Baba Olmak

  Kategori: erkek / baba Yayınlanma Tarihi: 17-11-2016, 09:39
  • Beğen
  • 1

  Baba Olmak.

  Her yiğidin harcı değildir baba olmak. Her yürek, her beden taşıyamaz ovasfı. Tıpkı aşk gibi, yüreğin yoksa aşkı taşıyamazsın… Babalıkta bir çeşitaşk! Çocuklarına aşık olmak, onlar için yaşamak,hayatını onlara feda etmek! Beklide bir sürü şey vardır da aklıma gelemeyecekkadar çok derin bir varlık babalık. Çocukların bir yerlere gelsin diyehırpalanmak, gecesini gündüzüne katmadan çalışmak… Evet, baba hakkı ödenmezfakat eğer bir “ baba ” ise ödenmez. Kitabı yoktur babalığın, okuyupöğrenemezsin. Doğuştan da olmaz, böyle bir karakter yok. Peki nedir bu babaolmak? Nasıl bir şey ki, herkes yapamıyor, taşıyamıyor?  

  Sevgili Elif Şafak çok güzel anlamış baba olmayı. ‘‘ Babalık tekbir günde edinilen bir paye değil. İnsanın bebeği olur olmaz kazandığı birunvan değil. Baba olmak, öğrenmesi belki de bir ömür boyu süren bir hayat dersiaslında. Yürümekle aşınmayan hem engeli hem dallı budaklı bir uzun yol…’’  

  Nasılda güzel anlatmış Elif Şafak baba olmayı. Okuyarak daanlaşılmaz babalık. İçinde olacak baba sevgisi. Çocuk aşkı gerek. Kimisi diyorki, ‘ ben babamdan sevgi görmedim ki babalık yapayım’, bu nasıl bir cümledirhiç anlamam. Babalık duygusunu tatmamışsan işte o zaman daha iyi anlarsın birbaba nasıl olur. Ne yapar, nasıl davranır? Nice gençler babasız büyüyor,niceleri ‘babam varda ne oluyor’, diyor. Yazık değil mi? Bir çocuğun kendikendini yetiştirmesi ne demek? Kimden yol görecek, kimden yardım isteyecek?Anlamıyorum… Bu kadar mı zor baba olmak, anlamıyorum. Babalar soruyor mu bizedünyaya gelirken? Peki o zaman neden babamız var ve biz hala yalnızız? İştesorun yine en başa dönüyor; baba olmak herkesin taşıyabileceği güç değil.Varsın olmasın taşıyamıyorsa. Hele bazı insanlar var ki, ne babalığı hak ediyor ne de koca olmayı. Acınası halde insanlar, acınası halde ülkemiz. Bir şeydiyemiyorum!  

  Psikolojik olarak babalığa nasıl hazırlanılır? Babalığa hazır olmanın psikolojik olarak göstergeleri nelerdir?

  “Baba olmak” demek öncelikle sorumluluk demektir. Bu sorumluluğu taşıyacak olgunlukta olmak gerekir. Örneğin halen öğrenciliğini yaşayan ya da hayatta kendi sorumluluğunu henüz üstlenmemiş birisinin babalığının ne kadar hazır olabileceği şüphelidir. Psikolojik olarak hazırlığın dışında aslında bir de sosyolojik olarak hazırlık vardır. Bir kadına kocalık yapacak, doğacak çocuğa babalık yapacak, onu koruyacak, kollayacak, gözetecek, zarar görmesini engelleyecek güç ve kudrette, psikolojik olgunlukta olması gereklidir.

  Erkeklerin “Ben baba olmaya hazırım” dediği zamanlar var mıdır?

  Çok tipik olarak kadında olduğu gibi söylenemez. Ama erkeklerin de baba olmayı arzu ettikleri, soylarının devamını istedikleri bir dönemden söz edilebilir. Tabii ki erkekler için de böyle bir hissin olduğunu da söylemek gerekiyor.

  İyi baba kimdir?

  Babalık yapmak “biyolojik babalık” değildir. Önemli olan; çocuklarla iyi, verimli, doyurucu zaman geçirmek ve onlarla hayatı paylaşabilmektir. Çocuk büyütmede babanın çok önemli bir rolü vardır. Bu rol tek başına annelere verilecek, annelerin üstüne atılacak bir görev olmamalıdır. İyi baba çocuğa sahip çıkan, arka olan, destek olan, ihtiyacı olduğunda yanında olan adamdır. Başka bir deyişle annenin erkek versiyonudur.

  Çocuğunuzun hayatında iyi bir ebeveyn, iyi bir baba olduğunuzda ona kattığınız değer nedir?

  Baba demek güven demektir. İnsan önce anne ve babasına güvenir. Güven duygusu kişiliğinin oluşması ve oturmasında çok etkilidir. Çocuklarla iletişim kurulması gerekir. Her ne yaşta ve her ne konumda olursa olsun, onlara zaman ayrılmalı, hayat onlarla paylaşılmalı ve yaşanmalıdır. Eş ile iyi ilişkiler kurulmalıdır.

