Kanserden Nasıl Korunabiliriz

  Kategori: Sağlık Yayınlanma Tarihi: 29-03-2017, 23:01

  Okunma :1 413

  Kanserden Nasıl Korunabiliriz
  Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Soley Bayraktar, kanserden korunma yöntemlerini sizler için  önerdi.
  Yaşam tarzında yapılan birkaç olumlu değişiklik sayesinde kanser yüzde 30-40 oranında önlenebiliyor.
  Kadın, erkek ve çocuk fark  etmeden her yaştan insanın yakalanabileceği  hastalık olan kanserle mücadele ederken gelişen teknoloji ve tıp alanında önemli gelişmeler oldu. Ayrıca genetik miras, yaşam tarzı ve çevresel sebepler de göz önüne alınarak, basit önlemlerle kanser riski en aza indirilebilir.

  1. SİGARA VE ALKOLÜ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

  Sigara ve alkol başta akciğer olmak üzere; baş-boyun, dudak, ağız içi, kalın bağırsak, pankreas, böbrek, karaciğer, mesane, rahim ağzı ve meme kanseri riskini artırmaktadır. 

  Sigara kullananların yanında bulunan kişiler bile pasif içici durumuna düşerek, akciğer kanseri riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle kendimize ve çevremize yapabileceğimiz en önemli iyilik, tüm sigara ürünleri ve alkolü hayatımızdan çıkarmak olacaktır. 

  2. SARIMSAK VE SOĞANI SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

  Sağlıklı ve organik ürünler tüketerek beslenmek kanser riskini tamamen ortadan kaldırmamaktadır ancak bu riski minimum düzeye düşmektedir. Rafine şekerli ve hayvansal yağlı gıdalardan uzak durarak; bol taze sebze, meyve, tam tahıllı ürünler ile baklagillerden oluşan yiyecekleri tüketmek, kişilerin ideal kilolarda kalmasını sağlayarak başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korunmasını sağlayabilmektedir.

  İşlenmiş yiyecekler yemek borusu, pankreas ve kalın bağırsak gibi kanserlerin riskini artırmaktadır. Sofralarda işlenmiş ürünler yerine; kanseri sevmeyen brezilya yemişi, brokoli, samon balığı, avokado, karnabahar, soğan ve sarımsağı tercih edilebilir.

  3. DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN VE İDEAL KİLODA KALIN

  İdeal kiloda kalınarak böbrek, prostat, akciğer, kalın bağırsak ve meme kanseri riski en aza indirilebilir. Haftada 150 dakika aerobik egzersiz yapmanın sayısız faydası bulunmaktadır. Bu süreyi günlük orta seviye zorlukta yapılan 30’ar dakikalık egzersizlere bölmek kişinin hem çok aktif olmasını kalmasını hem de bedenen ve ruhen sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  4. GÜNEŞ IŞIĞINI KONTROLLÜ KULLANIN 

  Deri kanseri sanıldığından daha sık rastlanılan ancak önlem alındığı takdirde önlenmesi en kolay kanser türlerindendir. Bu nedenle deri kanserinin en önemli sebeplerinden birisi olan güneş ışınlarını kontrollü ve bilinçli kullanmak gerekmektedir. 

  Yaz aylarında güneş ışınlarından saat 10:00-16:00 saatleri arasında uzak durulması gerekmektedir. Zorunlu hallerde en az 30 faktörlü güneş koruyucu sürülmesi, uzun kollu tişörtler ve pantolonlar giyilmesi, geniş bir şapka ve güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Bronzlaşmak için solaryumdan kesinlikle uzak durulmalıdır.

  5. AŞILARINIZI İHMAL ETMEYİN

  Hepatit B virüsü karaciğer kanserine sebep olabilmektedir. Özellikle sağlık sektöründe çalışanların, birden fazla kişiyle ilişkiye girenlerin, çocukların, uyuşturucu ilaç kullananların, eşcinsel bireylerin hepatit B virüsü aşısı yaptırması son derece önemlidir.

  Human papillomavirus (HPV) rahim ağzı kanseri, genital organların kanserleri ve baş-boyun bölgesindeki kanserlere sebep olabilir. HPV aşısı hem erkek hem de kız çocuklarında 11-12 yaşlarına geldiklerinde önerilmektedir. Eğer kişi çocukken bu aşıyı olmadıysa, istediğiniz yaşta yaptırabilir.

  6. RİSKLİ DAVRANIŞLARDAN UZAK DURUN 

  Kanseri önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tehlikeli davranışlardan uzak durulmasıdır. Örneğin, tehlikeli cinsel ilişkilere girmekten kaçınılmalıdır. Çok sayıda partnerle beraber olmak veya cinsel ilişki sırasında kondom kullanmamak kanser riskini artırır. 

  HPV ve HIV virüsleri cinsel ilişkiyle bulaşır ve bu virüsler rahim ağzı kanseri, karaciğer kanseri, baş-boyun kanseri, genital bölgelerin kanserleri (anüs, penis, vulva, vajen), sarkom, lenfoma ve akciğer kanserine sebep olabilir.

  7. DOKTOR KONTROLLERİNİZİ DÜZENLİ YAPTIRIN 

  Bazı kanserlerin erken evrede yakalanabilmesi taramalarla mümkündür. Bunlar meme, rahim ağzı, akciğer, kalın bağırsak ve deri kanserleridir. 

  Erken evrede yakalanan kanserlerin tedavisi hem daha kolaydır hem de tedavinin başarılı olma şansı çok yüksektir.
  Habertürk
  Google+'da paylaş!

  Dışkı nakliyle tedavi! Bağırsak Problemlerine Etkili Çözüm

   İnsandan insana yapılan dışkı nakli, antibiyotik ishalli, spastik kolon hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor....

  'Sigaradandır' diye fark erttiğiniz şikayetler kanser habercisi olabilir

   'Sigaradandır' diye fark erttiğiniz şikayetler kanser habercisi olabilir...

  Kemik erimesi ve Peynir Tüketimi

   Kemik erimesi ve Peynir TüketimiZengin bir kalsiyum ve protein kaynağı olan peynirin düzenli olarak tüketilmesi, kemik erimesi (Osteoporoz) riskini azaltıyor....

  D vitamini eksikliği ve kanser ilişkisi

   D vitamini eksikliği  ve  kanser ilişkisi D vitamini, insandaki 200’den fazla geni etkiliyor. Üstelik bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanlar da var.Yapılan araştırmalar D...

  Göbek Yağlarına Son Göbek Yağı Eriten İçecek Tarifi

   Göbek Yağlarına Son Göbek Yağı Eriten İçecek Tarifi...

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!...

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı...

  Kronik hastalıklardan Korunmanın Yolları

  Kronik hastalıklardan Korunmanın Yolları...

  Hastalıklardan Nasıl Korunurum

  Hastalıklardan Nasıl Korunurum...

  En Ölümcül Zehir Şeker

  Şeker En Ölümcül Zehirdir – Şekerin Zararları...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Sıçan ve farelerin 10 memelerinin olduğunu ve bunların dördünün göğüste,altısının da kasıkta olduğunu,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com