Çocuğun İçindeki Çocuğu Anlamak

  Kategori: Evlilik / Aile ve Çocuk Yayınlanma Tarihi: 13-10-2016, 15:26
  • Beğen
  • 4
  Çocuğun İçindeki Çocuğu AnlamakBir insan kendi içindeki çocuğu tanımadan, gerçekten kendini tanımış olmaz. Yine aynı şekilde bir ebeveynin çocuğunun içindeki çocuğu anlamadan, o çocuğun gündeminin ne olduğunu bilmeden çocuğunu gerçek anlamda anlayabilmesi, onun davranışlarını sağlıklı bir şekilde analiz edebilmesi, o davranışın altında yatan sebepleri, o davranışın amacını doğru tespit edebilmesi ve bu süreçleri doğru yönetebilmesi biraz güçtür.

  Çocuklarının problemleriyle ilgili bize gelen anne babalara öncelikli olarak içimizdeki çocuk kavramını anlatıyoruz. Öncelikli olarak içinizdeki çocuğa bir yönelin, onu tanıyın, onun gündemini bir anlayın ve onun bir yetişkin olarak sizin davranışlarınız ve tutumlarınız üzerindeki etkisini bir farkedin diyoruz.

  Ondan sonra içinizdeki çocuğun kendi çocuğunuzla olan ilişkisine bakın ve sonra çocuğunuzun içindeki çocuğu bir fark edin. O çocuğun gündemine ve o çocuğun gündemini hayata geçirebilmek için bir şekilde çocuğunuzun davranışlarına nasıl etki ediyor, onu anlayın.

  İşte o zaman çocuğunuzla ilgili değerlendirmeler yapabilirsiniz.

  Çünkü çocuğun sergilediği şımarıkça davranışlar, çocuğun sergilediği korkakça davranışlar, çocuğun sergilediği agresif, sinirli davranışların temeli de o çocuğun içindeki çocuktur.

  Çocuğun içinde çocuk olur mu?

  Evet olur.

  Çocuğun içinde de bir çocuk var.

  İnsanoğlu matruşka bebekleri gibidir. Açıyorsunuz içinden bir tane çıkıyor, bir tane daha çıkıyor, bir tane daha çıkıyor, bir tane daha çıkıyor, bunu çalışmalarımızda sürekli görüyoruz. Ve o çocukların gündemi de farklı olabiliyor.

  Bize gelen çocuklara bazen soruyoruz içindeki çocuk kaç kaşında diye. O da ” Hocam ben kendim çocuğum.” diye yanıtlıyor.

  Sen içindeki çocuğa bir bak dediğimdeyse mesela 3 yaşında bir çocuk var hocam içimde diyor.

  Dönüyoruz anne babasına 3 yaşında ne olmuştu diye?

  Anne diyor ki, ben orada çalışmaya başladım.

  Evet işte orada bir anne yoksunluğu var. Anneden alması gereken o duyguları alamamış. Aradan geçen yıllara rağmen o duygular telefi edilmemiş. Dolayısıyla o çocuk bunu telafi etme çabası içerisinde.

  O çocuk kaç yaşında? 10-11 yaşlarında ama annesiyle yatmak istiyor. Normal şartlar altında bir çocuk bu yaşlarda annesiyle yatmak istemez aslında.

  ” Korkuyor musun? “Diye soruyorum.

  ” Hayır korkmuyorum ama annemle yatmak istiyorum” diyor.

  Çünkü o içindeki çocuk 3 yaşında. Onun gündeminde annesinden alması gereken sevgiyi alması var. Çünkü annesinin çalışma hayatına atılmasıyla beraber o yaşlarda alması gereken sevgiyi ve ilgiyi almamış. Anne ve babada kızıyor çocuğa ” Kocaman çocuk oldun hala annenle yatıyorsun” diye.

