Ekran bağımlılığı ve miyop ilişkisi

  Kategori: cocukhastalik / Sağlık Yayınlanma Tarihi: 23-02-2017, 21:47 Hata?
  • Beğen
  • 0
  Ekran bağımlılığı  ve miyop ilişkisi

  Avrupa'da miyop sayısı 20 yılda iki kat artarken Türkiye'de ise %65 oranında bir artış söz konusu.

  Günümüzde ekran bağımlılığının arttığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, özellikle miyop sorunlarının ortaokul çağında ortaya çıktığını ve miyop probleminin tedavi süreçlerinin detaylarını şöyle anlatıyor;

  Miyop insanların gözleri normal gözlerden daha büyük olur

  “Miyopi uzağı bulanık görmekle karakterli kırma kusurudur. Miyop insanlarda gözler normal gözlerden daha   büyük olur. Uygun gözlük/kontakt lens uygulamasıyla veya lazer ameliyatıyla uzağı net görürler.

  Miyopi, hipermetropi diğer “kırma kusuru” başlığı altında değerlendirdiğimiz göz bozukluklarından biridir. Gözlük vb optik düzeltici aygıtlarla düzeltilebilen kusur olarak kabul edilir, hastalık olarak kabul edilmez. Ancak, miyopinin dejeneratif / patolojik (veya eski isimlendirmeyle “fort”) şekli hastalık olarak kabul edilmekte sadece gözlük veya kontakt lensle düzeltme tamamen düzelmeyi sağlayamamakta, hastalık ilerlemektedir.

   İnsanlar miyop olduklarını doktora gitmeden nasıl test edebilirler?

  Miyop olan bir insan bir öğrenciyse yanındaki arkadaşı tahtadaki yazıları rahatlıkla görebilirken kendisi bulanık görür. Televizyon alt yazılarını bulanık görür, okuyamaz. Sinemada film izlerken devamlı gözlerini kısar, araba kullanıyorsa tabela veya trafik levhalarını ancak çok yanaştığı zaman görebilir, bazen kavşağı geçtiği esnada levhaları okur ve kavşağı kaçırır.

  Bu gibi belirtilerden birini yaşayan biri, gözünde sorun olmayan bir arkadaşı veya yakınıyla kendi görmesini karşılaştırarak kendi durumuyla ilgili değerlendirme yapabilir.” diyor.

  Miyop en çok ortaokul çağlarında görülüyor

  İnsanlarda en çok miyop görülme yaşının ortaokul çağlarına denk geldiğini belirten Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, hastalığın bu şekline şekline “okul çağı miyopisi” adı da verildiğini belirtiyor. Miyop astigmat hastalığına da dikkat çekiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor;

  “Gözlerimiz karşımızdan, bütün eksenlerden yani 360 dereceden gelen ışınları görür. Bu ışınların oluşturduğu düzlemi ifade edersek birbirini ortadan kesen yatay ve dikey iki eksenden söz ederiz. Miyop olan kişide yatay ve dikey eksendeki kırma kusuru birbirine eşittir.

  Bu iki eksendeki kusur birbirinden farklı değerlerde ise kişide          astigmat bulunduğu anlaşılır.

  Miyop astigmatı olanlar dairesel cisimleri oval biçimde görebilirler

  Miyop astigmat olan bireylerde kusurun büyüklüğü arttıkça daha belirginleşmek üzere, dairesel görünümlü cisimleri oval şekilli görürler. Bir cismin bir kısmını nispeten net görürlerken, ona dik olan eksendeki kısmı bulanık görürler. Bu bulanık görünüm beyinde tek hayal haline getirilmeye, netleştirilmeye çalışılır. Kişide belli bir süre sonra göz yorgunluğu, uyku hali veya baş ağrısı olmaya başlar.

  Miyop ve miyop astigmat tedavisi nasıl olur? 