  Çocuk yetiştirirken babalar otoriter mi olmalıdır?

  Baba demek evin polisi, jandarması demek değildir. Anne de disiplinli olmalıdır. Kimi ailede anne daha çok disiplini temsil ederken kimi ailede baba disiplini temsil eder. Anne-çocuk arasında ilişkileri korumak için anne, babayı otorite figürü olarak gösterebilir. Doğru olan ebeveynlerin eşgüdüm içinde karar vermeleri, beraber, uyumlu hareket etmeleridir.

  Çocuk yetiştirirken babaların yaşları önemli rol oynar mı?

  Baba demek her yaşta keskin değişiklikler sergileyen kişi demek değildir. Ayrıca babanın yaşı değiştikçe çocuğun yaşının da değiştiğini aklımızda tutmak gerekir. Babalık öncelikle sorumluluk demektir. Her yaş grubunda baba, çocuğunun yaşı ne olursa olsun onun sorumluluğunu taşımalıdır. Babanın yaşı çocuğun yaşı ile büyüdüğü için 20’li yaşlarda babalık başladığını kabul edersek 30’lu yaşlarda 10 yaşında bir çocukla, 40’lı yaşta 20 yaşında bir gençle, 50’li yaşta 30 yaşında bir erişkinle baba-çocuk ilişkisi söz konusu olacaktır. Her dönemin kendi içinde etkileşim ve dinamikleri olur. İlk kez 20 yaşında baba olan birisinin babalığı ile 30, 40 ya da 50 yaşında baba olan bir kişinin babalık performansını genelleyerek karşılaştırmak ve yargılarda bulunmak doğru olmaz.

  İdeal babanın genel özellikleri nelerdir?

  İdeal baba tanımlaması yapmak mümkün değildir. Olsa olsa ideal babanın genel özelliklerinden söz edilebilir. İdeal baba çocuğuna sevgi verebilmelidir. Babanın sevgi gösterebilmesi için kendisinin de sevilmiş olması gerekir. Bu duygunun yaşanacağı yer olan aile içi ilişkilerin sevgi içermesi gerekir. Eşlerin birbirlerine karşı sergiledikleri tutum, sevgi paylaşımları ve mutluluk ilk adım olacaktır. İdeal baba çocuğuna güven verebilmelidir. Çocuğun her türlü zorlandığı durumda yanında olabilmelidir, varlığını hissettirmelidir. Çocuk babasına kolayca ulaşabilmelidir. İdeal baba çocuğuna destek verebilmelidir. Çocukların yaş ve cinsiyetlerine göre farklılık gösterebilen desteklere ihtiyaçları olur. Bunların önemli kısmı, öncelikle manevi olanlardır. Duygusal destek en çok gereksinim duyulan destek türüdür, maddi destek ise aileden aileye farklılıklar gösterebilir. İdeal baba çocuğuna karşı hoşgörülü olabilmelidir. Baba sert, otoriter, cezalandırıcı ve kısıtlayıcı özellikler taşıyabilir. Ancak çocuğunun yanında olmasını, hoşgörü sergilemesini bilmelidir. Gerektiği zaman çocuğun neden olduğu eksiklik ve hataları hoşgörüsü ile örtebilmelidir. İdeal baba çocuğu ile ortak zevkler paylaşabilmelidir. İster kız ister erkek çocuk olsun babanın çocuğu ile paylaşabildiği, çocuğuna aktarabildiği kültürel ya da bireysel zevkler olabilmelidir. Beraber hoş ve keyifli zaman geçirebilmelidir. İdeal baba çocuğun yaşamını kolaylaştırıcı olabilmelidir. Çocuğun karşısına çıkacak her türlü sıkıntı ve zor durumda bunları yenebilmesi için çaba sergilemeli, çözümler üretebilmelidir.


  Google+'da paylaş!

  Erkekler İçin Aşk Nedir?

    Erkekler İçin Aşk Nedir? İlk görüşte cinsel veya ruhsal çekim vardır, hatta tutku vardır, yoğun ilgi vardır, şehvet vardır, merak ve tanıma isteği vardır… ancak aşk yoktur....

  Erkekler Erken mi Yaşlanıyor

   Erkekler Erken mi Yaşlanıyor...

  İktidar Hormonu Testosteron ve Etkileri

   İktidar Hormonu Testosteron  ve Etkileri...

  Prostat Büyümesinde Ne Yapmalı

  Prostat Büyümesinde Tedavi Seçenekleri...

  Erkeklerde idar Kaçırma Sebepleri

  Erkeklerde idar Kaçırma Sebepleri...

  Evde Arka Kol (Triseps) Antrenmanı Nasıl Yapılır?

  Evde Arka Kol (Triseps) Antrenmanı Nasıl Yapılır?...

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir...

  Erkek kısırlığı hafife almayın

  Kısırlık, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar sıralamasında kanser ve kalp-damar hastalıklarından sonra üçüncü sırada yer alıyor....

  Evlilikten erkekler ne bekler?

  Evlilikten erkekler ne bekler?...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Aralık 2018    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com