyice ıslatmaları gerekir. Yüz alnımız, kulak memelerinin olduğu yerden, sakal biten yerlere kadar geniş bir alandır.

  Sonraki yanlışlık kolları yıkarken oluyor. Sadece kolumuzun üst tarafını yıkayıp ( hatta musluğun altına kolumuzu sağdan sola soldan da sağa doğru geçirip gidiyoruz ) arkasını ve dirsek bükümünü de dahil yıkamak gerekiyor. Suyu iyice yedirerek bu işi yapmamız lazım.

  Daha sonra ayaklarımızı yıkarken yine yanlışlık yapıyoruz. Sadece ayak parmaklarımızı ve ayağımızın üstünü yıkıyoruz. Halbuki ayağımızın tamamını sol elimizle ve suyu yedirerek yıkamamız gerekiyor.

    

  Sıra namaza başlamaya geldi. Tabi önce niyet gerekir. Niyet konusunda aslında kalben niyet edilebilir, ama dil ile de söylemek daha sevaptır. Niyet etmeden yapılan hiçbir ibadet geçerli değildir. Namazın farzlarından biri ayakta durarak namaz kılmaktır. Ayakta durmaya gücü yetmeyenler oturarak namazlarını kılabilirler. Ona da gücü yetmeyenler yattıkları yerden namazını kılarlar. Ama ülkemizde bir tabure anlayışı var bu yanlıştır. Üstelik tabure ile namaz kılanlar kendilerine bir bölüm ayarlamışlar ve namazlarını orada kılıyorlar. Cemaatle namaz kılarken onlar arkada bir yerde kalıyorlar, namaz bitiminde de herkes önlerini kesip gidiyorlar. Allah korusun ama bu durumda tabureye değil yere oturulmalı ve saflarda yerimizi almalıyız. Hatta rükû ve secdeyi yapamıyorsak bile ima ile bunları yapabiliriz.

  Namazın en önemli rükünlerinden biri kıraattir. Namazda sure, ya da ayet okumak. Okumak: Okuduğumuz sure veya ayeti en az kendi duyacağımız şekilde sesli okumak demektir. Harfleri yutmadan, mahreçlerini tam çıkararak ve de doğru okuyarak namazımızı kılmalıyız. Dudaklarımızı hiç kıpırdatmadan, sesleri çıkarmadan, sadece kalbiyle okumak okuma sayılmaz. Sure veya ayetleri doğru okumalıyız. Yoksa namaz kıldığımızı zannedip boş yere yatıp kalkarız. Hele sure veya ayetleri okurken anlam bozacak şekilde okursak zaten namazımız bozulur. Bir de sure okurken en azından kısa sureleri sırasına göre okumalıyız. Ayrıca ya uzun bir ayet, ve ya kısa üç ayet en azından okumalıyız.

  Sonraki aşama rüku her kes bilir ki namazda rüku da önemlidir. Ama çoğumuz bu rükuyu bile doğru düzgün yapmıyoruz. Rükunun tam olması gerekirken tam eğilmiyor biraz da acele olarak hareketi yapıyoruz. Sonra secde en çok yanlış yapılanlardan birisi secdedir. Secde, alın, burun, iki el, iki diz ve iki ayağın yerde olmasıyla farz kılınmıştır. Secde de erkeklerin kollarını yere değdirmemesi gerekiyor. Eğer secdeye gittiğimizde farkında olsak da olmasak da aynı anda iki ayağın yerden kalkması namazı bozar. Çoğu insan bunu yapıyor. Farkında olmadan namaz bozuluyor. Bir de secdenin acele ile yapılması var. O da işin cabası.

  Şimdi birkaç hususu da belirtmekte fayda var. Öncelikle cemaatle namaz kılarken niyetin yapılıp imama uymanın imamın tekbirinden sonra yapılması gerekir. Cemaatle namaz kılarken imamdan önce ve imamdan daha geç hareket etmemeliyiz. Namaz kılarken aşırı hareketler namazı bozar: Mesela bir rekatta ikiden fazla kaşınmak, iki elimizle aynı anda elbisemizi ve ya pantolonumuzu düzeltmek namazı bozar. Anlamı bozulacak şekilde sureleri yanlış okumak namazı bozar. Birde üç mezhebe göre farz olan bizde de vacip olan tadil-i erkâna uymak var. Eğer buna uyulmazsa namaz bozulur. Tadil-i erkân: Namaz hareketlerin ( rükunlarının ) yerli yerinde ve gerektiği şekilde yapılması demektir. İlerde inşallah başka konuları da yazarız. Hatasız bir şekilde namaz kılmamız dileklerimle.

  Google+'da paylaş!

  Sahabelerde Sabır ve Şükür Anlayışı Nasıldı.

   Allahu Teâlâ sabredenleri birçok sıfatlarla sıfatlandırmış ve Kuran-ı Kerim’in yetmiş yerinde sabrı zikretmiştir....

  Dikkat Yahoo'da 500 milyon hesap çalındı

     Yahoo'dan yapılan açıklamada 500 milyon kullanıcının adı, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi, karıştırılmış şifresi, hesap doğrulamak için gereken güvenlik sorusu ve cevabının bulunduğu kaydedildi....

  Zaman Ahirzamanı Gösteriyor..

   Zaman Ahirzamanı Gösteriyor.....

  Namazı Kabul Olmayanlar

   Namazı KAbul Olmayanlar...

  Cuma İle İlgili Gerçekler

   Cuma İle İlgili Gerçekler...

  Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)

   Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)...

  Hamileler Çocuğu İçin Hangi Duayı Okumalı

  Hamilelik Esnasında Çocuk İçin Okunacaklar...

  Süper Enerji Geliyor

  Süper Enerji Geliyor...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
KURBAN


-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ağustos 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com