Evde Paşa Kılıcı (Sansevieria) Yetiştirme ve Bakımı, Çoğaltılması

  Kategori: yasam / Çicek ve Bakımı Yayınlanma Tarihi: 29-11-2015, 20:34
  • Beğen
  • 5
  Evde Paşa Kılıcı (Sansevieria) Yetiştirme ve Bakımı, ÇoğaltılmasıEn kolay yetiştirilen salon bitkisidir. Güneş, gölge, susuzluk ya da hava cereyanı karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Paşa kılıcını öldüren, özellikle kışın aşırı sulamadır. Bazı insanlar kılıç çiçeği veya peygamber kılıcı adını da vermişlerdir. En bilinen cinsleri, kendine has desenli yaprakları olan cinsi ve yine aynı şekilde ama kenarlarında sarı şeritler olan cinsidir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç gibi uzar. Bodur paşa kılıcı cinslerinde yapraklar fazla uzamaz ve genellikle dik değil çevreye rozet gibi yayılır şekilde gelişir. Paşa Kılıcı toprak bir saksıya dikilir ve özenli bakılırsa her yıl ince, uzun bir sap üzerinde küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar.
  Kış soğuklarına hiç dayanıklılığı yoktur. Kuraklığa, susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklıdır. İç mekanlara oksijen sağlamada diğer bitkilerden çok daha etkilidir, havayı temizler, geceleri oksijen açığa çıkarır. Sıradan bir süs bitkisi değildir, dekorasyon amacı ile yetiştirilir. Bu yüzden toprağının kalitesine, iyi bakıma dikkat edilmelidir yoksa güzel bir görünümü olmaz.
  İstekleri:
  Evde Paşa Kılıcı (Sansevieria) Yetiştirme ve Bakımı, ÇoğaltılmasıIşık ihtiyacı: Direkt güneşte daha sağlıklı olur. Öte yandan, paşa kılıcı iyi aydınlık olmayan odalarda bile sorunsuz büyüyebiliyor. Işık ve su eksikliğinde neredeyse hiç zarar görmez. Bu yüzden evlerde, ofislerde bir köşeye unutulmaya uygundur. Tek sorun, yeterli ışık almazsa gerektiği gibi fotosentez yapamaz. Hızlı büyümesi için havadarlık, esinti önemlidir.
  Sulama: Paşa kılıcı suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Onun için toprak yarıya yakın kurumadıkça sulanmamalıdır. Kışın ince kökler kurumasın diye çok daha az sulanmalıdır.
  Saksı: Paşa kılıcının ince köklerinin aşırı çoğalması önemli değildir bu yüzden büyük saksı hiç gerektirmez. Gerçi her yıl saksı değiştirmek iyi olur. Paşa kılıcı bir iken beş veya on ayrı bitki haline gelebilir, saksıya sığmaz. Her Nisan ayında yavruları ayırmalısınız yoksa ne kadar çoğaldı ise gelecek yaz çok daha fazla çoğalacaktır, saksı yetersiz olacaktır. Derince ve topraktan yapılmış saksı kullanılmalı. Toprak saksı, nem çekerek toprağın havadar olmasını ve yerine sığmayacak şekilde çoğalmış olan paşa kılıcınızın saksıyı kırmasını mümkün kılar.
  Toprak isteği: Nötr veya hafif alkalinli toprak uygundur. Uzun ve ağır yapraklarından dolayı devrilmemesi için toprağı sıkıştırmak gereki. İyi desteklenmesi için ve hem köklerin havasız kalmaması için en az dörtte bir oranında ponza taşı kullanılmalı. O zaman toprağı sıkıştırmanın paşa kılıcına zararı olmaz. Bodur cinslerinde de köklerin havadar ortamda olması için aynı karışım kullanılmalı. Aşağıdaki ölçülerle hazırlanmış toprak karışımı uygundur.
  2 ölçü ponza taşı + 5 ölçü toprak + (verimsiz toprak kullanırsanız, ayrıca 2 ölçü sığır gübresi). Ponza taşı yerine strafor da kullanılabilir. Hem toprakta rizomlar fazlalaşırsa strafor taneleri ezilir küçülür yer açılır.
  Besin ihtiyacı: İki yıl aynı toprakta kalan bitkilere besin vermelidir. Besinde aşırıya kaçılmamalıdır. Besin yerine her yıl toprağının değiştirilmesi de yeterli olacaktır.
  Evde Paşa Kılıcı (Sansevieria) Yetiştirme ve Bakımı, ÇoğaltılmasıÇoğaltılması: Genç bir paşa kılıcı ikinci yıldan başlayarak çok sayıda kök sürgünleri verir. Evde Paşa Kılıcı (Sansevieria) Yetiştirme ve Bakımı, ÇoğaltılmasıBunları ayırarak çoğaltabilirsiniz. Yılın her zamanı çoğaltmak için uygundur. Ayrıca düzgün ve canlı yapraklardan alınan yaprak çeliği ile de üretilir. Sağlam olan yapraktan alınan çelik baksıya dikilir. Belli bir süre sonra köklenme gerçekleşecektir.

  Hastalık ve Zararlıları:

  Genç yaprakların devrilmesi sorunu: Yeni gelişen yaprakların dipleri son derece esnek olur; bazen devrilir ama kırılmaz. Tekrar düzeltip yapraklar iyice olgunlaşana kadar ya diğerlerine bağlanmalı ya da yanlarına bir destek çubuğu dikilerek bu çubuğa bağlanmalıdır.
  Kök çürümesi: Genelde kış sonunda rizom kökte değil ince köklerde görülür. Sebebi, toprağın havasız kalması, çok sulamak ya da kışın hiç sulamamaktır. Önemli bir zararı yoktur. Bu durumda toprak iyice kuruyana kadar sulama yapılmaz. Gün içinde bol bol esinti, rüzgar almasını sağlayın. Gerekirse 15 gün hiç sulamaz. Sonra az miktarda su ile sulayıp sulama miktarı ve sıklığı zamanla yavaş yavaş arttırılır. Havalar ısındıkça yeni kökler çıkarır. Yazın kökler çürümüşse sebebi toprağının hem havasız kalmış hem de fazla sulanmış olmasıdır. Söküp çürüklerden arındırdıktan sonra iyice yıkanır, kurulanır, iki gün açıkta bırakıp kuruması sağlanır. Sonraki gün havadarlığı ponza taşı veya strafor ile arttırılmış toprağa dikilir ve yarı güneşli bir yerde tutulur. Rizom kök de çürümüşse sağlam kalan yapraklardan yaprak çeliği ile yeni paşa kılıcı yetiştirilebilir.
  Kaynak:http://www.evdeustavar.com

  Google+'da paylaş!

  Evde bitki yetiştirmek için bilmeniz gerekenler

  Evinizde istediğiniz bitkiyi kolaylıkla yetiştirmek için bilmeniz gerekenler...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Bağırsaklarımızda 400’den fazla bakterinin olduğunu ve bu bakterilerin Bağırsaklarımızdaki sayılarının hücre sayılarımızdan daha fazla olduğunu,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Ekim 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com