Cemaatle Namaz Kılmanın Püf Noktaları

  Kategori: Dini Bilgiler / Namaz / Fikhimeseleler / Manşet Yayınlanma Tarihi: 10-11-2016, 12:08
  • Beğen
  • 0

  Cemaatle Namaz Kılmanın Püf Noktaları

  Zamanımız cemaat zamanı. İnsanlar bunu değişik adlarda yapıyor. Kimi spor kulübü kurup bir cemaat oluyor, kimi bir parti kurup cemaat oluyor, kimi dini inançlarla bir cemaat oluşturuyor, kimi devlet kurup bir cemaat oluşturuyor.. Kısaca cemaat olmak insanlığın kaderinde vardır. Cemaat çok önemlidir. Cemaat topluluk demektir. Hangi duygu ve düşüncede olursa olsun mutlaka bir cemaat vardır. Bunlarda olduğu gibi bazı ibadetlerin de cemaatle yapılması zorunludur. Cemaat olmadan bu ibadetleri yapmak mümkün değildir. Cuma namazı, Bayram namazı, Cenaze namazı  bunlardan bazılarıdır.Beş vakit namaz tek başına da kılınabilir ama cemaatle kılmak 27 derece daha fazla sevaptır.Ama maalesef günümüzde bunlara pek dikkat edilmiyor. İki kişi dahi olsa biri imam olup diğeri cemaat olarak namazlarını kılabilir. Cemaatle namaz kılarken çoğu insanımız bu konuda da yanlışlıklar yapıyor. Ben üzerime düşeni yapıp bazı durumları izah etmek istiyorum.

  1-İmama uymak cemaatle namaz kılmanın birinci şartıdır. İmama uyma vakti imamın tekbiri alıp namaza başlaması ile olmalıdır. İmamdan önce namaza başlamak kesinlikle cemaatle namaz kılıyorum demek değildir. 

  2-Namaza başlamadan önce zaten niyet edilmişti. Niyetsiz hiçbir ibadet olmaz.

  3-Cemaatle namaz kılarken hiçbir şey okunmaz. Sadece tekbirler, subhaneke, tesbihler, ettehıyyatü,salli ,barik ve Rabbena duaları okunur.İmamla birlikte sure ve ayetler kesinlikle okunmaz.Şafi mezhebindekiler fatihayı okurlar.

  4-İnsanları namaz kılarken rahatsız edecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Özellikle rüku ve secdelerde el ve kollarımıza dikkat etmek gerekir. Fazla yanlara açmadan, gürültülü bir şekilde okumadan namazımızı kılmalıyız.

  5-Cemaatle namaz kılarken imamdan önce ve çok sonra kesinlikle hareket edemeyiz. Eğer böyle yaparsak namazımızı ifsad etmiş oluruz.

  6-Namaz kılarken sallanma, yukarı ve aşağıya doğru bakma olmamalıdır. Ayakta iken secde edilecek yere, otururken  kucağımıza, secdede iken de burnumuzun yanlarına bakmalıyız.

  7-Namaz kılarken ihtiyacımız olmadan öksürmek, elbiselerimizi düzeltmek, boğazımızı temizlemek, doğru değildir ,mekruhtur.

  8- Namaz kılarken secdede gözlerin kapalı olması mekruhtur.

  9- Namazı secde edecek yeri görebileceğimiz kadar aydınlık olmalıdır.Daha fazla karanlık olursa namaz kılınmaz.

  Yine görüşmek üzere

  Google+'da paylaş!

  Namazla İlgili Meseleler

   Namazla İlgili MeselelerGünümüzde insanlar namazlarla ilgili konularda yanlışlıklar yapıyor. Kıldığı namazlarhakkında fazla bilgisi yok. Rekâtları bilmediği gibi ne okuyacağını da bilmiyor. ...

  İnsanları mahfeden Sözler

   İnsanları mahfeden Sözler Günümüz insanı konuşmalarına dikkat etmiyor. Bazıları gerçekten çok güzel konuşuyor.Bütün dilbilgisi kurallarına uyuyor....

  Namaz Kılarken Yapılan Yanlışlıklar

   Günümüz Müslümanların büyük çoğunluğu maalesef çok şuurlu bir şekilde namazlarını kılmıyorlar.Namazkıldıkları halde çok eksikleri var. Neresinden başlasam bilmiyorum...

  Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

   Yaşayan hurafeler İnsan eğer dinini tam bilmezse yaşanan olayları dininin bir emri gibi görüp onları dinden kabul eder. Yaşantısında yanlış olan şeyleri din olarak görür ve birçokgünaha girer ya da yanlış işler yapar. ...

  Namazla İlgili Yanlışlar

   Namazla İlgili Yanlışlar...

  Cuma İle İlgili Gerçekler

   Cuma İle İlgili Gerçekler...

  Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)

   Bilinmesi gerekli Farzlar (32 Farz)...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
KURBAN


-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Nisan 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com