Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!

  Kategori: Sağlık / Manşet Yayınlanma Tarihi: 13-01-2016, 21:55

  Okunma :1 797

  Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, karın gribi olarak bilinen ’Norovirüs’ konusunda "İngiltere’de yaklaşık 1 milyon insanı etkiledi ve şimdi tüm Avrupa’ya yayılıyor" açıklamalarında bulundu.

  Norovirüs hakkında, bulaşıcılığının çok fazla olduğunu belirten Öner, "Avrupa’da hızla yayılan bu virüs için hijyen çok önemli. Örneğin çamaşır ve bulaşık makineleri 60 derecenin üzerinde kullanılmalıdır." dedi.

  "2016 GRİP YILI OLABİLİR"

  Karın virüsü’ olarak da bilinen Noroviris’ün, İngiltere’den sonra Türkiye’de de görülebildiğini belirten Doç.Dr. Öner, 2016’nın ’Grip yılı’ olabileceğini söyledi. Doç.Dr. Öner, "Özellikle risk grubu olan gebe, yaşlılar, akciğer hastalığı ve bağışıklık sistemi baskılanan hastaların aşılanması gerekir. Fakat bu yıl ismini ilk defa duyduğumuz ve antibiyotik tedavisinin yararsız olduğu viral enfeksiyonlar ortaya çıktı. Karın gribi olarak bilinen Norovirus İngiltere’de yaklaşık 1 milyon insanı etkiledi ve şimdi tüm Avrupa’ya yayılıyor" diye konuştu.Kaynak:http://www.mynet.com/

   

  Norovirüs Nedir?

  Aynı zamanda bir hastalığa adını veren bu virüs insanlarda, sindirim sistemini (mide ve bağırsaklar) tutan, bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına sebep olmaktadır.

  Belirtileri nelerdir? Norovirüs'ü alan kişilerde 24-48 saat sonra; şiddetli bulantı, kusma, ishal, kimi zaman baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler meydana gelmektedir. Hastalık 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçmekle birlikte özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda, düşkünlerde ve vücut direncinin düşük olduğu; kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları bulunanlarda şiddetli seyredebilmektedir. Hastalık sağlıklı bireylerde özel bir tedavi gerektirmemekle birlikte, kaybedilen sıvı ve tuzun ağız yoluyla alınmasıyla iyileşme, kendiliğinden olmaktadır. Ancak hastalığı ağır seyredenlerde hastanede yatarak destek tedavisi uygulanması gerekli olabilmektedir.
  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!
  Nasıl bulaşır?

  Hastalık, sağlıklı insanlara, etkenin ağız yoluyla alınması sonucunda, bulaşmaktadır. Daha çok gıda hazırlayıcıları ve sunucularından (restoran, cafe, tabldot yemekhaneleri, oteller, hastaneler vb. mutfak ve yemekhanelerinde çalışanlar)  yayılmakta ve bu yerlerde kontamine yiyecek ve içecekleri yiyen içen insanlara bulaşma olmaktadır. Bundan başka, hasta olan insanlardan, onların çıkardıkları ile temas eden hastalara da bulaşma olabilmektedir.

  Virusten korunma yöntemleri nelerdir? Deniz ürünlerinin yenmesi ile de salgınlar meydana geldiği bilinmektedir. Etken virüs soğukta canlılığını koruduğundan, dondurulmuş besinlerden kaynaklanan salgınlar da bilinmektedir. Bir gıda maddesine Norovirüs karıştığı olduğu biliniyorsa bunun tüketilmemesi ve imha edilmesi önem taşır. Ayrıca lağım suları ile kirlenme ihtimali olan çiğ sebze ve salata malzemelerinin çok iyi yıkanması ve bunlardan arta kalan çöplerin ortada bırakılmayıp, hemen çöpe atılması gerekmektedir.

  Çok az miktarda virüs alınması, hastalık oluşumu için yeterli olduğu için hastalık, hızla yayılma ve salgın oluşturma eğilimi göstermektedir. Özellikle gıda hazırlayan ve sunanların tuvaletten çıktıklarında mutlaka ellerini yıkamaları, sık sık banyo yapmaları, kısacası kişisel hijyen kurallarına riayet etmeleri büyük önem taşımaktadır. Hastaların kullandığı çamaşır, masa örtüsü ve benzeri tekstil ürünlerinin ise yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir. Bundan başka hasta olanların uygun süre (norovirüs enfeksiyonu tanısı konulan gıda hazırlayıcı ve sunucularında iki hafta) işlerine ara vermeleri, diğer bireylerin ise hastalık süresince evde istirahat etmeleri uygun olmaktadır.

  Bir kişi bu hastalığa birden çok kez yakalanabilir, çünkü virüsün farklı serolojik tipleri (farklı antijen yapısına sahip tipler) bulunmakta ve bunlardan birisi ile hastalanan kişilerde, o tipe karşı oluşan antikorlar, diğer tiplere karşı koruyuculuk sağlamamaktadır. Etken virüsün bu özelliği nedeniyle bir koruyucu aşısı da geliştirilememiştir.

  Kaynak:  Doç. Dr. Kenan Keskin
  Memorial Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

   

  Google+'da paylaş!

  League of Legends’den Bilgiler(Şampiyon İnceleme)

  League of Legends’den Bilgiler(Şampiyon İnceleme)...

  Iphone 7 den haber var.Kulaklık Girişi Olmayacak Mı?Anten Çizgisi Olmayacak Mı?

  Iphone 7 den haber var.Kulaklık Girişi Olmayacak Mı?Anten  Çizgisi Olmayacak Mı?Tasarımda Iphone 7 son hali nasıl?...

  Twitter’a yepyeni özellik Timeline .Timiline Özelliği Ne İşe Yarar?

  Twitter’a yepyeni özellik Timeline .Timiline  Özelliği Ne İşe Yarar?...

  Eğitimde whatsapp dönemi başlıyor aman dikkat

  Eğitimde whatsapp dönemi başlıyor aman dikkat...

  Karın yağlarından kurtulmak imkansız mı?

   Karın yağlarından kurtulmak imkansız mı?...

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın...

  Erkek kısırlığı hafife almayın

  Kısırlık, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar sıralamasında kanser ve kalp-damar hastalıklarından sonra üçüncü sırada yer alıyor....

  Obez misiniz...

  Obezite, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak kısaca tanımlanabilir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise ”obezite nedir?” sorusundan çok, ”obezite hastalığı nedir?” diye sormak...

  Aspirinde Büyük Tehlike!

  Aspirin Kullananları Bekleyen Büyük Tehlike!...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Balinaların balık olmadıklarını,deniz de yaşayan memeli hayvanlar olduklarını,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com