Hayallerdeki Aile

  Kategori: Aile ve Rehberlik / Yazarlar / Manşet Yayınlanma Tarihi: 15-11-2016, 21:39 Şikayet?

  Okunma :2 711

  Evet, uzun zamandır aile ile ilgili yazmak istemişimdir. Aile çok önemli ama bugün görüyoruz ki aile ile ilgili problemi olmayan pek yok gibi. Kiminin hanımı ile kiminin kocası ile kiminin oğlu ile kiminin de kızı ile problemi var. Hatta buna çocukların kendi aralarındaki problemlerini de eklersek bu işin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bunlar çekirdek bir aile olsun. Bir de kayın valide ve kayın peder de bunlara eklenirse hele akrabalar da bunlara eklendiğinde çık işin içinden çıkabilirsen. Bu tamamen bir kader veya insanın kendi seçimi ile olan bir olaydır. Bence Allah insanlara evliliği iki şekilde sunuyor:

  1-Bu evliliğe sabredip sevapları kazanıp cennete mi gidecekler,

  2-Yoksa evliliği problem yapıp birbirini cehenneme mi götürecekler.

  Aslında dini biliyor ve sabrediyorlarsa ( kadın ya da erkek ) cennete giderler, günahları da Allah tarafından affedilir. Ama kim sabredip dayanıyorsa. Sabretmeyen problem çıkaran ise günah içinde yaşadığı için cehenneme gider. Çok şiddetli bir geçimsizlik ve anlaşmazlık varsa o zaman da Allah’ın sevmediği bir helal olan ayrılmayı deneyebilirler. Ama evliliği devam ettirmek ve sabretmek en güzeli.

  Evlilik daha eş seçiminde başlayıp önem kazanıyor. Evlenecek kişilerin eş değerde olması çok önemli. Kültürleri, eğitimi, sosyal çevresi, tanıdıkların olması, dini inançları ve yaşantısı, zengin ya da fakir oluşu, hatta güzellik ve yakışıklılık, boy-pos, makam kariyer vs. Bunlar çok önemli. Peygamber Efendimiz (sav) bir Hadis-i şerifte şöyle buyuruyor: ’Kadın dört şey için nikâh edilir, malı, güzelliği, soyu, dini. Sen dindar olanı seç’’ buyuruyor. Demek, bu değerlerden en önemlisi dindarlık. Günümüz insanların dindarlıkları bile farklı olmaya başladı. En dindarım diyenler bile maddeci oldu çıktı.

  Eşler arasında sevgi, saygı, itaat, anlayış, güven çok önemli. Birbirlerini hem çok sevecekler hem de güvenecekler. Birbirlerine hem sadık olacaklar hem de asla yalan söylemeyecekler. Bir problemle karşılaştıkları zaman birlikte çözecekler. Kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde durabilecekler. Aile sırlarını, ev içinde olan olayları, yaşadıkları sıkıntıları anne-babalarına dahi söylemeyecekler. Ne olursa olsun, başlarına ne gelirse gelsin asla ve asla yılmadan problemlere göğüs gerecekler, işin içinden çıkacaklar. Ama seviyorlarsa birbirini, bu dediklerimizi yapabilirler. Sevmiyorlarsa en ufak bir çatlak bile bir ailenin yıkılmasını sağlayacaktır. Özellikle dini yaşama konusunda birbirlerini güzellikle teşvik edecekler, çocuklarının dini yaşama konusunda birlikte hareket edecekler hatta çocuklara davranış konusunda asla birbirinin önüne geçmeyecek, birbirlerini sıfırlamayacak, hep nazara verecekler ve olayların üstesinden birlikte gelecekler.

