Yeni Annelere Bebek Bakımı Önerileri

  Kategori: Evlilik / Bebek Bakımı Yayınlanma Tarihi: 24-10-2016, 17:46
  • Beğen
  • 0

  Yeni Annelere Bebek Bakımı Önerileri
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Dicle İnanç , genç anne ve babalara bebek bakımında dikkat etmeleri gereken püf noktaları hakkında bilgi verdi.

  Doğum gerçekleşti… Genç anne ve baba büyük bir mutlulukla bebeklerini kucakladı… Aile bireyleri ve arkadaşlar derken, bu mutlu günlerinde yanlarında oluşan kalabalık çekilince, genç anne baba bebekleri ile baş başa kaldı. Şimdi bütün görev, genç anne babaya düşüyor.

  Anne babalar hamilelik döneminde bebek bakımı ile ilgili kitaplar okumuş, kurslara katılmış ya da eğitimler almış olsalar da, yanlarında tecrübeli büyükleri bulunmayan çiftler, büyük korku ve endişeler yaşayabiliyor. Genç anne babanın bilmesi gereken en önemli nokta, her şeyin mükemmel olmasının gerekmediği ve her bebeğin farklı gelişim gösterdiği.

  Bir çocuğun hayatında en önemli rolü öncelikle anne üslenir. Kadın, hamile kaldığı andan itibaren yeni bir rol kazanmış olur. Hamilelik, bebeğin ilk kalp atışlarının, ilk tekmelerinin sevinciyle gelen özel bir dönemdir. “İyi bir anne olabilecek miyim?” kaygısını her anne adayı taşır ancak genç yaşta anne olmak bu kaygıyı daha da artırır.

   Bebeğinizin bakımı sanıldığı kadar zor değil

  Paniklemeyin! Bebek bakımını konusunda bir büyüğünüzün önerilerini alın

  Anne, mutlaka eşi dışında fikrini alabileceği bir büyüğü ile bebek bakımını paylaşmalıdır. Genç anne adayının pek çok sorusunun karşılığı güvenilir bebek bakım kitaplarında bulunsa bile, bebeğin doğumu ile ailenin hayatına giren ve bundan sonra bebeği takip edecek çocuk doktoru da güvenilir bir şekilde yanıtlayacaktır.

  Bebeğinizi 2-3 saat ara ile emzirin

  Yenidoğan bebeklerin sık sık emzirilmesi hem anne sütünün devamlılığı hem de bebekte gelişebilecek sarılığı- kan şekeri düşüklüğünü önlemek açısından çok önemlidir. Bu nedenle bebekler yenidoğan döneminde mutlaka 2-3 saat ara ile emzirilmelidir.

  İlk 4-6 ay bebeğinizi sırt üstü yatırın

  Son yıllarda yapılan çalışmalar, bebeklerin yüzüstü pozisyonda yatışı ile ani bebek ölüm sendromu [SIDS] arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ilk 4-6 ay bebeklerin sırtüstü pozisyonda yatırılması önerilmektedir. Yine aynı nedenlerden, ilk 1 sene yastık kullanımı tavsiye edilmemektedir.

  İlk 6 ay sadece anne süt verin

  Eğer bebek çiş ve kaka yapıyorsa (günde 6-8 kez dışkılama), doğum sonrası kilo verdikten sonra zamanında doğan bebekler için haftada 150-200 gram almışsa annenin endişelenmesine gerek yoktur. Bebek sık sık emzirilmelidir. Ancak su ya da şekerli su verilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Ek gıdalar da sadece anne sütü ile beslenen bebeklere 6’ıncı aydan sonra, mama ile beslenen bebeklere ise 4-6 ay arasında verilmeye başlanabilir. Bu aylardan önce ek gıda verilmesi gıda alerjilerini artırarak, ishale neden olabilmektedir.