  Onu anlayamıyorlar. Ama çocuğun içindeki çocuğun o sevgiye ihtiyacı var. O ihtiyacı da bir şekilde karşılama çabası içerisinde.

  Tabi çocuk ta bunu fark edemiyor. O da büyümesine rağmen annesiyle yatmak istemesine bir anlam veremiyor.

  İşte içimizdeki çocuk kavramı üzerinden bunları rahatlıkla analiz edebiliyoruz.

  Şimdi çocuğunuza şöyle bir dönün bakın;

  Çocuğunuz kaç yaşında?

  Çocuğunuz 15-16 yaşlarındaysa bir yandan ergenliği yaşıyor bir yandan da içindeki çocuğun gündemini yaşıyor. Dolayısıyla ne yetişkin olabiliyor ne de çocuk kalabiliyor. İki arada bir derede kalıyor. Bu da ergenlik buhranlarının olması gerekenden daha yoğun yaşanmasına neden olabiliyor.

  O ergenin içindeki çocuğu görmek dikkate almak gerekiyor.

  Aynı şekilde okul başarısızlıklarında da o içimizdeki çocuk çok ciddi anlamda önemli rol oynuyor.

  Genellikle okul dönemindeki çocuklara içlerindeki çocuğu sorduğum zaman 5-6 yaşlarında olduğunu söylüyorlar.

  Çünkü henüz daha okula başlamamış, nispeten daha özgür, kafasına göre takılabilen, oyunlar oynayabilen o çocuğa vurgu yapıyorlar. Fakat okula başlamasıyla beraber çocuğun dünyası değişiyor, allak bullak oluyor.

  Hareketleri kısıtlanıyor, 40-45 dakika boyunca bir sırada oturması isteniyor, o esnada ona zor gelen bazı çizimler yapması isteniyor, soyut düşünme yeteneği gelişmediği halde soyut kavramlardan bahsediliyor vs…

  Tabiri caizse 7 yaşındaki çocuğa toplum diyor ki; sen ilerde büyüyeceksin ve büyüdüğünde zorluk çekmemen için, başarılı olabilmen için bu büyümeye hazırlanman gerekiyor. Onun için artık çocukluk bitti sen yetişkinliğe hazırlık sürecine giriyorsun deniliyor.

  Ve o küçük çocuğa bir yetişkin muamelesi yapmaya başlıyoruz bizler.

  6-7 yaşlarında çocukluk bitiyor.

  Niye bitirdik çocukluğu?

  Çünkü ileride yetişkin olacak. Şimdiden hazırlanması lazım. Rekabet var, hayat zor, ihtiyaçlar aşırı derecede arttı. Bu çocuk büyüyünce ihtiyaçları da büyüyecek.

  Dolayısıyla biz bu aşamada bu küçük çocukların çocukluklarını yaşamasına müsaade edemeyiz.

  6 yaşında çocukluk bitiyor ve onlara yetişkin muamelesi yapmaya başlıyoruz.

  İşte biz o çocuklara içindeki çocuğu sorduğumuzda 6 yaşını söylüyor ve o içindeki çocuk kendi gündemini takip ediyor.  Ne demiştik. Fıtrat alacağından vazgeçmez.

  “7 sinde neysen 70 inde de osun” diye boşuna demezler. Yani 7 yaşında gündemin neyse 70 inde de senin gündemin odur.

  7 sinde senin duyarlılıkların neyse 70 inde de odur.

  7 sinde korkuların neyse 70 inde de odur.

  İçindeki çocuğu tanıyıp, anlayıp ona yönelmeden, onun bu yoksunluklarını karşılama hususunda ona yardım etmeden onun gündeminden vazgeçmesi söz konusu değildir.

  Çünkü genler onu zorluyor.

  Çocuğumuzu tanıyabilmemiz için onun içindeki çocuğu tanıyabilmemiz çok önemli.

