Obezite ile mücadelede ameliyatsız tedavi yöntemleri

  Kategori: Obezite / Manşet Yayınlanma Tarihi: 12-11-2016, 10:23

  Okunma :2 335

  Obezite ile mücadelede ameliyatsız tedavi yöntemleriObezite tedavisinde sonuçları en yüz güldürücü olan yöntem cerrahidir. Cerrahi yöntemlerin kalıcı başarı şansı çok daha yüksektir. Obezitenin cerrahi tedavisi de, diğer cerrahilerde olduğu gibi hastaya daha az zarar veren yöntemlere doğru kaymaktadır. Çok yakında kliniğimizde de uygulamaya başlayacağımız yöntemler şunlardır:

  1. Endoskopik yöntemler: Hastaların uyutularak veya sakinleştirici verilerek endoskop yardımıyla vücutlarında hiçbir kesi yapmadan uygulanan obezite tedavi yöntemleridir. Bu yöntemleri kendi aralarında birkaç gruba ayırabiliriz. 

       A. Endosleeve yöntemi: Mide, onikiparmak barsağı ve ince barsağın içine emilimi önleyici plastik ince bir hortum konularak uygulanan bir yöntemdir. Henüz tam güvenilir klinik çalışmalar olmadığı için denyesel aşamadadır. 

       B. Endoskopik zımba yöntemleri: Laparsokopik ameliyatlarda kullanılan zımbaların (stapler) benzeri cihazlarla hiçbir yer delinmeden midenin kesilerek küçültüldüğü yöntemlerdir. Mevcut yöntemler Stomaphyx veTOGA'ya ilaveten  yaygınlaşmaktadır.

       C. Endoskopik dikiş teknikleri : Birçok firma bu konuda çalışmaktadır. Ameliyat gerektirmeden endoskopik olarak mide hacmi güçültülebilmektedir. Bard Endocinch, Olympus Eagleclaw, Ethicon'un yeni ürünleri oldukça umut vermektedir. 

  Obezite ile mücadelede ameliyatsız tedavi yöntemleri2. Laparoskopik yöntemler: Tek delikten yapılan obezite cerrahileri yaygınlaşmaktadır. Şu anda yaygın olarak tüp mide ameliyatları tek delikten gerçekleştirilmektedir. Henüz deneysel aşamada olan bir diğer cerrahi türü ise Tüp Plikasyondur (Gastrik sleeve plikasyon) (Gastric mideyi kesip çıkarmadan, kendi içine katlayarak yapılan tüp mide ameliyatı). 

  3. Elektriksel yöntemler: Midenin elektrik ile uyarılması (pace maker), vagal sinir uyarımı vb. yöntemler ile doygunluk hissi oluşabileceği gösterilmiştir. 

  4. İlaçlar: İştah mekanizmaları anlaşıldıkça yeni kuşak ilaçların obezite tedavisinde daha çok kullanılacağı fikri yaygınlaşmaktadır. Yeni kuşak ilaçlar doyma mekanizmasında etkili hormonları ve merkezi sinir sistemini hedef almaktadır. 

  Kaynak:http://www.yunusyavuz.com/

  Google+'da paylaş!

  Başınız mı ağrıyor ilaçsız doğal tedavi yöntemleri

  Başınız mı ağrıyor  ilaçsız doğal tedavi yöntemleri...

  2015 -2016 TEOG 1. Dönem sınav sonuçları açıklandı.

  2015 -2016 TEOG 1. Dönem sınav sonuçları açıklandı....

  Karın yağlarından kurtulmak imkansız mı?

   Karın yağlarından kurtulmak imkansız mı?...

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!...

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı...

  Kilo ve diyabet bebeğinize zarar verebilir

  Hamilelikte diyabet ve kilo risk oluşturuyor. Uzmanlar, diyabet ve kilonun bebeğinize zarar verebileceğini uyarısında bulunuyor....

  Bronşit İçin Doğal Çözüm Muz ve Su

  Muz ve su karışımının öksürüğe karşı mucizeler yaratan doğal bir şifa olduğu kanıtlandı....

  Evde Çocuklarınıza Doğal Öksürük İlacı Yapın

  Evde Çocuklarınıza Doğal Öksürük İlacı Yapın...

  Obez misiniz...

  Obezite, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak kısaca tanımlanabilir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise ”obezite nedir?” sorusundan çok, ”obezite hastalığı nedir?” diye sormak...

  Aspirinde Büyük Tehlike!

  Aspirin Kullananları Bekleyen Büyük Tehlike!...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com