Eğitim sistemine yeni ayar.Yeni Sistem nasıl Olacak

  Kategori: Eğitim Dünyası / Manşet Yayınlanma Tarihi: 5-10-2016, 18:42

  Okunma :729

   Eğitim sistemine yeni ayar.Yeni Sistem nasıl Olacak

  Yap-boz tahtasına dönen eğitimin sisteminin yine değiştirileceğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, “Tekli öğretim olacak. Yarım gün okuyacaklardı, artık tam gün olacak. Okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Türkiye’de yabancı dil bilme oranı diğer ülkelere göre istediğimiz düzeyde değil. 4+4+4 sisteminde ilk 4’ten sonraki 5’inci yıl yabancı dil eğitimi mecburi hale gelecek” dedi. Eğitim çevreleri ise bu uygulamayı, “Gerçekleşmesi imkânsız bir hayal’’ olarak değerlendirdi. 

  Bu sistem neden uygulanamaz?

  Eğitim Sen Uzmanı Erkan Aydoğanoğlu, 553 bin 66 derslikte 14 milyon 540 bin öğrencinin eğitim gördüğünü, mevcut rakamlarla tam gün eğitime geçilmesi ve her derslikte 21 öğrenci olması için en az 139 bin yeni dersliğe ihtiyaç olduğunu kaydetti. Aydoğanoğlu, Başbakan’ın sözünü ettiği eğitim modelinin neden hayata geçirilemeyeceğinin yanıtını verdi.

  1- Tam gün eğitim mümkün mü? Tam gün için kaç dersliğe ve kaç öğretmene ihtiyaç var?

  Türkiye’de eğitimin mevcut altyapısı ile ikili eğitimden tam gün eğitime geçilebilmesi mümkün değil. Hükümet “tam gün eğitim” söylemini daha önce de kullanmıştı. Ancak özellikle 4+4+4 sonrasında yaşanan okul dönüşümleri sonrasında ikili öğretimde belirgin bir artış yaşandı.

  MEB’in açıkladığı son resmi rakamlara göre örgün eğitimin yapıldığı 51 bin 620 devlet okulunda, 553 bin 66 derslikte 14 milyon 540 bin öğrenci eğitim görüyor.

  Mevcut rakamlarla tam gün eğitime geçilmesi ve derslik başına 21 öğrenci olması için en az 139 bin yeni dersliğe ihtiyaç var. Başta büyükşehirler olmak üzere, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde ikili eğitim oldukça yaygın bir uygulama ve Başbakan’ın iddia ettiği gibi 2019 yılına kadar tam gün eğitime geçilebilmesi çok zor.

  Türkiye’de şu anda 920 bin öğretmen görev yapıyor. 28 bin öğretmen ihraç edildi, 11 bin 301 öğretmen sendikal nedenlerle açığa alındı. Bakanlık öğretmen açıklarını sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerle kapatmaya çalışıyor, ama mevcut istihdam politikası ile öğretmen açıklarını kapatmaları mümkün değil. Kamudan ihraç edilen ve her yıl emekli olan öğretmenler hesaba katıldığında sadece bu yıl için ilk etapta en az 120 bin öğretmen atamasının yapılması gerekiyor.

  2- Okul öncesi eğitim için temel bir alt yapı yokken, çocuklar daha çok dini temelli eğitime yönlendirilirken yeni sistem nasıl olabilir?

  Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıllarda okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak iddiasıyla tam gün eğitimi kaldırdı ve devlete ait bütün okulöncesi eğitim kurumlarında ikili eğitime geçildi. MEB, 2009 yılından bu yana okul öncesi eğitimi zorunlu yapacağını iddia ediyor, ama bu konuda en küçük bir adım atmıyor. Aksine okul öncesinde tam gün eğitimi ikili eğitime dönüştürerek hem çocukları, hem de ailelerini mağdur ediyor.

  MEB, Diyanet ve iktidarın gölgesinde faaliyet yürüten dini vakıf ve cemaatlerin en çok önem verdikleri okul öncesi eğitim alanıdır. Çünkü çocukların kişilikleri yüzde 70 oranında bu dönemde belirginleşir. Eğitimde dinselleşmenin en yoğun yaşandığı alanların başında okul öncesi eğitim olması kesinlikle tesadüf değil. Okul öncesi eğitimin zorunlu yapılması için mevcut derslik ve öğretmen sayısının en az iki kat artırılması gerekiyor.

  3- 5’inci yılda yabancı dil eğitimi için yeterli İngilizce öğretmeni var mı?

  Her yıl yapılan öğretmen atamalarında ilk beş branş içinde İngilizce Öğretmenliği mutlaka yer alır. Okullarda İngilizce öğretmeni istihdamı yeterli olmadığı için bu dersler ya boş geçiyor ya da İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezun olmuş ücretli öğretmenlerle öğretmen açığı kapatılmaya çalışılıyor. MEB’in 2016 verilerine göre bugün itibariyle okullarda 14 bin 128 İngilizce öğretmenine ihtiyaç var.

  http://www.birgun.net

  Google+'da paylaş!

  Öğretmen açığını kapatmak için 40 bin öğretmen yer değiştirecek

   Öğretmen açığını kapatmak için 40 bin öğretmen yer değiştirecek.Süper çözüm atamayı bekleyen okadar öğretmen varken....

  2016 -2017 Öğretim Yılı Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı

   2016 -2017 Öğretim Yılı Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı...

  Meslek Liseleri İçin MEB'den Yeni Proje

   Meslek Liseleri İçin MEB'den  Yeni Proje...

  Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım Dersleri Birleştirildi

    Türk Edebiyatı ile  Dil ve Anlatım Dersleri Birleştirildi...

  2016- 2017 İlk Ders Zili Pazartesi Çalacak

   2016- 2017 İlk Ders Zili Pazartesi Çalacak...

  Eğitim sistemi sil baştan değişiyor.Yeni Eğitim Sistemi Nasıl Olacak?4+4+4 Elveda?

  Eğitim sistemi silbaştan ele alınacak. Buna göre dört yıl önce hayata geçirilen 4+4+4 sistemi değişecek....

  Eğitimde whatsapp dönemi başlıyor aman dikkat

  Eğitimde whatsapp dönemi başlıyor aman dikkat...

  TERÖR SEBEBİ İLE ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİM HAKKI ELLERİNDEN ALINMIŞTIR

  TERÖR NEDENİYLE ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİM HAKKI ELLERİNDEN ALINMIŞTIR...

  Eğitim Sistemi Yap Boza Döndü Yine mi Değişiklik

  Eğitim Sistemi Yap Boza Döndü Yine mi Değişiklik...

  Okul bulamayan öğrenci ve velilerden MEB’e tepki

  Okullar açıldı ve 21 gün geçmesine rağmen öğrencileri okula yerleştiremeyen MEB’e velilerden tepki yağıyor....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ekim 2018    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com