Limonu Hiç Böyle Bilmezdiniz?

  Kategori: yasam / Pratikbilgiler Yayınlanma Tarihi: 19-09-2016, 16:44
  • Beğen
  • 0
  Limonu Hiç Böyle Bilmezdiniz?

  Akdeniz kıyılarının  vazgeçilmez sarışını Allah’ın bizlere hediyesi Limon.. İçinde A, 8(1), B(2), B(3), C ve PP olmak üzere çok sayıda vitaminler, kalsiyum, bakır, silisyum, demir, fosfor, manganez gibi mineraller, meyve şekerleri, sitrik asit, malik asit gibi organizmaya yararlı asitler terpen ve linalol var.

  Besin Değerleri:100 mi. taze sıkılmış limon suyunun içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir: 7 kalori; 0,3 gr. protein; 1,6 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; eser miktarlarda yağ ve lif; 10,3 mgr. fosfor; 0,4 mgr. kalsiyum; 0,14 mgr. demir; 1,5 mgr. sodyum; 142 mgr. potasyum; 6,6 mgr. magnezyum; 0,02 mgr. B1 vitamini; eser miktarda B2 vitamini; 0.1 mgr. B3 vitamini: 0,06 mgr. B6 vitamini; 7 mcgr. folik asit ve 50 mgr. C vitamini. 

  Geliştirilen saklama teknikleri ve yatak limonculuğu sayesinde, yılın her zamanında limon adlı meyvesini piyasada bulabildiğimiz Limon ağacı,
  Turunçgiller'dendir (Narenciyeler). Anayurdu Hindistan ile Uzakdoğu ülkeleri olan limon ağacı, 12. yüzyılda Sicilya'ya getirilmiş, oradan Akdeniz havzasına ve daha sonra tüm sıcak ılıman iklimli bölgelere yayılmıştır.

  Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde bolca yetiştirilen limon ağacı, 3-6 m. kadar boylanır ve kışın yapraklarını dökmez. Gövde ve dallarının kabuğu koyu gridir. Almaşık dizili, açık yeşil renkli, elips biçimli iri yapraklarının dokusu sert ve ucu sivri olur. Bazı limon çeşitlerinde ağacın yaprak koltuklarında sivri dikenler bulunur. İlkbahar aylarında tek tek ya da birkaçı bir arada açan çiçeklerinin dışı pembemsi, içi beyaz renklidir. "

  Yediveren" limon çeşitleri, neredeyse yıl boyunca çiçek açar ve meyve vermeyi sürdürür. Genelde sonbahar mevsiminde olgunlaşan dışı açık sarı renkli limon meyvesi yumurta biçimli, bir ucu sivri çıkıntılı, içi sekiz-on bölümlü eti çok ekşi tatlı ve bol suludur. Meyvenin içinde beyaz tohumları (çekirdekleri) yer alır. Bu tohumların biçimi oval ve bir ucu sivridir.


  Limon meyvesinin sıkılmasıyla elde edilen suyu, bazı çorba, yemek ve salatalara katılır. Limonatası yapılıp serinletici olarak içilir. Kimi sebze yemekleri ve reçeller yapılırken kararmamaları için içine limon suyu eklenir.

  çamaşır suyundan doğan zehirlenme ve allerjiye karşı ilaçtır:
  Doğa bilimcisi ve beslenme uzmanı Maurice Messegue, "Şifalı Otlar" adlı yapıtında şunları yazar: "Zehirlenme, sodyum, potasyum, javel çamaşır suyu, deterjan gibi alkaliden ileri geliyorsa limon suyu etkili birpanzehirdir. Anneler, bu sözümü kesinlikle unutmayın. Limonun gerek kendisi, gerek kabuğu hem yenilir, hem de cildin üstüne sürülürse organları uyarır, terleme sağlar. Bu terleme ise bilindiği gibi, zehirleri dışan atar.

  Diğer Yararları:
  * Gut hastalığına ve yüksek tansiyona karşı ilaçtır.
  * Böbreklerin çalışmasını arttırır, böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştınr.
  * Damar sertliği ve romatizmaya karşı faydalıdır.
  * Gribin çabuk atlatılmasını sağlar.
  * Bir bardak ılık suya limon sıkar ve gargara yaparsanız anjini iyileştirir.
  * İshali keser.
  * Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır.
  * Burun kanamalarına karşı, bir pamuğun üstüne limon sıkarak bu pamuğu kanayan burnun üstüne koyun.
  * Ay hali kanamalarını düzenler.
  * Sinüzüte karşı etkili bir ilaçtır.
  * Yüzdeki sivilceleri geçirir.
  * Diş etlerini kuvvetlendirir.

  Cildi ve Zekayı Geliştirir:
  Cildi güzelleştiren limon, aynı zamanda yapısındaki B vitamini bileşikleri sayesinde zekayı da geliştirir.
  Gözün Cilasıdır:
  Yapısındaki A vitamini sayesinde gözünüze güç verir.