  3 ayrı seçenekle kırma kusuru düzeltilebilir:

  1) Kırma kusurunu düzeltecek değerdeki camların uygulandığı gözlükle,

  2) Uygun sferik veya torik kontakt lenslerle,

  3) Excimer lazer cerrahisiyle.

  Excimer lazerle göz çizme ameliyatı, göz bozukluklarını düzelten bir göz ameliyatıdır. Gözlerimize cisimlerden gelen ışığın, gözümüzün kornea (cam tabaka) bölümündeki yanlış kırılmasını ameliyatla korneada kalıcı değişiklik yaparak düzeltilmesidir. Korneaya lazer ışınlarıyla müdahale edilerek, gözlerimize gelen ışığın doğru şekilde kırılması sağlanır. Böylece göz bozukluğumuz düzeltilmiş olur.

  Lazer ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler!

  Lazer ile kornea çizme ameliyatlarının ise birden fazla çeşidi vardır.” diyor.

  Kimlerin lazer ameliyatına uygun olduğunu açıklayan Keskinbora önemli noktaları şöyle özetliyor;

  “Öncelikle kişinin buna istekli olması gerekir. Kendisine bütün detaylar anlatılır, ameliyatın başarı şansı, olası sorunlar ve ne gibi durumlarda bu ameliyatı yapmanın sakıncalı olabileceği anlatılır. Ön değerlendirme muayenesinden başka, göz kuruluğu bulunup bulunmadığı, kornea haritalandırma ve kornea kalınlık testleri yapılır. Bunlardan sonra uygun bulunursa sonraki aşamalara geçilir.

  Ayrıca, -10.0 diyoptriden daha yüksek kusurlarda uygulamamak genellikle daha uygundur.

  Excimer lazer miyop düzeltme ameliyatlarında, başarı oranı yüksektir. Bazı hallerde ve özellikle yüksek numaralı gözlerde yapılan ameliyatlarda bazen bir miktar geri dönüş olabilmektedir.

  Operasyondan sonra güneş gözlüğü kullanılması, ilaçların hekimin önerdiği sürelerde ve önerilen şekilde kullanılması, göze darbe alınmaması, gözün ovalanmaması önemli önlemlerdir.” diyor.

  Google+'da paylaş!

  'Sigaradandır' diye fark erttiğiniz şikayetler kanser habercisi olabilir

   'Sigaradandır' diye fark erttiğiniz şikayetler kanser habercisi olabilir...

  Kemik erimesi ve Peynir Tüketimi

   Kemik erimesi ve Peynir TüketimiZengin bir kalsiyum ve protein kaynağı olan peynirin düzenli olarak tüketilmesi, kemik erimesi (Osteoporoz) riskini azaltıyor....

  D vitamini eksikliği ve kanser ilişkisi

   D vitamini eksikliği  ve  kanser ilişkisi D vitamini, insandaki 200’den fazla geni etkiliyor. Üstelik bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanlar da var. Yapılan araştırmalar...

  Adını Duymaya Başladığımız Ağrılı Hastalık; Fibromyalji Nedir?

   Adını Duymaya Başladığımız  Ağrılı Hastalık; Fibromyalji Nedir? Fibromyalji; yaygın ve inatçı kas ağrıları olmak üzere, özellikle sabahları vücutta tutukluk, yorgunluk, uykusuzluk, yaygın baş ağrıları ve hatta tuvalet...

  El ve ayaklarda üşüme varsa aman dikkat

    El ve ayaklarda üşüme varsa aman dikkat...

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!

  Şimdi de karın gribi (Norovirüs) yayılıyor!...

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı

  600 bin Hepatit C'linin tedavisi SGK'nın insafına kaldı...

  Kaya tuzu tüketmek zararlı mı?işin Doğrusu Ne?

  Önemli olan kaya tuzu veya sofra tuzu meselesi değil, tuzun makul miktarda tüketilmesidir...

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

  Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın...

  Kronik hastalıklardan Korunmanın Yolları

  Kronik hastalıklardan Korunmanın Yolları...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Haziran 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com