Evlilik sarsan dört sakıncalı durum

  Kategori: Evlilik / Evlilik Okulu / Aile ve Rehberlik Yayınlanma Tarihi: 23-02-2017, 21:10
  • Beğen
  • 0
  Evlilik sarsan   boşanmaya görüren dört sakıncalı hareket
   Tüm evliliklerde  sorunlar, çatışmalar ve fikir ayrılıkları olabilir. Önemli olan husus ise bu problemlerin nasıl bir uzlaşı ile çözüme kavuşturulduğudur. 

  Bir evliliğin sağlıklı yürütülebilmesi için ılımlı ve saygılı bir tartışma ve uzlaşma ortamı birincil bir ihtiyaçtır. Ünlü çift terapisti psikolog John Gottaman, bir çiftin boşanıp boşanmayacağını %93 doğruluk oranıyla öngörebilmektedir. Peki John Gottaman bunu nasıl yapıyor? Evliliğin boşanma yoluna girip girmeyeceğini anlayabilmek için John Gottaman dört davranışın var olup olmadığına bakıyor. 

  Peki bu dört davranış nedir, buyurun inceleyelim


  1) Aşağılama

    

  Aşağılama  bir ilişki için en zarar verici unsurların başında gelir! Çünkü; aşağılama sadece ilişkinin kötü olduğunu hissettirmekle kalmaz, ilişkideki kişilerin birey olarak da kendini yetersiz hissetmesine sebep olur. Aşağılama tüm sosyal ilişkilerin temelini oluşturan saygı kavramının yıkımına sebep olur.

    

  2) Eleştiri


  Eleştiri nasıl bir tutumla yapıldığına göre karşımızdakini daha pozitif bir noktaya ilerletebilir ya da tamamen yıkıcı bir etki yaratabilir. Partneri tarafından sürekli yargılanan ve eleştirilen bireyler ilişkilerinden hızla uzaklaşırlar. İlişkiden kaçma tutumu hiç şaşırılacak bir şey değildir hangimiz takdir görmediğimiz bir ortamda barınmayı isteriz ki?

   

  3) Savunma


  İlişkiyi bir en çok yıpratan eylem ise partnere karşı sürekli savunma halinde olmaktır. Karşı taraf bir problemi dile getirmeye çalışırken anlamak için değil cevap vermek için dinleme halidir. Ne kadar çok yaptığımız bir şey değil mi? “Anlamak için değil, cevap vermek için dinlemek…” böyle bir dinlemenin sonucu ise belki de uzlaşmaya çalışan partneri “ama sende…” diye başlayan cümlelerle uzlaşma davranışından uzaklaştırmaktır.

   

  4) Duvar Örme


  Duvar örme kesinlikle bu unsurlardan en sinsi ve tehlikeli olanıdır. İlişkide duvar ören partner kavga halinden çok uzak ve sakin gözükür bu da insanı yanıltır. Ancak gerçek şudur; duvar ören birey partneri endişelerini dile getirdiği zaman başka şeylerle ilgilenmeye, görmezden gelmeye ve cevap vermemeye başlar. Örneğin; aniden telefonunu elini alıp oynamaya veya gazeteyi okumaya başlayabilir. Bu aslında karşı tarafa “dinlemeye değecek bir şey anlatmıyorsun” mesajını vermekle birlikte karşı tarafı oldukça değersiz hissettirecektir. İşte o değersizlik hissi partneri ilişkiden hızla uzaklaştırabilir.


  Sağlıklı ilişkiler kurmak istiyorsak ve evliliğimizi  sağlıklı devam ettirmek istiyorsak bu dört davranıştan kaçınmalı, iyi bir dinleyici olmalıyız. eşimiz ile aramızda saygılı ve samimi bir uzlaşma ortamı yaratmalıyız. Lütfen unutmayın problemin olmadığı bir evlilik mümkün değildir! Önemli olan birlikte problem çözme becerisini geliştirebilmektir.

  Google+'da paylaş!

  Kocana Yâr Mısın?

   Kocana Yâr Mısın? Dikişten yemeğe kadar her şeyi anlayan hanımlar, evliliğin sırrını anlayamıyor…Elinden iş gelmeyen hanımlarsa, kocasının gönlünü almasını bildiği için, kocası da onun noksanlarına göz yumuyor. Becerikli...

  Bekarları Evlendirmek İçin Ne Yapabiliriz?

   Bekarları Evlendirmek İçin Ne Yapabiliriz? Evlilik fıtri bir ihtiyaçtır. Rabbimiz Rum suresi 21. âyeti kerîme de evliliğin amacını, insanları çiftler halinde yaratmasının sebebini “Sûkuna ermeniz, kaynaşmanız, rahatlamanız,...

  “Dilimin şerrinden sana sığınırım Allahım.” (Evlilik Okulu Ders 15)

   “Dilimin şerrinden sana sığınırım Allahım.”  (Evlilik Okulu  Ders 15) Evlilik ilişkisinde en çok yapılan hata eşlerin birbirini eleştirmesidir. Tenkit etmeye, eşimizin hatalarını söylemeye bayılıyoruz fakat kendi...

  Sesi nasıl kullandığımızın önemi (Evlilik Okulu Ders 14)

   Sesi nasıl kullandığımızın önemi (Evlilik Okulu Ders 14)...

  Kocaya Annesi Gibi Davranmak (Evlilik Okulu Ders 13)

    Kocaya Annesi Gibi Davranmak (Evlilik Okulu Ders 13)...

  Cinsel İsteksizlik (Evlilik Okulu Ders 8)

   Cinsel İsteksizlik (Evlilik Okulu Ders 8) Cinsel isteksizliğin ve cinsel sorunların altında yatan ana sebep; cinsellikle ilgili bilinçaltındaki düşüncelerimizdir....

  Evlilikte Cinselliğin Önemi? (Evlilik Okulu Ders 6 )

   Evlilikte Cinselliğin Önemi? (Evlilik Okulu Ders 6)...

  Evin Annesi Toplumun Aynasıdır.

   Toplumda önceden kadınlar, ‘çalışan’ ve ‘ev hanımı’ şeklinde tanımlanırken, günümüzde bu ayrım ortadan kalktı....

  Evlilik Nasıl Ayakta Kalır

  Psikolog Gani Eser evliliği ayakta tutan ana sebeplere ve en çok merak edilen sorulara ışık tuttu....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Şubat 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com