Evlenilecek Erkekte Aranacak Özellikler

  Kategori: Evlilik / Kadin_ilmihal / ievlilik Yayınlanma Tarihi: 7-11-2016, 12:03 Hata?
  • Beğen
  • 0
  Evlenilecek Erkekte Aranacak Özellikler  
    Kadında olduğu gibi evlenecek erkeklerde de aranacak özellikler, huylar ve hasletler vardır. Damat adayını önce aile reisi ve çevresi tanımalı, onun ahlâk, fıtrat, sıhhat ve iş yönlerini araştırmalıdır.  
    Ahlâkı kötü, dinî terbiyesi zayıf, aile hukukuna uymamasından korkulan kimselere kızını vermemelidir. Bir de kültür farkına dikkat etmelidir.  
    Kız tarafı damadı tanırken çok ihtiyatlı davranmalıdır. Bu karar kız için çok önemlidir. Çünkü kız nikâh ile bir erkeğin yönetimine girmektedir. Herhangi bir kötü durumda kendini kolayca kurtaramamakta; hemen ayrılamamaktadır. Erkek ise bu konuda daha rahat hareket imkânına sahiptir.  
    Bu konuda kadının yapısı yanında toplumun yanlış anlayışı da sıkıntıyı artırmaktadır.
    Kızını zalim, fâsık, bid'at ehli, büyük günahlara dalan, din terbiyesi almamış ahlâksız birine veren kimse, kusur işlemiş olur. Ayrıca kötü ahlâklı kimseyi tercih ederek akraba hukukunu bozduğu ve damat seçme hakkını kötüye kullandığı için, yüce Allah kendisine hesap sorar.
    Adamın biri Hasan-ı Basrî'ye (rah), ''Kızımı isteyen birçok kişi var, hangisine vereyim?'' deyince, Hasan-ı Basrî (rah),  
    ''Yüce Allah'tan korkana ver; çünkü o, kızını severse, ona iyi bakar; sevmezse zulmetmez'' demiştir.
    Sadece parası için tercih edilen pek çok erkek, maalesef ailesini mutlu edememiştir.  
    Hadiste, erkeklere dindar kadını tercih etmeleri tavsiye edilirken, aynı tavsiye kadına da yapılmaktadır.  
   Erkek, kadının kabullenemeyeceği şekilde farklı bir yapıya ve sevimsiz bir görüntüye sahipse, sırf parası için veya çevresinin hatırına evlendirilmemelidir.  
   Akıllı, dürüst, doğru sözlü, terbiyeli ve sevimli bir erkek fakir olsa, bir zararı olmaz. İnsan kısa zamanda maddî fakirliğine bir çare bulabilir, fakat ahlâk fakirliğine çare bulmak, dengeli insan olmak çok zordur. Bunun için hadis-i şerifte, akıllı ve ahlâkı güzel bir erkeğin evlenme teklifinin geri çevrilmesi cemiyet için çok zararlı görülmüştür. 
   Damat adayı ile gelin adayının fıtrat ve fikir uyumu da dikkate alınmalıdır. Fıtratları değişik kimseler, ne kadar dindar da olsalar anlaşamazlar. Birinin zevk aldığı şey diğerine acı verir. Birinin hoş gördüğünü diğeri boş görür. Bu durumda yuva ancak idare ile devam eder. Karı koca belki Allah'tan korkup kullardan utandıkları için boşanmazlar, fakat biri diğerinin dört gözle ölümünü bekler.
   Adayların beden ve yaş uyumu da önemlidir. Vücut yapıları ve yaş seviyeleri çok farklı olan ailelerin ister istemez sorunları olur.  
   Erkeğin yaş olarak kadından biraz büyük, tecrübe olarak ileride, ilim yönünden daha yüksek ve hal olarak daha olgun olması güzel bulunmuştur; çünkü erkek evin reisi olacaktır. Reislik, bazı özel kabiliyetler ister.
   Yine erkeğin meslek, sanat, kariyer ve maddiyat olarak kadından üstün veya onunla eşit durumda olması tercih edilmelidir.  
   Allah Resûlü (s.a.v), Hz. Ali'ye ve onun şahsında bütün ümmete şu tavsiyede bulunmuştur:  
   ''Yâ Ali, şu üç şeyi geciktirme: Vakti gelen namazı, hazırlanmış cenazeyi, dengini bulduğun zaman kızını evlendirmeyi.''98
   98-Tirmizî, Salât, 13; Ahmed, Müsned, 162; Tebrîzî, Mişkâtü'l-Mesâbih, nr. 605; Beyhakî, es-Sünenü'l-Kübrâ, 7/132 (Kitâbü'n-Nikâh, nr. 14059).

  Mürşid
  Google+'da paylaş!

  Niçin Dindar Bir Eş Seçmeli?

   Niçin Dindar  Bir Eş Seçmeli?   Din yüce Allah'ın terbiyesidir. Bu terbiyeden payını almayan kimsenin malı ve güzelliği mutluluk için yetmez. Hatta çoğu zaman mal ve güzellik âfet sebebi olur....

  Evlenilecek Kadında Aranacak Özellikler

   Evlenilecek Kadında Aranacak Özellikler  ...

  Eş Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar Neler Olmalıdır?

   Eş Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar   Neler Olmalıdır?   Kadın erkek için hayat arkadaşıdır. Bu arkadaşlık yan yana olmak değil, iç içe bulunmaktır. Eğer bu beraberliğin tatlı, kalıcı ve faydalı olması...

  Kadın - Erkek Eşitliği Meselesi

   Kadın - Erkek Eşitliği Meselesi Erkek ve Kadının Eşit Olduğu Noktalar,  Erkek ve Kadın Arasındaki Farklılığın Hikmeti,  Kadınlara Has Durumlar,  İslâm'dan Önce Kadının Durumu,  ÜSTÜNLÜK KİMDE?...

  İbret İlim Sahibi Kadının Farkı

   İbret İlim Sahibi Kadının Farkı Gavsü'l-Azam Seyyid Sıbgatullah Arvâsî (k.s) zamanında din ilmini bilen ve ona göre hareket eden bir kadın sûfiye vardı.    ...

  Kadın Aile İlmihali

   Kadın Aile İlmihali Aile hayatı, küçük bir mekânı değil, hayatın bütün alanlarını ilgilendirir. İnsanın aile huzuru bütün ibadet ve iş hayatını etkiler.  ...

  Evlilikten erkekler ne bekler?

  Evlilikten erkekler ne bekler?...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ekim 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com