Gastrit Ve Ülser Hastalarını Rahatlatacak Beslenme Tiyoları

  Kategori: Sağlık Yayınlanma Tarihi: 30-04-2017, 11:20

  Okunma :2 240

  Gastrit Ve Ülser Hastalarını Rahatlatacak Beslenme Tiyoları
  Mide Ağrısı Gastrit Ülser Sepebleri ve Tedavisi...
  Prof. Dr. Mustafa Taşkın, mide ağrısına karşı alınması gereken önlemleri anlattı.Sıcak yemek yemeyin, acıdan korkmayın, sütten vazgeçin.
  Sürekli mide ağrısından şikayet ediyor, ülseriniz olduğundan mışüpheleniyorsunuz? Çoğu insan gibi sizin de midenizde değil, 12 parmakbağırsağında ülseriniz olabilir. Genel cerrah Prof. Dr. Mustafa Taşkın,mide ülserinin tok, 12 parmak bağırsağı ülserinin ise açken ağrıyaptığını söylüyor ve ekliyor, "Sarımsak, soğan ve sütü az tüketin.Bunlar midenin baş düşmanıdır."

  * Neden herkesin midemiz ağırır?
  Düşünün,mide yıkanmış yıkanmamış her şeyi içine alıyor. Öyleyse mide öyle birorgan olmalı ki hem yediklerimizi ayırmalı hem de ayırdıklarınıöğütmeli. Dolayısıyla, dışardaki ajanlarla bu kadar muhatap olan birorganın tabii ki hastalıkları çok olur.

  * Mideye farkında olmadan nasıl zarar veriyoruz?
  Bunlarınbaşında sıcak şeyler yemek geliyor. Halbuki biz hep sıcak şeylerinmideye iyi geldiğini düşünür, soğuk gıdalardan kaçınırız. Halkın enbüyük yanlışlarından birisi bu. Sıcak vücudun düşmanıdır çünkü sıcakkanlanmayı arttırır. Bu da dolaşımı bozar ve vücutta ödem oluşturur.Örneğin, ülserli bir hasta çok sıcak yediği zaman ödeminini artırmışolur. Mesela Japonlar'da ve Çinliler'de yemek borusu kanseri ve midekanserini daha çok görüyoruz. Çünkü çok sıcak yiyorlar.

  * Oysa dondurma ya da benzeri soğuk şeyler yediğimizde "midemi üşüttüm" deriz.
  Bu tamamen yanlış, soğuk mideye zarar vermez. Yediklerinizin ılık veya soğuk olmasına özen göstermelisiniz.

  * Kimi ülser, kimi ise gastritten yakınır. Ülserle gastrit arasındaki fark nedir?
  Ülsermidenin ya da 12 parmak bağırsağının herhangi bir yerinde "mukoza"dediğimiz, yani midenin ya da bağırsağın içini örten örtünün zarargörmesidir. Orada mukoza yoktur artık. Ülseri ağzınızda çıkan aft gibidüşünün, aynısı. Bu gelip geçici bir yara da olabilir, arada sırada daoluşabilir. Gastrit ise öyle değil. Gastrit mukozanın iltihaplanmasıdırama mukoza yerindedir. Sulanan bir yara gibidir, yani iltihaplı.

  * Peki ülser ve gastritin oluşmasında stresin etkisi var mı?
  Eskiden"Stres eşittir ülser"deniliyordu. Bunun sebebi stresli olan insanlardamide asitinin çok salgılanması. Bu bir nebze doğru olsa da, yanlışbilinen bir şey var. Stresli insanlarda mide ülseri değil, 12 parmakbağırsağı ülseri vardır. Midesi sapasağlamdır. Sakin, içine kapanıkinsanlarda mide ülseri çok daha fazla görülür.

  * Mide ve bağırsak ülserinde şikayetler aynı mıdır, hangi ülsere yakalandığımızı nasıl anlayacağız?
  Birisitokluk, diğeri açlık ağrısı yapar. 12 parmak bağırsağındaki ülserdekorkunç açlık ağrıları olur. Ama mide ülseriniz varsa, tam tersi yemekyediğiniz zaman başlar ağrılarınız. Mide ülseri olanlar bir şeyyemedikleri sürece çok daha rahattır.

