Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir Ve Çözümü Nedir?

  Kategori: kadin / Kadinsaglik / Kısırlık Yayınlanma Tarihi: 17-11-2016, 09:38 Hata?
  • Beğen
  • 0
  Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir Ve Çözümü Nedir?

  Yumurtalık rezervlerin kadının yaşı ilerledikçe azalması oldukça doğal ve fizyolojik bir durumdur. Özellikle 35 yaşından sonra üreme yetisi, hızlı bir şekilde azalmaya başlar. Yumurtalık rezervlerinin azalması, menopozla direkt olarak bağlantılı değildir. Ancak üreme ve hormon salgılanma fonksiyonları özellikle 35 yaşından sonra git gide yavaşlar. Üreme fonksiyonları bu yaşlardan itibaren azalmasına rağmen hormon salgılama fonksiyonu son adetin görüleceği menopoz yaşına kadar devam eder. Ancak ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir. Erken menopoz, genetiktir. Bu sebeple de annesi, kız kardeşi, teyzesi erken menopoz sorunu yaşamış kadınların yumurtalık rezervlerinin erken tükenme riski vardır. Bu sebeple de erken yaşlarda yumurtalık rezervlerinin tespit edilmesi gerekir.

   

  Yumurtalıkların az üretilme sebepleri ise:

  Geçirilmiş yumurtalık cerrahileri

  Toplum arasında çikolata kisti olarak adlandırılır endometriozis kistlerinin cerrahi olarak alınması, yumurtalık kapasitesinin azalmasına yol açabilir. Bu gibi cerrahi işlemlerin mutlaka uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

  Geçirilmiş radyoterapi ve kemoterapiler

  Kanser tedavileri için uygulanan radyoterapi ve kemoterapi işlemlerin yumurtalıkların erken tükenmesine yol açabilir.

  Aşırı sigara tüketimi

  Aşırı sigara tüketimi günde 10 sigaradan daha fazla sigara tüketimi anlamına gelir. Bu durumda da yumurtalık rezervleri daha erken tükenir. Özellikle sigara içen kadınlarda menopoz yaşının 2-5 sene daha erken gerçekleştiği görülür.

  Yumurtalığın üreme fonksiyonunun azalması kadınlarda şu belirtiler meydana gelebilir:

  Adet kanamalarının arası daha kısaysa,

  Yumurtalık rezervleri azaldığında iki adet kanaması arasındaki süre kısalır. Örnek olarak kadın 28 günde bir adet oluyorsa, yumurtalık rezervleri azalmaya başladığında 25-21 günde bir adet olabilir. Kanama miktarı genellikle aynıdır.

   Kendiliğinden veya tedavi ile olan hamileliklerin düşükle sonuçlanma riski artar:

  Yaşın ilerlemesi hamile kalma şansını düşürür. Hamile kalma şansı azaldıkça, hamilelik gerçekleşse dahi düşükle sonuçlanma riski artar. Yaş ilerledikçe yumurta kalitesi azaldığından, yumurta döllense dahi oluşan embriyo rahme tutunmakta güçlük çekebilir. Devam eden gebeliklerde ise kromozom anormalliği riski artar.

  Yardımcı üreme yöntemlerinde gebelik şansı azalır:

  Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinde yumurtalık rezervleri az olursa, gebelik şansı da daha az olur. Yumurtalık rezervleri az olan anne adayları için daha yoğun bir tedavi programına başlamak gerekmektedir. Örnek olarak daha yoğun bir ilaç kullanımı söz konusu olabilir.

  Zayıf yumurtalık cevabı önceden nasıl öngörülür?

  Şayet kadının ailesinde erken menopoz hikayesi ya da geçirilmiş yumurtalıklarla ilgili cerrahi işlemler varsa, gerekli önlemler alınmalıdır. Yumurtalık rezervleri hakkında bilgi edinmek için adetin 2. Ya da 3. Günü uygulanan hormon testleri ile bilgi alınabilir. FSH hormonu yumurtalık rezervleri hakkında bilgi veren en önemli hormonlardan biridir. FSH hormonunun 10’dan fazla olması, yumurtalık rezervlerinin azaldığını göstermektedir. FSH hormonu düşük olsa bile estradiolun yüksek olması (65 den fazla) da yine düşük yumurtalık kapasitesine işaret eder.

  Yumurtalık rezervleri hakkında en doğru bilgi için AMH düzeyine bakılması önerilir. AMH düzeyi aylar ya da adet dönemi gibi faktörlerle değişmemektedir. Bu sayede kesin sonuç elde edilebilir.

  Vajinal ultrason ile yumurtalık içindeki potansiyel yumurta geliştirecek yapılar (antral follüküller) tespit edilebilir.

  Yumurtalık rezervlerinin az olduğu durumlarda ne yapılmalıdır?

  Yumurtalık rezervlerinin durumunu değerlendirmek için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Ardından yumurtalık rezervinin durumuna göre tüp bebek tedavisine daha hızlı bir geçiş sağlanabilir. Bu sayede gebelik ve çocuk sahibi olma şansı saklı tutulur.


  Google+'da paylaş!

  Göğsümde Elime Kitle Geliyor, Bu ne Olabilir?

   Göğsümde Elime Kitle Geliyor, Bu ne Olabilir? Meme kanserinin en sık görülen bulgusu memede ele kitle gelmesidir. Dolayısıyla her kadın için endişe veren bir durumdur....

  Kısırlık ( infertilite) Nedir?

   Kısırlık ( infertilite) Nedir? Genellikle kısırlık yani (infertilite) kadın da hiç gebeliğin oluşmaması ya da daha önceden gebelik oluşmasına rağmen başka bir gebeliğin oluşmaması şeklin de ortaya çıkmaktadır....

  Hamilelik belirtileri: Hamileliğin ilk 8 işareti nelerdir?

   Hamilelik belirtileri: Hamileliğin ilk 8 işareti nelerdir?...

  Klomen ve Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

   Klomen ve Tüp Bebek Tedavisine Etkisi. Klomen, kısırlık sorunu olan kadınların yumurtalıklarının uyarılmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir ilaçtır....

  Gebe Kalmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

  Gebe Kalmadan Önce Neler Yapılmalıdır?...

  Kendi kendine göğüs muayenesi

   Kadınların her ay düzenli olarak yapmasını önerdiğimiz ve kendi meme dokusunu tanıyarak olabilecek bir değişimin ilk kendisi tarafından farkedilmesini istediğimiz muayene şeklidir....

  Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi.

    Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi....

  Hamile misiniz? Hamilelik Belirtileri Var Mı?

   Hamile misiniz? Hamilelik Belirtileri Var Mı?...

  Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar

  Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar...

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Dünyanın en büyük çiçeğinin Endonezya’daki yağmur ormanlarında yaşayan Raflezya adındaki çiçek olduğunu ve bu çiçeğin çapının 1 metreden fazla olduğunu,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ekim 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com