Pişik Neden Oluşur? Pişik nasıl Önlenir?

  Kategori: Evlilik / cocukhastalik / Bebek Bakımı Yayınlanma Tarihi: 27-11-2016, 12:10 Hata?
  • Beğen
  • 0
  Pişik Neden Oluşur?  Pişik nasıl Önlenir?

  Pişik Nedir?

  Doğumdan 1,5-2 yaşına kadar her gün bezlenen bebeğin bez bölgesinde dönem dönem kızarıklıklar gözlenmesi kaçınılmazdır. Bez bölgesindeki cilt, tahriş olduğunda, rahatsız edici madde ya da maddelerle temas etmenin tetiklediği tepkileri verir ve pişer. Oluşan pişiğin bilimsel tanımlaması “irritasyona bağlı kontakt dermatit”tir, yani “tahriş edici etkene tepki olarak gelişen ve temasla oluşan cilt iltihabı”dır. Bu tanımlamadan da anlaşılacağı üzere, bez bağlanan bebeklerde pişik sorunu son derece kolay gelişebilir çünkü bu bölgede bebeğin cildini tahriş edebilecek pek çok etken mevcuttur. 

  Bez bölgesinde cilt sürekli idrar ve kakayla temas etmekte, günün büyük bir kısmında nemli kalmaktadır. Bez bölgesinin havayla teması azdır. Bez bölgesi, bebek bezinin sürekli cilde sürtünmesiyle de tahriş olur. Bebeğin idrar ve kakasında, bebeğin yediği gıdalar ya da aldığı ilaçlar nedeniyle oluşan tahriş edici maddeler de pişiği tetikler. Bebeğin idrarı ya da kakası iltihaplı ise yine kolaylıkla pişik gelişir. Bebek alerjik yapıdaysa yine kolaylıkla pişik oluşabilir.

  Pişik oluştuğunda etkilenen cilt bölgesi kızarır, cilt incelir ve cilt üzerinde çatlaklar oluşur, cildin bütünlüğü bozulur. Ciltten kabarık, bazen su toplayan iltihabi reaksiyonlar gözlenir. Bütünlüğü bozulan bu cilt bölgesine bakteriler ve mantarlar da kolaylıkla gelip yerleşirler ve cildin daha da iltihaplanmasına katkıda bulunurlar.

  Pişik demek, bez bölgesindeki cildin iltihaplanması demektir. Bebeğin bakımından sorumlu olan annenin ilk görevi, bebekte pişik oluşmasını baştan engellemeye çalışmak olacaktır.

   

  Neden oluşur?

  • Bebek alerjik yapıdaysa, ciltte oluşan kontakt dermatit, yani tahriş edici temasa bağlı cilt iltihabı demek olan pişik, daha kolay oluşacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Bebek başta antibiyotikler olmak üzere, vücuttaki kalıntıları idrar ve kakayla atılırken cildi tahriş edebilecek ilaçlar almakta ise pişik geliyor demektir.

  • Bebeğin idrarı iltihaplı ise pişik kolay oluşacaktır.

  • Bebek ishalse ya da bebeğin sindirim sisteminde bir iltihaplanma mevcutsa yine pişik kolay oluşur.

  • Bebek, kakayı daha asitli hale getiren, asitli gıdalar sık tükettiğinde pişik oluşumu kolaylaşır. Bebeğe aynı gün içerisinde portakal, mandalina, kivi, domates, ıspanak ve maydanoz gibi asitli gıdalar aynı anda verildiğinde pişik kolay gelişecektir.

  • Bebeğin bez bölgesinde iltihaplı ya da mantarların çoğaldığı cilt sahaları var ise ardından pişik de ortaya çıkacaktır.

  Bebekte pişiğin oluşumunu kolaylaştıran etkenler mevcutsa, bebeğin hekimiyle görüşülerek bebekte alınacak önlemlerin belirlenmesi gerekecektir.

  Pişiğin oluşmasını kolaylaştıran etkenleri bilmek ve bu etkenler devreye girdiğinde acil önlemler almak da, pişikle mücadelede büyük yarar sağlar.

  Pişik Oluşumunu Engellemek

  • Kolaylıkla tahmin edileceği gibi, pişik oluşumunu engellemek için alınması gereken ilk önlem, bebeğin bezini sık sık değiştirmek ve cilt bölgesini nemli tutmamak olacaktır.

  • Bebeğin her altı değiştirildiğinde bez bölgesi kremlenmelidir. Her alt değiştirmede bez bölgesindeki cilde sürülecek olan koruyucu krem, % 20 oranında çinko oksit içermelidir. Bebeğin bez bölgesindeki cildinin baştan çinkodan zengin bir kremle temas etmesi, pişiğin oluşumunu engelleyecektir.

  • Bebeğin alıştığı bebek bezi türü değiştirilmemelidir. O gün markette mevcut olan bebek bezi, markası ne olursa olsun, tüm bebek bezleri aynıdır mantığıyla satın alınmamalıdır. Bebeğin alışık olmadığı bebek bezine tepki verme ihtimali çok yüksektir.

  • Bebeğin cildi silinirken alkol, parfüm ya da katkı maddesi içeren bir temizleme mendili kullanılmamalıdır. Doğal pamuktan üretilmiş, katkı maddesiz temizleme mendilleri kullanılmalıdır.

  • Bebek kaka yaptığında belden aşağı yıkanması, iyi bir alışkanlıktır. Ne var ki bebeğin bez bölgesi sık ve yoğun sabunlanmamalıdır.

  http://www.bebekbakimi.org
  Google+'da paylaş!

  Yeni Annelere Bebek Bakımı Önerileri

   Yeni Annelere Bebek Bakımı Önerileri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden  Uz. Dr. Dicle İnanç , genç anne ve babalara bebek bakımında dikkat etmeleri gereken püf noktaları hakkında bilgi verdi....

  Bebeğin Göbek ve Kulak Bakımı Nasıl Olmalıdır

   Bebeğin Göbek ve Kulak Bakımı Nasıl Olmalıdır...

  Bebeğin Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır

   Bebeğin Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır...

  Yenidoğan Bebeğin Temizlenmesi ( Banyosu ) Nasıl Yaptırılmalıdır.

   Yenidoğan Bebeğin Temizlenmesi ( Banyosu ) Nasıl Yapıltırılmalıdır....

  Yenidoğan Sarılığının Sebepleri Nelerdir?

   Yenidoğan Sarılığının Sebepleri Nelerdir?...

  Yenidoğan Bebek İçin İhtiyaçlar Nelerdir?

  Yenidoğan Bebek İçin  İhtiyaçlar Nelerdir? Yeni doğacak olan bebeğimizin bazı ihtiyaçları vardır. Bunları bilen vardır, bilmeyen vardır, büyüklerimizin söyledikleri ile hareket ederiz. Sizlere biz bir liste verelim...

  Yenidoğan Bebeğin Özellikleri Nelerdir?

  Yenidoğan Bebeğin Özellikleri Nelerdir? Yeni doğan bebek mükemmel bir vücut yapısı, etkili refleks sistemi ve genlerinde gelecekteki gelişmesini belirleyecek bilgi ile donanmış olarak dünyaya gelir. ...

  Bebeğin Ağız, Burun ve Göz Bakımı nasıl olmalıdır.

   Bebeğin  Ağız, Burun ve Göz Bakımı nasıl olmalıdır....

  Bebeklerde Diş Çıkarmanın Belirtileri

   Bebeklerde Diş Çıkarmanın Belirtileri...

  Bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyım

  Bebeklerin Gözleri Neden Çapaklanır?...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Temmuz 2022    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com