  ” E hocam tamam çocuğumuzun içindeki çocuğu gördük, bu çocuk 6 yaşında bu çocuk özgür olmak istiyor, oyun oynamak istiyor, bu çocuk merak ediyor, bu çocuk keşfetmek istiyor. Ne yapacağız peki şimdi, koşullar elvermiyor.” sorusunu soran anne babaları


  ” En azından anne ve baba olarak onu anlaman ve mevcut koşullar içerisinde, imkanlar dahilinde onun ihtiyaçlarını karşılama konusunda adımlar atman bile o çocuğun içindeki gerilimi ciddi anlamda azaltacaktır.” diye yanıtlayabilirim.

  Hani sosyal destek olgusundan bahsediyoruz ya sürekli olarak. Bu çok güçlü bir olgu, güçlü bir kavramdır. Birisi elini tuttuğu zaman ne oluyor? Kişinin elini tutmasıyla beraber kişinin stresinde %25 e varan ölçülerde bir azalma söz konusu. Ondan dolayı bazen otobüste, trende, uçakta öyle insanlar otururlar ki başlarlar hayat hikayelerini anlatmaya. Özel hayatlarını anlatırlar, dertlerinden sorunlarından bahsederler.

  ” Kardeşim elimi tut” diyor aslında anlatan.

  Çünkü ” Birisi beni anladı, birisi beni fark etti, birisi benim duygularımı duyumsadı, hissetti.” diye düşünür böylelikle. Birbirlerini hiç tanımasalarda…

  Dolayısıyla bizim de o çocuğumuzun içindeki çocuğu anlamak, onun elini tutmak demek. O çocuğun gündemini, ihtiyaçlarını karşılamak konusunda adımlar atmak gerekir.

  Bu o olumsuz, pek uygun olmayan koşulların o çocuğun üzerinde meydana getirdiği etkiyi büyük ölçüde azaltacak, onu tolere edebilecek hale getirebilecektir.

  İhmal etmememiz gerekiyor.

  Çünkü biz o çocuğumuzun içindeki çocuğu tanıyıp, ayın zamanda çocuğumuzun da onu tanımasını sağlarsak bu çocuğumuzun da kendisiyle ilgili farkındalığını otomatikman yükseltiyor.

  Böylelikle çocukta zaaflarının farkına varmaya başlıyor ve yavaş yavaş sizin de rehberliğinizde o zaaflarını yönetmeye başlıyor.
  Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu

  Kaynak: http://www.cocukaile.net
  Google+'da paylaş!

  Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte sigara içiyor

  Anne sütü bebeğinizin en kıymetli, en önemli besin kaynağıdır.Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte  sigara içiyor....

  Çocukta tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

  Çocukta tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?...

  Bebeklerde Ergenlik Olur Mu

  Bebeklerin 1,5 ile 3 yaş aralığına dikkat. Uzmanların 'bebek ergenliği' diye tabir ettiği yaş aralığında ağlama, bağırma davranışlarına karşı ailelerin sabırlı ve kararlı bir şekilde yaklaşmak gerekiyor....

  Çocuklarınıza Mutlaka Söylemeniz Gerekli Sözler

  Çocuklara  Mutlaka Söylenmesi Gerekli   Sözler...

  Çocuklarınız Ders Mi Çalışmıyor

  Çocuklarınızın başarısını artırmak istiyorsanız siz ebeveynlere önemli bir rol düşüyor. Çocuklarınızı ikna etmek için bu yollara başvurun....

  Bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyım

  Bebeklerin Gözleri Neden Çapaklanır?...

  Yenidoğan bebekler için anne sütü

  Yeni doğmuş bir  bebek için en ideal besin, anne sütüdür....

  Nasıl İyi bir Ebeveyn Olabilirsiniz

  Nasıl İyi bir Ebeveyn Olabilirsiniz...

  Gerçek Aile Olmak

  Hele bir çocuğunuz olsun, o zaman ‘gerçek’ bir aile olacaksınız....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com