Hayatımızın Gayesi Namaz

  Kategori: Dini Bilgiler / Namaz Yayınlanma Tarihi: 14-02-2017, 22:00
  • Beğen
  • 0

  Dini bilgiler konusuna namazla başlamayı uygun buldum. Çünkü insanın bu dünyadaki en önemli görevi namazdır. Maalesef  gerekli hassasiyeti gösterip de hakkıyla namaz kılanlar da çok azdır. Çok insan var ki namaz kıldığını zannediyor ama ne yazıkki ne namazın farzlarını, ne vaciplerini ne de namazın sünnetlerini biliyor. Hatta öyle hareketler yapıyor ki namaz bozuluyor ama o kişi namaza devam ediyor ve namazı kıldığını zannediyor. Tam anlamıyla bu bilgilerden yoksun olan namazı da olmuyor. Allah affeder nasıl olsa düşüncesi namaza ait doğruları öğrenmesine engel oluyor. İşte bu yüzden namazla ilgili doğru bilgileri vermeliyiz diye düşündüm. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  Öncelikle namazın farzları ile başlayalım. Bu şu demektir. Farzları yerine getirmediğimiz zaman namazımız olmaz demektir. Namaza başlamadan önce bu farzları mutlaka yerine getirmeliyiz. Bunlardan bir kısmı namaza başlamadan önce bir kısmı da namaz kılarken yerine getirilmeli. Öncelikle namaz kılmaya başlamadan önce abdest almalıyız. Abdest iki kısım birincisi Gusül abdesti, diğeri de normal abdesttir. Bu konuda yine yazacağım inşallah. Abdesti tam alırsak hem günahlarımız yok olur hem de dünyalık olarak temizliği sağlamış oluruz. İkinci olarak temiz olmamız gerekir. Hem elbisemiz hem de namaz kılacağımız yerin temiz olması gerekir. Eğer bu temizlik olmaza yine namazımız olmaz. Bu temizliği iyi sağlamak gerekir. Namaz kılarken örtünmeye dikkat etmek gerekir. Örtünmenin ölçüsü erkekler için avret yerlerinin kapalı olması yeterlidir ama yine de iyi ve temiz olması gerekir. Kadınların da elleri, yüzü hariç her yerinin kapalı olması gerekir. Bu avret yerleri açık olursa namaz olmaz zaten. Bir de namaz kılarken kıbleye ( Kabeye ) doğru dönmek gerekir. Bu halk arasında yanlış anlaşılıyor, kıbleye doğru yönelmek yeterlidir.Tam isabet etme şartı yoktur. Bir de kılacağımız namazın vaktinin girmesi gerekir. Vakti girmeyen namaz kılınamayacağı gibi vakti çıkınca da kılınmaz kılınırsa da kazasını kılmış olur.Bir ve belki de en önemlisi niyettir. Niyet edilmeden milyonlarca rekat namaz kılınsa hiçbir önemi yoktur. Hangi namazı kılacağımızı, namazın nesini kılacağımızı en azından kalbimizden geçirmemiz gerekir. Bunlar çok önemlidir.

  Namaz kılmaya başlarken Allahu  Ekber diyerek tekbirle başlamak gerekir.Bunu yaparken elleri yukarı doğru kaldırmak şart değildir. Ayrıca namaz kılarken sure ve ayet okumak da zorunludur. Bunları okurken okuduğumuzu en az kendi duyacağımız şekilde okumak gerekir. Yoksa okumak sayılmaz. Namazda ayakta durmak da zorunludur.Ayakta gücü yetmeyenler oturarak namazlarını kılabilirler. Günümüzde yanlış uygulama var sandalye veya tabure de namaz kılmak olmaz. Öyle bir uygulama dinimizde yok. Rüku ve secde de hakkıyla olmalı. Secdede iken iki ayağın aynı anda havaya kalkması namazı bozar. Namazda son oturuşta mecburidir. Son oturuşu iyi ayarlamak gerekir. Bunun ölçüsü de Ettehıyyatü duasını okuyacak kadar oturmaktır.Bu rükünleri hakkıyla yapmak gerekir. İnşallah bu konuda ilerde gerekli yazıları yazacağız. Allah hakkımızda hayırlısını versin.

  Google+'da paylaş!

  Zekatın Mahiyeti Nedir?

  Zekatın Mahiyeti Nedir?  Kur’an-ı Kerim’de “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin…” (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); “Onların mallarından, kendilerini temizleyeceğin, arıtıp...

  Namaz Nedir? Anlam ve Hikmeti

   Namaz Nedir? Anlam ve Hikmeti Namaz, imanın alametidir, kalbin nurudur, ruhun kuvvetidir, mü'minin miracıdır. Mü'min bu namaz sayesinde Yüce Allah'ın manevî huzuruna yükselir....

  Müslümanın Amentüsü

   Müslümanın Amentüsü...

  Peygamberimizin Anlatımıyla Namaz

   Peygamberimizin Anlatımıyla Namaz...

  Namazı Kabul Olmayanlar

   Namazı KAbul Olmayanlar...

  Namazla İlgili Yanlışlar

   Namazla İlgili Yanlışlar...

  Cuma İle İlgili Gerçekler

   Cuma İle İlgili Gerçekler...

  Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)

   Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)...

  Meleklerin Varlığı 2

   Meleklerin Varlığı 2...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
KURBAN


-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Nisan 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com