  * Çoğu kişi açlığın ağrıyı tetiklediğini zannediyor...
  Mide ülseri fakiri, yani açlığı; 12 parmak ülseri ise zengini, yani tokluğu sever.

  * Peki ya kıvrandıran gaz sancıları, onlar nasıl oluşuyor?
  Gaz,bağırsakların kasılmasıyla birlikte bir yerden bir yere geçerken ağrıyapar. Konuşurken, yemek yerken içimize bir miktar gaz girer. Sonrageğirerek çıkartırız ama bazıları da aşağı, anüse kadar gider. Bazıinsanlar çok gaz yutar konuşup, yemek yerken... Bazılarında dabakterilere bağlı olarak kalın bağırsaklarında gaz meydana gelir. Buağrı doğum sancısı gibidir, aralıklı olarak gelir gider.

  * Diyelim, gün ortasında aniden midemiz ağrımaya başladı ya da gaz sancımız tuttu. O anda ne yapmalıyız?
  Endoğrusu bir bardak ılık su içip, rahat bir pozisyon almak. Çünkü bu birsafrakesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şey yemek mideyide, safrakesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağındanhepsine iyi gelir.

  * Bağırsaklarınının düzenli çalışmamasından şikayet eder insanlar. Normal düzeni ne olmalıdır?
  İnsanlarher gün büyük abdeste çıkmak istiyor. Çıkabilir de, çıkmayabilir de...Herkesin bağırsak yapısı ve biyolojik ritmi aynı değildir. Kiminin dahauzun ve daha kalındır bağırsağı. Posanın çıkabilmesi için daha uzunzamana ihtiyaç vardır. Bazı insan günde iki defa, bazısı da iki gündebir çıkar büyük abdestine. Bu, o insanın bağırsağı çalışmıyor demekdeğildir. Yani bir insan her gün büyük abdeste çıkmalıdır, diye birkaide yok. Ancak sizi rahatsız eden, sancı, kusma gibi bir durum varsadoktora başvurmak gerekir.

  * Beslenme alışkanlıkları da bağırsakları tembelliğe iter mi?
  Tabiikesinlikle... Mesela şişmanlar çok yemek yedikleri için zaman içindebağırsakları genişler. O kadar genişler ki ancak üç günde bir tuvaleteçıkarlar. Posalı yiyecek tüketmeyenler de öyledir. Mesela köylülerinböyle bir sorunu yoktur çünkü hep doğal sebze, meyve ve dolayısıylaposalı yiyeceklerle beslenirler. Şehirlerde yaşayan insanlar sürekliayak üstü hazır yiyecek ve sıvı şeylerle beslendikleri için zorlukçekerler.

  * Kayısı, incir, kuru erik gibi meyvelerin bağırsağı çalıştırdığı bilinir. Bunları yemenin gerçekten yararı var mı?
  Kayısıve incir potasyum bakımından çok zengindir. Bağırsak hareketlerine depotasyum çok iyi gelir. Ama bir insanın vücuttaki potasyum seviyesinormalse, ekstra kayısı, incir yemenin anlamı yok. Sağlıklı bir vücutpotasyum fazlasını hemen atacaktır.

  * Peki ya vitamin ve mineralleri? "Vitamin depoluyorum" derken kendimizi mi kandırıyoruz?
  Normalbeslenen herkesin potasyum, protein, vitamin vb. değerleri normaldir.Siz isterseniz her gün C vitamini alın, vücudun alacağı miktarbellidir. Örneğin, sigarayı bırakamayanlar durmadan portakal suyuiçiyor. C vitamini dokulara iyi geliyor diye, sigaranın verdiği zararınötürleştiriyor kendince. C vitamini eksiği yok ki, yararı olsun...
  Gastrit Ve Ülser Hastalarını Rahatlatacak Beslenme Tiyoları
  Kahveden uzak durması gereken gastrit ve ülser hastaları, bundan sonra güne özledikleri o kahve keyfiyle başlayabilir.
  Şeker yerine karbonat
  Neredeyse sihirli olduğuna inanacağımız karbonatın bir faydası daha çıktı. Kahvenin içine şeker yerine çeyrek çay kaşığı karbonat koymak, kahvenin içindeki asit miktarını azaltıyor. İşin güzel yanı ise, kahvenin tadında herhangi bir değişiklik meydana gelmiyor. Kulağa inanılmaz gelen bu mucizenin arkasında ise tabii ki bilim var.Asit oranı yüksek içecekler tüketilince hissedilen rahatsızlığın sebebi vücudun asit-baz dengesinin bozulmasıdır. Karbonat, yapısı sayesinde asidi etkisiz hale getiriyor ve asit kaynaklı rahatsızlıkları engelliyor.
   