  Nasıl limon almalısınız ?
  1- İki türlü limon vardır; yatak limon, mevsimlik yani yazlık limon. Yatak limonun rengi koyu sarı, mevsimlik limonun, yani yeni limonun rengi ise açık sarıdır. Pahalı da olsa yatak limon alın. Ancak önce kendi seçeceğiniz bir limonu kestirip suyuna bakın.
  2- Limonun ince kabuklusu makbuldür. Kalın kabuklu limon ilk bakışta kendini belli eder. Tepesinde kiraz büyüklüğünde bir çıkıntı vardır.

  Nasıl Yiyeceksiniz? Nasıl Koruyacaksınız?

  l- Limondaki A, B bir, B iki vitaminleri ışıktan, C vitamini ise havadan çok etkilenir. Bir başka deyimle, kestiğiniz limonun hepsini kullanmamış iseniz kalan kısmı ışığın ve havanın etkisiyle vitaminlerinden bir kısmını kaybeder. O nedenle limonun tümünü kullanmıyacaksanız şöyle sıkın: Limonu kesmek yerine sivri bir şeyle delin ve suyunu ordan akıtın.
  2- Limonu kestiyseniz yarısını sonra kullanacaksanız, yarım limonu bir tabağa kesik yeri tabağa gelecek şekilde koyun ve üstüne bir bardak kapayın.
  3- Ya da kesilmiş yarım limonun üstüne, kesilmiş yüzeyi kaplıyacak şekilde tuz serpin. Yeniden kullanacağınız zaman burayı ince bir dilim halinde kesip atar, kalanın suyunu sıkarsınız.
  4- Bir limonun daha bol su vermesini istiyorsanız kaynar suya atıp kısa bir süre bekletin.
  5- Limonu bir kaç hafta taze olarak saklamak istiyorsanız içi su dolu bir kaba koyun ve bu suyu hergün değiştirin.
  6- Yatak limonun suyu zaten boldur. Boylamasına da enlemesine de kesebilirsiniz. Ancak limon yeni ürünse mutlaka boylamasına kesin.

  Limon ile güzelleşin :
  Yiyeceklerinizi tatlandırmak için tercih edilen limonu, banyo ve güzellik için de kullanabilirsiniz. Tırnaklara parlaklık kazandırır. Sıcak havalarda tırnaklarınızı 10 dakika boyunca limon suyunda bekletin. Ellerinizi limon suyuyla sabunluyormuş gibi ovuşturun. Beyaz sirke, sıcak su karışımı ile fırçalayın. Daha sonra ellerinizi iyice durulayın.
  Deride oluşan lekeleri yok eder Yatmadan önce limon suyu ile ellerinizi ve yüzünüzü iyice ovuşturun. Sabah ılık suyla ellerinizi ve yüzünüzü durulayın. Siyah, kahverengi lekelerin kaybolması için bu işlemi düzenli olarak her akşam yapmanız tavsiye ediliyor.Saçlarınızı güçlendirir
  Dökülen ve cansızlaşan saçlarınızı yeniden canladırmak ve parlaklık kazandırmak için 3/4 fincan zeytin yağı, 1/2 fincan bal ve aşağı yukarı 3 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Saçlarınızı suyla durulayın, havluyla kurulayın ve daha sonra az bir karışımı tarakla saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınızı yarım saat plastik bone ile sarın ve bekleyin. Daha sonra şampuanlayın ve durulayın, parlaklığı göreceksiniz.

  Göze çarpan sarılık yaratır.
  Tüm saç boyalarına ve beyazlarına alternatif olarak 1/4 fincan limon ve 3/ 4 su ile saçınızı durulayın. Limonun saç renginizi doğal olarak açması için biraz güneşte bekleyin.


  Nefes tazeleyicidir. Nefesiniz kötü kokuyorsa ağzınıza bir kaç damla limon suyu damlatın ve yutun. Sitrik asit, ağzınızdaki pH seviyesini değiştirerek, kötü kokuya neden olan bakterileri öldürecektir.

  Rahatlatır. Mükemmel bir banyo için küvetinize deniz tuzu, limon suyu ve biberiye ekleyin ve vücudunuza özen gösterin.Dolaşım sorunlarına limon suyu:
  Eeğer dolaşım sorunlarından yakınıyorsanız limon günlük beslenmenizde yer almalı. Her gün yarım limon suyunu ılık suya ekleyip balla tatlandırın.Yorgunluğa karşı limonata:
  Spor yapanlar için bir bardak ılık suya ilave edilmiş birkaç damla limon suyu hem susuzluğu gideriyor hem de terleme ile kaybedilen mineralleri geri kazandırıyor. Özellikle bal ya da şeker eklenmiş limonata, ani enerji verici etkisiyle spor sonrası için ideal.


