Tüp bebek tedavisinde neden başarısız olunur

  Kategori: kadin / tup-bebek / Kısırlık Yayınlanma Tarihi: 12-11-2016, 10:22 Hata?
  • Beğen
  • 0

  Tüp bebek tedavisinde neden başarısız olunurYüzde 95 başarı oranı sağlansa da kimi zaman tüp bebek tedavilerinde istenilen sonuca ulaşılamıyor.

  Tedavide başarıya ulaşabilmenin ilk koşulunun stresi azaltmak ve pozitif düşünmek olduğunu kaydeden Mozaik Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, “Hastaların doktorları ile endişelerini paylaşması çok önemli. Olumsuzluğa yol açabilecek tüm etkenlerden kurtulmalı, gerekirse çalışma temposu yavaşlatılmalı. Tüp bebek tedavisinin doktordan hemşireye, hastadan hasta bakıcısına kadar bir ekip gibi koordinasyon gerektirdiği unutulmamalı” dedi.

  Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olabilecek maddeleri ise şu şekilde sıraladı:

  Hatalı embriyo transferi

  Embriyo transferi işlemi, çok kısa süren bir işlemdir ve büyük bir ciddiyetle yapılması gerekir. Embriyonun anne rahmine transfer edilmesi esnasında uygulanan teknikte herhangi bir hata yapılması söz konusu olursa embriyonun tutunması pek mümkün olmaz.

  Rahmin yanlış yöne kasılması

  Embriyo tutunmasının sağlıklı ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacı ile rahim kasılmalarının yukarıya doğru gerçekleşmesi gerekir. Bu kasılmaların aşağı doğrultuda olması halinde embriyo tutunması gereken yere tutunamaz.

  Embriyonun yanlış tutunması ve dış gebelik

  Nadiren de olsa embriyonun anne adayının rahmine yanlış tutunması veya tutunma işlemini gerçekleştirememesi halinde, dış gebelik konusu söz konusu olabilir. Anne adayının rahmine nakli gerçekleştirilmiş olan embriyolar, tüplere doğru ilerleyebilir ve orada gelişim gösterebilir. Bu durumda da dış gebelik problemi kendini gösterir.

  Rahim zarı sorunları

  Anne adayı daha önce cerrahi operasyon geçirmiş veya enfeksiyon problemlerine maruz kalmış ise mevcut rahim zarının incelmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda tüp bebek tedavisi tutmayabilir. Miyom, polip gibi oluşumlar rahim zarının yapısında bir takım problemlerin meydana gelmesine, embriyonun tutunmasına veya gelişmesine müsaade vermeyebilir. Bu gibi durumlarda miyom veya polip gibi yapıların tedavi edilmesine ihtiyaç duyulur.

  Tüp bebek tedavisinde neden başarısız olunurGenetik etkenler

  Bebeği meydana getirecek olan embriyonun genetik yapısında ortaya çıkan bir takım bozukluklar, hamileliğin elde edilmesine engel olur.

  Kadında mevcut olan genetik veya daha sonradan meydana gelen immünolojik bozukluklar, yani savunma mekanizması problemlerinin mevcut olması halinde, kalitesi iyi olan bir embriyo dahi tutunmayabilir.

  Tüp bebek tedavisinde neden başarısız olunurKistler ve enfeksiyonlar

  Daha önce cerrahi girişimler yaşamış olan küretaj işlemleri veya enfeksiyon gibi rahim içinde lezyonların olmasına sebebiyet verecek olan etkenler, tüp bebek tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olabilir.

  Çikolata kistleri de çeşitli durumlarda tüp bebeğin tutmamasına neden olabilir.

  Kaynak:http://www.mynet.com

  Google+'da paylaş!

  Yok Artık Cepte Çamaşır Makinesi

  Yok Artık Cepte Çamaşır Makinesi...

  Sony VAIO ile ilk Windows 10'lu telefonunu çıkardı.

  Sony VAIO ile ilk Windows 10'lu telefonunu çıkardı....

  Tuz İle Neler Yapabilirsiniz?

  Tuz İle Neler Yapabilirsiniz?...

  Matematikte Yeni Formul 'İki kişinin bildiği sır değildir'

  Matematikte Yeni Formul 'İki kişinin bildiği sır değildir'...

  Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Çözümler

  Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Çözümler...

  Kış Enfeksiyonlarına Doğal Çözüm

  Kış Enfeksiyonlarına Doğal Çözüm...

  Kaya tuzu tüketmek zararlı mı?işin Doğrusu Ne?

  Önemli olan kaya tuzu veya sofra tuzu meselesi değil, tuzun makul miktarda tüketilmesidir...

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir...

  Erkek kısırlığı hafife almayın

  Kısırlık, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar sıralamasında kanser ve kalp-damar hastalıklarından sonra üçüncü sırada yer alıyor....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Bir bitin yaşadığı sürece 200-300 yumurta bıraktığını,




-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Eylül 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com