Hayatın Cilveleri

  Kategori: Yazarlar / Manşet Yayınlanma Tarihi: 19-11-2016, 19:08

  Okunma :1 057

  Yaşadığımız hayatın cilveleri

  İnsan doğumundan itibaren bir savaşın içinde. Belli bir yaşa kadar kendi iradesi dışında yaşamını sürdürüyor. Bebek iken hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Karnı acıksa ağlıyor, bir yeri ağrısa ağlıyor, bir ihtiyacı olsa ağlıyor ama Allah ona öyle birini vermiş ki ancak o ağlamaların ne anlama geldiğini biliyor. Çocuğuna ona göre davranıyor. Çocuk ise hiç itiraz etmeden kendisine uygulanan her şeye sessizce itaat ediyor ve sonunda mutlu oluyor. Ne yiyecekse ne içecekse ne giyecekse hep annesi karar veriyor. Belli bir yaşa kadar bu devam ediyor. Bu süre içinde o bebeği en iyi anlayan, onunla en iyi iletişim kuran şüphesiz anne. Aslında ona ilk eğitim veren de anne oluyor. Sonra okul çağı başlıyor ve eğitim oradan devam ediyor. Meselemiz bu eğitim de değil. Ayrıca o konuda da yazacağız inşallah. Konumuz çocuğun dünyaya bakışı. Bu ilk önceleri aileye göre şekilleniyor. Ailenin durumuna göre çocuk da kendini ona göre değerlendiriyor. Ailenin maddi manevi bütün düşünceleri aynen çocuk tarafından da benimseniyor. Çocuk okula başladıktan yeni arkadaş çevresini de bulduktan sonra düşünceleri değişmeye başlıyor. Eğer iyi bir arkadaş çevresinde ise aile de rahatlıyor. Çocuk bundan sonraki hayatında o iyi çevrenin etkisiyle çok iyi bir yaşam sürüyor. Eğer aile çocuğuna iyi bir arkadaş seçimi yapmamışsa o zaman vay haline.

  İnsan hayatında eğitim ikinci bir aşama oluyor. Bundan sonraki aileden ayrı ilk yaşantı da burada başlıyor. Aileden eğitim için ayrılan çocuk artık tekrar geri dönme ihtimali azalıyor. Çünkü çocuk artık eğitimini bitirince iş hayatına atılıp yeni bir aile oluyor. Okuldan sonra iş hayatı, evlilik derken hayat devam ediyor. İnsan ergenlik çağından sonra verdiği kararlarda artık başkasına göre değil kendi iradesine göre karar veriyor.

  Bazen insan istese de kendi hür iradesi ile bir şeyler yapamıyor. Hayatta istedikleri gerçekleşmiyor. İnsanlar ve çevre bunlara fırsat vermiyor. Çoğu da çevrenin etkisinde rüzgârın önündeki yapraklar gibi savrulup gidiyor. Çok iyi insanlar çevrenin etkisinde kalıp mahvolup gidiyor. Çok insan var ki kendi değil de başkaları gibi yaşayıp başkalaşıyorlar. Her insan da farkında olmadan bilerek ya da bilmeyerek bu yaşadığı ortamların bir parçası oluyor. Hiç günah ortamında bulunmayan bir insan elinde olmayan sebeplerden dolayı böyle bir ortama girmişse bir de buna mecbur kalmışsa artık oraları normal hale geliyor. Elinde olmadan o yaşamın bir parçası oluyor.

  Anlamadığım bir şey daha var. Mesleğim gereği birçok insanla karşılaştım, beraber işte yaptım. Ama maalesef dindarlarda olması gereken özellikleri ehli dünya diye tanıdığım insanlarda gördüm. Onlar dini yaşamasalar da tam dini yaşayan insanlarda olması gereken özellikleri onlarda gördüm. Üzüldüm çünkü Müslüman olduğunu söyleyen insanların yalancılıkları, hırsızlıkları, dini güzel yaşayamamaları, güzel örnek olamamaları, tam temsil özelliği taşıyamamaları yüzünden birçok insan dinden uzaklaşıyor. Bu yüzden bence insan nerede  olurlarsa olsunlar güzel ve doğru yaşamak zorunda olduklarını unutuyorlar. Gördüğüm kadarıyla maalesef insanımız tamamen dünyevileşmiş. Bütün amaçları tam dünyalık olmuş. İnsanlar peşin olan dünya hayatını tercih eder hale gelmişler. Bir kısım insanlar mecburen hayatta tutunabilmek için zor şartlarda hayatını sürdürürken diğer dünya için yaşayanlar hayatlarından son derece memnunlar. İmkanları çok iyi ama din adına bir şey kalmamış. İnsanlar dinden ve dindar insanlardan uzaklaşıyorlar. Bunda bizim suçumuz çok. Güzel örnek olamadık, olan insanları da çok rahat harcadık. Bakıyorum da bizim günahımız çok. İnsanların çoğu arzu ettikleri hayatı yaşayamıyorlar. Kendi sevdikleri hayatın dışında başka işler de çalışmak zorunda kalıyorlar. Bir taraftan her istediğini yapan insanlar diğer tarafından geçinmekte bile zorluk çeken insanlar. Bir tarafta israf denizinde yüzen insanlar diğer taraftan geçinmek için gece-gündüz çalışan insanlar. Her şey dünya için değerlendirildiğinde sanki bir haksızlık var gibi. Ama öbür dünya düşünüldüğünde ve İlahi adalet düşünüldüğünde insan rahatlıyor ve Allah her şeyi en güzel şekilde halledecek deyip rahatlıyor. Ben de kesinlikle inanıyorum ki Allah her şeyin en güzelini yapıyor ve hiç kimsenin çektiği de yaptığı da yanına kalmayacaktır.

  Görüşmek üzere iyi  günler.

  Google+'da paylaş!

  Eğitim sistemine yeni ayar.Yeni Sistem nasıl Olacak

   Eğitim sistemine yeni ayar.Yeni Sistem nasıl Olacak...

  Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi.

    Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi....

  Gebelik Hesaplama Hakkında Neler Bilmelisiniz

   Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza takılan ilk sorular genellikle "Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?" ve "Bebeğim acaba ne zaman doğacak" soruları olur....

  Evin Annesi Toplumun Aynasıdır.

   Toplumda önceden kadınlar, ‘çalışan’ ve ‘ev hanımı’ şeklinde tanımlanırken, günümüzde bu ayrım ortadan kalktı....

  2016 -2017 Öğretim Yılı Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı

   2016 -2017 Öğretim Yılı Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı...

  10 bin özel harekat polisi alımları başlıyor

   10 bin özel harekat polisi alımları başlıyor...

  Çalışan annelere 823 TL devlet desteği geliyor.

   Doğum yapan çalışan  anneler yaşadı her ay 823 TL  devlet desteği geliyor....

  2016- 2017 İlk Ders Zili Pazartesi Çalacak

   2016- 2017 İlk Ders Zili Pazartesi Çalacak...

  Öğrencilere müjde ödev yasağı devam edecek.Uykusuz gecelere son!!

  Öğrencilere müjde ödev yasağı devam edecek.Uykusuz gecelere son!!...

  Anne- Babalara Efendimiz (s.a.v) ’den Altın Öğütler

   Anne- Babalara  Efendimiz (s.a.v) ’den Altın Öğütler...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com