İnsanın Çaresizliği

  Kategori: Yazarlar / Manşet Yayınlanma Tarihi: 17-11-2016, 09:39

  Okunma :1 015

  İnsanın çaresizliği

  İnsanoğlu çok garip bir varlık. Bulunduğu her yere ve ortama ayak uyduruyor. Ben bir zamanlar yurt dışında çalışmıştım. Oradaki insanların yaşantılarını gördüğüm zaman şaşırmış ve nasıl bu şekilde yaşamlarını sürdürüyor demiştim. Sonra Türkiye’ye geldiğim zaman onların durumlarını daha iyi anladım. Şimdi bu anlayışım iyice pekişti. Emekli hem ev geçindiriyor hem de çocuk okutuyor ama hayatı devam ediyor. Askeri ücretli ev geçindiriyor, evi kira, çocuk okutuyor ama hayatı da devam ediyor. Dar gelirli esnaflar, öğretmenler, işçiler v s çoğaltabilirsiniz hepsi de hayatını devam ettiriyor ama hiç de şikayetçi olmuyorlar, bir tepkileri de yok aslında. Bir yerde okumuştum Avrupa’da benzine zam gelince herkes kontakları kapatıp tepki gösterirken bizler kızsak da köpürsek de yine hayatımız devam ediyor. Ekmeğe zam yapıldığını gören Avrupalılar hemen tepkilerini gösterip zammı geri aldırıyorlar. Bizde ise durumlar çok farklı. Kriz anında fiyatlar düşeceğine artıyor. 

  Milletin kendisi sürünüyor ama vekilleri yaşıyor. Millet, vekilinin yanına bile yaklaşamıyor. Ülkeyi yönetenlerin maaşları yüksek ama vatandaşlar askeri ücretli. Ülkede müthiş bir gelir dağılımı var. Zenginler rahat fakirler perişan. Zenginler fakirlerin sırtından geçinip günlerini gün ederken benim ülkemin insanları aza kanaat gösterip en ufak bir olayda mutlu oluyorlar. Bu nasıl bir anlayış anlamıyorum. Ülkenin maaş durumuna bir bakın en yüksekten en düşük olana göre bir sıralayın sonunda şunu göreceksiniz. En az çalışan en çok maaşı alıp en çok çalışan en az maaş aldığını görürsünüz. Bir işçi 60-70 yaşında emekli oluyor en az yirmi sene çalışıyor sonra emekli olup 1500-2000 TL maaş alırken iki sene milletvekilliği yapmış bir insan emekli olup ölünceye kadar milletin sırtından geçinmeye ve devletin imkânlarını kullanmaya devam ediyor. Bugün yaşadığım olay adam hastaneye gitmiş. Raporlu ilaç bile bu kadar pahalı olur mu ya ? diyor. Gerisini siz düşünün artık. Doğrusunu isterseniz kimse hayatından memnun değil. Her kes bir arayış içinde. Kimi borçlandırılmış sesini çıkaramıyor, kimi ekmek davası deyip susuyor, kimi aman bana dokunmayan bin yaşasın diyor, kimi de ne yapalım bu ülkeyi biz mi düzelteceğiz diyor? 

  Herkes bir şeylerden korkuyor ve sesini çıkaramıyor. Her şeyin kendiliğinden düzeleceğini veya bir kurtarıcı bekliyor. Gözleri boyanan insanlar da seslerini çıkartamıyor. İnsan öyle bir varlık ki bana dokunmayın da ne isterseniz yapın diyor. Eskiden yabancı azınlıklar en iyi şekilde yaşıyor diye düşünüyordum şimdi düşüncem değişti. Kim deseler zenginler ve tarafgirler iyi yaşıyor derim. Ama unutmayalım ben bu dünyada bu şekilde yaşamak zorunda bırakılmış olabilirim, hakları yenmiş olabilir, sesimi duyuramamış olabilirim ama Allah’a şükür inançlı birisiyim ve öbür dünya da bütün haklarımın bana verileceğini ve haklarımın bana zulmedenlerden alınacağını biliyorum. Burada alamadığım haklarımın öbür tarafta verileceğine inancım sonsuz.

   Kimler insanlarımızın haklarıyla oynuyorsa onlara vermeyip kendi menfaatlerini düşünüyorsa ve masum insanları sömürüyorsa onlardan öbür tarafta hakkımızı alacağımızı ve onlar yüzünden cennete gideceğimizi düşünüyorum ve onları Allah’a havale ediyorum.Burada çektiklerimizin de ya günahlarımıza kefaret olacağını ya da cennette derecelerimizin yükselteceğine inanıyorum.Allah hakkımızda hayırlısını versin.

  Google+'da paylaş!

  Hayatın Cilveleri

   İnsan doğumundan itibaren bir savaşın içinde. Bellibir yaşa kadar kendi iradesi dışında yaşamını sürdürüyor. Bebek iken hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor...

  ALTIN DEĞERLER 2

   ALTIN DEĞERLER 2...

  Garip Bir İnsan

  Allah insanı yarattı. Sonra onu değişik karakter ve davranışlarla donattı. İyilik ve kötülük yapmaya elverişli hale getirdi. Ona akıl fikir ve irade verdi....

  Kıymetini Bilemediğimiz Değerler (altın değerler 3 )

   Kıymetini Bilemediğimiz Değerler (altın değerler 3 )...

  Yeni Nesil Gençlik

    Yeni Nesil Gençlik...

  Askıda yardım

   Askıda yardım...

  KAÇINILMAZ SON

   KAÇINILMAZ SON...

  İMTİHAN

   İMTİHAN...

  ÇOCUKLAR NE YAPSIN

   ÇOCUKLAR NE YAPSIN...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com