Kronik hastalıklardan Korunmanın Yolları

  Kategori: Sağlık Yayınlanma Tarihi: 22-11-2015, 15:23

  Okunma :1 614

  Kronik hastalıklardan Korunmanın YollarıKronik hastalıklar insanları uzun süre etkileyen hastalıklar. Hafif düzeyde görülebileceği gibi şiddetli düzeyde de etkileyebilir. Daha uzun bir zaman diliminde ortaya çıkabilir ve iyileşmeleri oldukça uzun bir zaman alabilir. Hatta ömür boyu bile sürebilir. Kronik hastalıklara özellikle yol açan belli başlı etkenler vardır. Kronik hastalıklardan korunmak, kronik hastalıları önlemek için bu etkenlerden mümkün olduğunca kaçınmak ve daha sağlıklı yaşam şekli değişiklikleri yapmak gerekir.


  Kronik hastalıklardan korunmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.


  1. Sigara içmeyin. Sigara içmeniz kalp hastalığı, kanser gibi kronik hastalık risklerinizi oldukça artırır. Bu hastalıklara karşı korunmak ve bunları önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey sigaradan uzak durmak ve eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakmaktır. Ayrıca başkalarının içtiği sigara dumanına da mümkün olduğunca maruz kalmamaya dikkat edin.

  2.Düzenli olarak egzersiz yapın ve günlük yaşamda daha hareketli olun. Egzersiz ve hareketli olmanın faydaları arasında sağlıklı kiloda olmak, ruh sağlığını geliştirmek, kemikleri güçlendirmek, vücuttaki dolaşımı geliştirmek gibi birçok fayda bulunmaktadır. Tüm bu faydalar diyabet, kalp hastalığı, osteoporoz, ateroskleroz gibi kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olurlar. Daha hareketli olmanın yanında her gün 30 dk lık egzersiz yapın. Egzersizi haftada en az 4 – 5 gün yapmaya çalışın.
  Kronik hastalıklardan Korunmanın Yolları

  3. Alkol içmeyin. En azından mümkün olduğunca azaltın. Alkol birçok sağlık sorununa yol açabilir. Örneğin karaciğer sirozu gibi ciddi bir kronik hastalık riski ortaya çıkabilir. Karaciğer sirozu karaciğerin uygun bir şekle fonksiyon görememesine neden olur.

  4. Sağlıksız besinlerden mümkün olduğunca kaçının. Sağlıksız besinler kronik hastalık riskinizi artırır. İşlenmiş besinler, hazır gıdalar, rafine edilmiş şeker, işlenmiş yağlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Sağlıksız besinler ve sağlıksız beslenme obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini artırır.

  5. Bol lif tüketin. Lif sindirim sisteminizi daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Lif içerene besinler kabızlığı önleyebilir ve kabızlık sorununu giderebilir. Ayrıca lif kolon kanseri, diyabet, böbrek taşı ve divertikülit gibi kronik hastalık riskini azaltır. Lif kaynağı olarak sebze, meyve, tam tahıllar, fasulyegiller ve yulaf kepeği tüketin.

  6. Yeterince uyumayı ihmal etmeyin.
  7. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı önlemlerinizi alın.
  Kaynak:http://www.annelikbilinci.com

  Google+'da paylaş!

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!...

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın...

  Çocuk gelişimini fast-food yiyecekler tehdit ediyor

  Çocuk gelişimini fast-food yiyecekler tehdit ediyor...

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir...

  Erkek kısırlığı hafife almayın

  Kısırlık, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar sıralamasında kanser ve kalp-damar hastalıklarından sonra üçüncü sırada yer alıyor....

  Kış Aylarında Sağlıklı Hamilelik İçin Ne Yapmak Gerekir

  Kış Aylarında Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler...

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor...

  Hastalıklardan Nasıl Korunurum

  Hastalıklardan Nasıl Korunurum...

  Obez misiniz...

  Obezite, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak kısaca tanımlanabilir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise ”obezite nedir?” sorusundan çok, ”obezite hastalığı nedir?” diye sormak...

  Egzersiz Yapamıyorum Diyorsanız

  Sağlığa giden yol yine düzenli eg­zersiz, sağlıklı beslenme, ideal kilonun korun­ması ve bol uykunun bileşimidir....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Birçok balığın ve diğer deniz canlılarının bu planktonları yiyerek yaşadıklarını, planktonlar olmazsa,karalarda da hayatın olmayacağını,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com