  Cilt için limon peelingi Limonun içerdiği asitler cilde aynı zamanda peeling görevi yapabilir. Dirsek, diz ve tabanlarda oluşan sert derileri size şimdi verecek olduğumuz limon reçetesi ile yumuşatarak, pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı limon suyu ile iki çorba kaşığı balı kısık ateşte hafifçe ısıtın. Ocaktan alındıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra kuruyan ve çatlayan cildin üstüne sürün. 20 dakika beklettikten sonra peeling yaptığınız bölgeyi su ile temizleyin. Son olarak temizlediğiniz bu bölgeyi limon kabuklarıyla ovalıyın. Bu işlem sonunda derinizin taze görünüşü sizi bile şaşırtacaktır.

  Limonlu yüz temizle losyonu 
  Limon yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir. Çünkü limonun sıkılaştırıcı bir etkisi vardır. Tarifini verdiğimiz yüz losyonu, yüzdeki siyah nokta ve sivilcelere karşı en ideal losyondur. Bunun için 30 ml. limon suyunu 30 gr. bal ve 200 ml. damıtılmış suyla karıştırın ve bu karışımı bir cam şişesinin içine koyun. Hazırladığınız bu losyonu sabahları ve akşamları, bir pamuğa damlatarak yüzünüze sürün. Böylece hem temiz hem de canlı bir cilde sahip olacaksınız. Ancak yüzünüze bu karışı sürdükten sonra en az iki saat güneşe çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde lekeler oluşur.

  Limonla değişik yüz maskeleri · Az yağlı yoğurda 5 damla limon suyu katın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu maskeyi sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın. · Avokado"nun yarısını püre haline getirin, içine bir çay kaşığı limon suyu katın ve bir yumurta akını iyice çırptıktan sonra ekleyin. Cildiniz kuru ise birkaç damla badem yağı da koyun. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra su ile temizleyin. · 100 gr. yulaf ezmesi, 1 limon suyu ve bir yumurta akını karıştırdıktan sonra ortaya çıkan karışımı, maske halinde yüzünüze yayın. 10 dakika bekleyin. Bu maske cildinizi gerginleştirecektir.


  Saçları Parlatır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra Limon suyu ile masaj yaparsanız daha parlak bir görünüm verir. Ayrıca doğal jöledir.Jöle amaçlı kullanabilirsiniz.

  Doğal bir ahşap temizleyicidir. Yarım  bardak limon suyu ve bir bardak zeytin yağını karıştırarak doğal ahşap parlatıcı hazırlyabilirsiniz

  Kötü kokuların düşmanıdır. Ocak üzerinde hafif yakarak kötü kokuları giderebilirsiniz.
  Cam silmeyi kolaylaştırır.  Cam silerken kullandığınız suya biraz limon suyu eklerseniz daha parlak ve temiz olur.

  Limon Suyu ile kilo verebilirsiniz. Limonun içeriğindeki C vitamini metabolizmayı hızlandırır, yağların yakılmasına yardımcıdır, toksinleri ve suyu vücuttan uzaklaştırır, son araştırma sonuçlarına göre; kan şekerini düzenleyerek tokluk hissini uzattığı, gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun vücut tarafından daha çok emilmesine yardımcı olarak hücrelerde depolanan yağın daha hızlı yakılmasına yardımcı olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

  Tırnaklarınızdaki lekenmeleri limonla ovalayar çıkarabilirsiniz.

  Elinize sinmiş balık kokusunu  limonla ovalayarak çıkarabilirsiniz.
  Google+'da paylaş!

  Yemek Pişirirken Pratik Bilgiler

   Yemek Pişirirken Pratik Bilgiler...

  Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte sigara içiyor

  Anne sütü bebeğinizin en kıymetli, en önemli besin kaynağıdır.Anne sütünü az tüketen yetişkinlikte  sigara içiyor....

  Başınız mı ağrıyor ilaçsız doğal tedavi yöntemleri

  Başınız mı ağrıyor  ilaçsız doğal tedavi yöntemleri...

  Vegan Diyetinin beyin Üzerindeki Etkileri

  Diyet alışkanlıkları sadece kaslarınızı ve yağlarınızı etkilemez, ayrıca beynin üzerinde de önemli etkileri vardır....

  Goji berry mucizesi

  Hayatımıza yeni giren goji berry de ne?...

  Çocuk gelişimini fast-food yiyecekler tehdit ediyor

  Çocuk gelişimini fast-food yiyecekler tehdit ediyor...

  Sağlık İçin Limon Suyu ve Sarımsak Kürü

  Sağlık İçin Limon Suyu ve Sarımsak Kürü...

  Yağ yakan detoks nasıl yapılır?

  İşte, yağ yakan muhteşem detoks suyu!...

  Evde Çocuklarınıza Doğal Öksürük İlacı Yapın

  Evde Çocuklarınıza Doğal Öksürük İlacı Yapın...

  Zayıflamanıza Yardımcı Olacak Besinler

  Zayıflamanıza Yardımcı Olacak Besinler; Yağ yakıcı, tok tutucu besinler...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Kaplumbağaların üç yıl hiçbir şey yiyip içmeden yaşayabildiklerini,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ekim 2018    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com