Bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyım

  Kategori: Evlilik / Bebek Bakımı Yayınlanma Tarihi: 29-11-2015, 15:14
  • Beğen
  • 0

  Bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyımUzmanlar, bebeklerdeki çapaklanmaya dikkat çekerek, doğal bir salgı olduğu düşünülen çapaklanmanın özellikle yeni doğan bebekler için ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğini belirtti. Çapaklanmanın ciddiyetle takibinin yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Dr. Tülay Kılıç, çapaklanmanın göz delinmesine bile neden olabilen bel soğukluğunun habercisi olabileceğini kaydetti.

  Op. Dr. Tülay Kılıç, çapaklanmanın uykudan uyandıktan sonra gözlerde oluşan ve doğal bir salgı şeklinde yorumlanan çapaklanmaya karşı önemli uyarılarda bulundu. Çapaklanmanın önemli bir hastalığın da habercisi olabileceği ihtimalini dile getiren Kılıç, bu durumun göz delinmesine neden olabilen bel soğukluğu hastalığının habercisi olabileceğine işaret etti.

  Kılıç, özellikle yeni doğan bebeklerin risk altında olduğu duruma ilişkin şu bilgileri verdi: “Çapaklanma, bebeklerde göz nezlesi ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle olabileceği gibi anneden bebeğe geçen bel soğukluğu hastalığı ve herpes enfeksiyonları başta olmak üzere birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle anne babalar bebeklerinin gözlerinde oluşan çapaklanma ve kanlanma gibi problemleri dikkate almalıdır”Bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyım

  Bel soğukluğu hastalığının ve bazı enfeksiyonların normal doğum esnasında anneden bebeğe de aktarılabildiğini belirten Kılıç, “Bebeklerde ilk 24 saatte müdahale edilmezse göz delinmesine dahi yol açabilir. Bu nedenle bebeklerin gözlerine doğar doğmaz koruyucu amaçla gümüş nitrat damlatılır. Bel soğukluğuna bağlı enfeksiyon belirtileri genellikle doğumdan sonraki ilk 48 saatte ortaya çıkarken, diğer enfeksiyonlarda bu süre 5 ila 7 gün arasında olabiliyor. Klamidyal enfeksiyonlarda ise belirti süresi 10 güne, hatta 1 aya kadar uzayabiliyor. Bu sebeple bebeklerin takibinin iyi yapılması ve bebekte doğumsal olarak ortaya çıkan bu enfeksiyonların damlalarla vakit kaybetmeden tedavi edilmesi son derece önemlidir.” dedi.

  BELİRTİLERE DİKKAT!

  Çapaklanmanın haricinde, normal şartlarda bir bebeğin doğumdan itibaren bir yaşına kadar olan sürede mutlaka göz hastalıkları açısından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç şu uyarılarda bulundu:

  * Bebeğin gözünde leke varsa,

  * Göz bebeğinde beyazlık görünüyorsa,

  * Göz kapağı şişik ve kızarıksa,

  * Işıktan aşırı rahatsızlığı varsa,

  * Göz bebeklerinde titreme varsa,

  * Bebek boynunu eğik tutuyorsa,

  * Gözünde devamlı sulanma oluyorsa,

  * Ailede doğumsal katarakt öyküsü bulunuyorsa bu tür durumlarda bebeklerin acilen bir göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmeleri gerekir.

  (CİHAN)

  Google+'da paylaş!

  Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte sigara içiyor

  Anne sütü bebeğinizin en kıymetli, en önemli besin kaynağıdır.Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte  sigara içiyor....

  Çocukta tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

  Çocukta tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?...

  Yenidoğan bebekler için anne sütü

  Yeni doğmuş bir  bebek için en ideal besin, anne sütüdür....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com