  Islak mendil kullanmayın

  Bebeğin alt temizliği 1’inci aya kadar pamuk ve su ile yapılmalı. Islat mendil bu dönemde tahriş edici olabilir. 1’inci aydan sonra katkı maddesi ve parfüm içermeyen ıslak mendil kullanılabilir.

  Bebeğinizin oda sıcaklığı 21-24 C arasında olmalı

  Bebeğini sağlıklı olarak büyütmek isteyen anneler, oda ısısını 21-24 C arasında tutmalı. Ev sık sık havalandırılmalıdır. Bebeklerin kat kat kalın giydirilmesi kesinlikle sağlıklı değildir. Uygun havalarda bebek ile sık sık yürüyüş yapmak, hem anne hem de bebeğin rahat uyuması için gereklidir.

  Bebeğinizi her gün yıkayın

  Bebeklerin her gün ya da gün aşırı yıkanması tavsiye edilmektedir. Bunun için havaların sıcak ya da soğuk olması fark etmez. Banyo suyu sıcaklığı annenin elini yakmayacak şekilde 37 derece olmalıdır.

  Ateşi yükselirse doktorunuza danışın

  Yeni doğan bebeğin ateşi makattan veya koltuk altından ölçülebilir. Kullanım açısından pratik olan kulaktan ateş ölçen aletler 0-2 yaş arası çocuklar için uygun olmayabilir. Yeni doğan bebeğin ateşi koltuk altından 37.5, makattan 38 üzerinde olduğu zaman üzeri inceltilmeli ve en kısa zamanda doktor ile temasa geçilmelidir.

  Her beslemeden sonra mutlaka gazını çıkarın

  Bebek, emzirirken doğru tutulmadığı, memeyi tam tutamadığı zaman hava yuttuğunda gazı oluşur. Bebeğin gaz sorunu oluşmaması için annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekir. Bebeğin gazı, her beslemeden sonra çıkarılmalıdır. Karnı doyan bebeğin bir miktar kusması normaldir. Ancak fışkırır tarzda, yeşil renkte kusuyorsa, karın şişliği ve emmede azalma varsa mutlaka doktor görmelidir.

  Kız bebeklerde alt temizliğine dikkat edin

  Kız bebeklerin cinsel organı, vücudunun diğer yerlerinin silindiği ürünlerle temizlenebilir. En önemli nokta temizliğin daima önden arkaya doğru ve tek bir hareketle yapılmasıdır."Labia" adı verilen büyük ve küçük dudaklar hafifçe açılarak kıvrımların arası nazikçe yıkanır. Daha derinlemesine bir temizliğe gerek yoktur.

  http://www.memorial.com.tr

  Google+'da paylaş!

  Bebeğin Göbek ve Kulak Bakımı Nasıl Olmalıdır

   Bebeğin Göbek ve Kulak Bakımı Nasıl Olmalıdır...

  Bebeğin Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır

   Bebeğin Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır...

  Yeni Doğan Bebek İçin Neler Yapılmalıdır?

   Yeni Doğan Bebek İçin Neler Yapılmalıdır?...

  Yenidoğan tarama testleri nelerdir? Ne zaman nasıl Yaptırılır?

   Yenidoğan tarama testleri nelerdir? Ne zaman nasıl Yaptırılır?...

  Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

   Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?...

  Yenidoğan Sarılığının Sebepleri Nelerdir?

   Yenidoğan Sarılığının Sebepleri Nelerdir?...

  Bebeğin Ağız, Burun ve Göz Bakımı nasıl olmalıdır.

   Bebeğin  Ağız, Burun ve Göz Bakımı nasıl olmalıdır....

  Bebeklerde Diş Çıkarmanın Belirtileri

   Bebeklerde Diş Çıkarmanın Belirtileri...

  Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte sigara içiyor

  Anne sütü bebeğinizin en kıymetli, en önemli besin kaynağıdır.Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte  sigara içiyor....

  Anne- Babalara Efendimiz (s.a.v) ’den Altın Öğütler

   Anne- Babalara  Efendimiz (s.a.v) ’den Altın Öğütler...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com