  Çok isterdim, erkek dış işlerinde çalışıp geldiği zaman evin hanımı kocasının bütün yorgunluğunu alacak şekilde davranmasını. Güler yüzle karşılayıp, halini hatırını sorup, eğer bir problem yaşamışsa onu sakinleştirip, gönlünü alıp çok yumuşak ve sevecen hareketlerle onu rahatlatmasını. Aynı şekilde kocası eve geldiği zaman eğer hanımını sıkıntılı görse hemen onu sakinleştirip, dertlerini dinleyip, onun gönlünü almasını, problemleri birlikte çözmelerini. Hatta evde namazlarını birlikte kılmalarını, çocuklarını da aralarına almalarını, namazdan sonra sohbet yapılmasını, dini bilgilerin okunmasını, ev ödevlerinde çocuklarına yardım edilmesini, birbirlerine de çok saygın bir şekilde hitap edilmesini, evde asla ve asla tartışma, kavga, gürültü olmamasını, herkesin birbirine hep iyi davranılması gerektiği bilincinin olmasını, evde ailece birlikte yemek yenilmesini, baba yemeğe başlamadan kimsenin yemeğe başlamaması gerektiği bilincinin yerleştirilmesini, kısaca evin cennet köşelerinden bir köşe olmasını.

  Bu gün insanlar çok çabuk evlenip çok çabuk ayrılıyorlar. Çünkü evlilikler din eksenli değil dünya eksenli oluyor. Dünyalık zevkler tadıldıktan sonra da artık evlilik çekilmez oluyor. Sırılsıklam aşık olup evlenenler çok kısa bir süre sonra şiddetli anlaşmazlıktan ayrılıyorlar. Yanlış yapılan bir evlilik insana daha bu dünyada cehennem hayatı yaşatıyor. Ne olur evlenmeden önce evlilikle ilgili her şey araştırılsa. Gerekiyorsa kurslara gidilse ve dönülmesi mümkün olmayan yanlışlara gidilmese. Anlaşılamayan evliliklerin sonucunda aldatmalar işin içine giriyor. Eşlerin gözleri hep dışarda. Mutlulukları artık evde değil de dışarda arıyorlar. Gücü yetenler ve dini yaşamayanlar zaten bir şekilde bazı ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Dost hayatı vs. Gücü yetmeyenler de kendilerini başka uğraşlara veriyorlar. İşte benim düşüncem yanlışlıkları daha başlamadan bitirmek. Evlenmek isteyenler önceden çok iyi görüşüp anlaşmalı. ( tabi kurallarına uygun olarak ). İnşallah ilerde aile ile ilgili farklı konularda buluşmak dileğimle. Allah bizi arzu ettiğimiz hayatı yaşayan kullarından eylesin.AMİN

  Google+'da paylaş!

  Kayınvalide İle İlgili Sorunlar Ders 5

   Kayınvalide İle İlgili  Sorunlar Ders 5...

  Garip Bir İnsan

  Allah insanı yarattı. Sonra onu değişik karakter ve davranışlarla donattı. İyilik ve kötülük yapmaya elverişli hale getirdi. Ona akıl fikir ve irade verdi....

  Kıymetini Bilemediğimiz Değerler (altın değerler 3 )

   Kıymetini Bilemediğimiz Değerler (altın değerler 3 )...

  Günahları Bize Çirkin Göster Ey Rabbim!

   Günahları Bize Çirkin Göster Ey Rabbim! Ey Rabbimiz! Bütün günahlardan ve o günahlara götüren yollara düşmekten yine Senin rahmet ve inayet iklimine sığınıyoruz. Münezzeh ve mualla yakınlığını lütfederek payeler üstü...

  Yeni Nesil Gençlik

    Yeni Nesil Gençlik...

  Microsoft Diyor Ki Tek Elle Yazmak Artık Problem Olmayacak

  Microsoft Diyor Ki Tek Elle Yazmak Artık Problem Olmayacak  ...

  YENİ YIL BEKLENTİLERİ

   Bir söz vardır hani 'Külli atin karibün'diye.Yani bütün gelecek yakındır....

  Çok Eşliliğe Bakış

  Rabbimiz Nisa suresinde erkeklere dörde kadar eş almalarına izin vermiş amenna....

  Mutlu olmak için; uymak, anlamak ve sevmek

  Mutlu olmak için; uymak, anlamak ve sevmek...

  Aşure günü yapılacak ibadetler neler?

   Aşure günü ve gecesi nasıl geçirilmeli? Aşure günü yapılacak ibadetler ve okunacak dualar......

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Aralık 2023    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@gmail.com