  Gastrit ve ülser hastalarının rahat bir nefes almasını sağlayan başlıca yiyecekler…

  Brokoli: İçeriğindeki sülforafan adındaki anti-bakteriyel kimyasal sayesinde brokoli midedeki yanma ve diğer belirtileri azaltır. 2009 yılında yapılan bir araştırmada 8 hafta boyunca günde 1 bardak brokoli yiyen hastaların midelerindeki yanma, yemeyenlere göre gözle görülür oranda azalmış.  
  Yoğurt: Yoğurt, bağırsak florasını normale çevirmek ve midedeki asit- baz dengesini korumak için mutlaka tüketilmesi gereken yiyeceklerden birisi. Gastrit ve ülser hastaları az yağlı veya yağsız yoğurtları tercih etmeli. Sade yoğurt yemek pek de çekici gelmiyorsa, tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.  
  Meyveler: Bazı meyveler gastrit ve ülser belirtilerinin artmasına sebep oluyorsa da, hepsi için aynı şeyi söylemek olanaksız. Gastrit ve ülser hastaları elma, muz, şeftali, kavun-karpuz, kivi ve üzümü rahatlıkla tüketebilirler.  
  Gastrit ve ülser hastalarının hayatını daha kaliteli kılacak beslenme önerileri…
  Gastrit ve ülser hastaları yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi bırakmalıdır. Dolu bir mideyle yatağa gitmek, gastrit ve ülser hastalarının zor bir gece geçireceği anlamına geliyor. Gün içerisinde, aralıklarla ufak öğünler yemek, midenin daha az yorulmasını sağlar ve asit seviyesinin yükselmesini önler.  
  Google+'da paylaş!

  Dar Kot Pantolonlar Tehlike Saçıyor!

   Uzmanlar, sürekli olarak çok dar pantolon giyme alışkanlığı olan kişilerin sağlık sorunları yaşayabileceği uyarısında bulundu....

  Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir Nasıl Hazırlanır?

  Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir Nasıl Hazırlanır? Boğaz ağrılarını hafifletmek ve boğazınızı yumuşatmak için bitki çaylarından istifade edebilirsiniz. Bitki çayları, aynı zamanda öksürüğü de azaltarak boğazın daha...

  İki yılda 70 kilo veren Gül Baykan dikkatleri üzerine topladı

   İki yılda 70 kilo veren Gül Baykan dikkatleri üzerine topladı...

  D vitamini eksikliği ve kanser ilişkisi

   D vitamini eksikliği  ve  kanser ilişkisi D vitamini, insandaki 200’den fazla geni etkiliyor. Üstelik bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanlar da var.Yapılan araştırmalar D...

  Göbek Yağlarına Son Göbek Yağı Eriten İçecek Tarifi

   Göbek Yağlarına Son Göbek Yağı Eriten İçecek Tarifi...

  Yulaf ezmesi ve Faydaları. Yulaf Ezmesi Diyeti!

     Yulaf ezmesi ve Faydaları. Yulaf Ezmesi Diyeti!...

  Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

  Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Soda, içme suyuna, 1 litreye en az 570 mg bikarbonat ve 1000 mg karbondioksit katılarak elde edilen yapay bir içecektir. ...

  Obezite ile mücadelede ameliyatsız tedavi yöntemleri

  Obezite ile mücadelede ameliyatsız tedavi yöntemleri...

  Sağlık İçin Limon Suyu ve Sarımsak Kürü

  Sağlık İçin Limon Suyu ve Sarımsak Kürü...

  Aspirinde Büyük Tehlike!

  Aspirin Kullananları Bekleyen Büyük Tehlike!...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Kurtların yiyeceklerini 30 km taşıyıp yavrularına götürdüğünü,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2020    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com