Namaz Kılarken Yapılan Yanlışlıklar

  Kategori: Dini Bilgiler / Namaz / Fikhimeseleler Yayınlanma Tarihi: 19-10-2016, 15:16 Hata?
  • Beğen
  • 0

  Namaz Kılarken Yapılan Yanlışlıklar

  Günümüz Müslümanların büyük çoğunluğu maalesef çok şuurlu bir şekilde namazlarını kılmıyorlar.Namaz kıldıkları halde çok eksikleri var. Neresinden başlasam bilmiyorum. O kadar çok ki Bunları maddeler halinde sıralamaya çalışayım.

  1-Temizliğe dikkat etmedikleri için namaz olmuyor. İstinca ve istibraya dikkat etmiyorlar. Ayakta çiş yapmak ve paçalara sıçratmak hem kabir azabını gerektirir hem de temiz olmamış olur insan.

  2-Namazın farzlarından olan kırata uyulmuyor. Kıraatten maksat insanın okuduğunu en az kendi duyacağı kadar sesli okuması gerekir. Ama benim gördüğüm kadarıyla dudaklar hiç kımıldamıyor ve gözleriyle namaz kılıyorlar. Kesinlikle namaz olmaz. Başkalarını rahatsız etmeden ama okumanın da hakkını vererek namazı kılmalıyız. 

  3-Namazdaki rükünler tam olmadığından namaz olmuyor. Rüku ve secdenin tam olması gerekir ve bunların arasındaki ayakta durmak ve beklemek önemli. Hareketlerdeki acelecilik, peşi peşine hızlı bir şekilde bu hareketleri yapmak namazın olmamasını sağlıyor.

  4-Okuma yanlışlıkları. Nerede neyin okunmasını bilmemek de namazın tam olmasını engeller. Tabi nerede ne yapması gerektiğini bilmiyorsa namazı da bozar. Hele namazı bozan okumalar, hareke farklılıklarını da unutmamak gerekir.

  5-Namazda secde de iken ayakların aynı anda havaya kalkması da namazı bozar. Ayaklardan en az birinin hiç yerinden kımıldamadan sabit durmasına gayret etmeli ve mümkünse sol ayağın üzerinde oturup sağ ayak dik tutulmalı.

  6-Namaz kılarken bir rekatta üçten fazla kaşınmak namazı bozar.

  7-Namazda rükuya giderken iki elimizle elbisemizi,kazak, pantolon veya gömleğimizi düzeltmeye çalışmak yine namazı bozar.

  8-Namaz kılarken göğsümüzün kıbleden başka bir yöne dönmesi namazı bozar.

  9-Namaz kılarke sure ve duaların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde okunmalıdır.

  10-Namazda ayakta duramayacak kadar hasta ve yaşlı olanlar oturarak namaz kılmalıdır. Tabure ve sandalyede namaz kılmak doğru değildir.Günümüzde uygulanan en önemli yanlış budur ve maalesef çok yaygınlaştı. Bir de safların duruş şekli var ki dinimizde böyle bir uygulama yok. Caminin en arkasında cemaatin hepsi önlerinden geçiyor ve ya dikkatleri dağılıyor bu uygulamanın kaldırılması gerekiyor.

  Google+'da paylaş!

  Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

   Yaşayan hurafeler İnsan eğer dinini tam bilmezse yaşanan olayları dininin bir emri gibi görüp onları dinden kabul eder. Yaşantısında yanlış olan şeyleri din olarak görür ve birçokgünaha girer ya da yanlış işler yapar. ...

  Namazla İlgili Yanlışlar

   Namazla İlgili Yanlışlar...

  Cuma İle İlgili Gerçekler

   Cuma İle İlgili Gerçekler...

  Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)

   Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
KURBAN


-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ağustos 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com