Sağlıkta reform mu?

  Kategori: Gundem / Sağlık / Manşet Yayınlanma Tarihi: 23-10-2015, 11:37

  Okunma :1 511

  Sağlıkta reform mu?Reçete ücretine 3 lira muayeneye de 10 lira vermek istemeyen vatandaşların reçetesiz ilaç alması krize yol açtı. 20 liraya ulaşan muayene ücretlerine karşı hastalar 5 lira ödeyip cepten ilaç alma yolunu tercih etti.
  Millet gazetesinden Hasan Bozkurt'un haberine göre, soğuk algınlığında bile vatandaşlar doktora gitmek yerine eczanelerden antibiyotik almaya başladı. Sağlık Bakanlığı ise reçetesiz antibiyotik satan eczanelere denetim başlattı.
  KUTU BAŞINA 250 LİRA CEZA
  Reçete ve katılım parasından kurtulmak isteyen hastaların rastgele antibiyotik kullanımı tedirginliğe yol açtı. Doktor reçetesi olmadan eczanelerden alınan antibiyotiklerin hayati riskler taşıdığı belirtildi. Sağlık müdürlüklerinin görevlendirdiği ekipler eczanelerde reçetesiz ilaç satıldığını tespit etmeleri halinde, eczacılara kutu başına 250 lira ceza kesiliyor.
  15 LİRA FARK ÇIKIYOR
  Eczacı Hakan Gençosmanoğlu, son yıllarda muayene katılım payı ve reçete katkı payının artırıldığını söyledi. Gençosmanoğlu, doktora muayene olduktan sonra elindeki reçeteyle eczaneye gelen vatandaşlara en az 20 lira ücret çıktığını ifade etti. Vatandaşın cepten ödediği paranın son günlerde daha da arttığını belirten Gençosmanoğlu, “İlaç fiyatlarının ucuzlamasıyla birlikte ilacın fiyatı 5 liraya düştü. Hasta bunu cebinden alırsa 5 lira, reçeteyle alırsa katılım payı ve muayene ücretleri ile 20 liraya geliyor. Bu durumda vatandaş ilacı reçete ettirmektense eczaneden kendi ücretiyle talep ediyor. Bu nedenle cepten ilaç satın alımlarının giderek arttığı gözleniyor” diye konuştu. 
  HASTALAR MAĞDUR, ECZACI ZORDA
  Hasta ve hasta yakınlarının şeker, tansiyon gibi ilaçları bile cebinden almaya başladığını kaydeden Hakan Gençosmanoğlu, antibiyotiklerde ise kriz yaşandığını vurguladı. Reçete olmadan antibiyotik satılmasının yasak olduğunu dile getiren Gençosmanoğlu, “Sağlık Bakanlığı akılcı ilaç kullanımı projesi çerçevesinde antibiyotikleri denetlemeye başladı. Eczanelere para cezası kesiyorlar. 1.000 ila 2 bin 500 lira arasında para cezası alan eczacı arkadaşlarımız var” şeklinde konuştu.
  FİYAT FARKLARI KALDIRILMALI...
  Gençosmanoğlu, antibiyotik ilaçlardaki krizin aşılması için yeni bir düzenlemenin şart olduğunu kaydetti. Dişinde iltihaplanma oluşan hastanın akşam vakti reçete yazdırabilecek doktor bulamadığının altını çizen Gençosmanoğlu, “Acil durumlarda bu tip antibiyotikleri eczacıların verebilmesi lâzım. Hasta ne parasıyla alabiliyor ne reçete yazdırabiliyor” dedi. Gençosmanoğlu, bu konudaki çözümü ise şöyle açıkladı: “Katkı ve katılım paylarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Eşdeğer ilaç fiyat farkları ve reçete başına ücretler de kaldırılabilir.”   Samanyoluhaber
  Google+'da paylaş!

  2016 -2017 Öğretim Yılı Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı

   2016 -2017 Öğretim Yılı Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı...

  Kredi kullanılan konuta ödenen KDV yi geri alabilirsiniz

   Kredi kullanılan konuta ödenen KDV yi geri alabilirsiniz...

  Vücut dokunulmazlığına karşı kasten suçlardaki tutuklama yasağı kalkıyor.

   Vücut dokunulmazlığına karşı kasten suçlardaki tutuklama yasağı kalkıyor....

  Çalışan annelere 823 TL devlet desteği geliyor.

   Doğum yapan çalışan  anneler yaşadı her ay 823 TL  devlet desteği geliyor....

  Yeni Digital Kimliklerin Dağıtımı Başladı

  Yeni Digital Kimliklerin Dağıtımı Kırıkkale’de Başladı...

  2016 YGS Başvuruları Nasıl Yapılıyor? YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

  YGS Başvuruları Nasıl Yapılıyor? YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?...

  Karın yağlarından kurtulmak imkansız mı?

   Karın yağlarından kurtulmak imkansız mı?...

  Kış Enfeksiyonlarına Doğal Çözüm

  Kış Enfeksiyonlarına Doğal Çözüm...

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı...

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com