Tüm Sürücülere 'trafik adabı' dersi verilecek

  Kategori: Gundem / Manşet Yayınlanma Tarihi: 23-02-2017, 21:36 Şikayet?

  Okunma :1 143

  Tüm Sürücülere 'trafik adabı' dersi verilecek.
  Yeni ehliyet alacaklara zorunlu tutulan 'trafik adabı' dersleri ehliyet sahibi 25 milyon sürücünün tamamına ücretsiz verilecek. 4 saat olması beklenen uygulama bir ay içerisinde başlayacak.

  Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yeni ehliyet alacaklara zorunlu tutulan "trafik adabı" derslerinin içeriğinde yer alan trafikte saygı eğitimlerinin, ehliyet sahibi 25 milyon sürücünün tümüne ücretsiz verilmesi hedefleniyor.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile yaptığı protokol doğrultusunda, yeni bir uygulamayı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

  Çalışma ile karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik sorununa karşı duyarlılıklarının artırılması ve toplumsal farkındalık oluşturulması için Türkiye genelinde 25 milyon ehliyet sahibi sürücüye "saygı eğitimi" verilmesi öngörülüyor.

  Eğitimler, ehliyet sınavlarındaki trafik adabı testindeki "adap ve trafik", "trafikte temel değerler", "trafikte empati ve iletişim", "trafikte hak ihlalleri", "trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi" gibi temel başlıklarda ele alınacak.

  Eğitimlerde, yayalara öncelik verilmesi, sürücünün araç kullanırken yapacağı kural ihlalinin sonucunun sadece maddi cezası bulunduğunu düşünmemesi, kendisinin ya da sevdiklerinin canını tehlikeye attığının da farkında olması gerektiği gibi konulara dikkat çekilecek.
   
  KURSLAR ÜCRETSİZ OLACAK

  Protokol çerçevesinde, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı yurt genelindeki 3 bin 500 özel motorlu taşıt sürücü kurslarında verilecek saygı eğitimleri, kamu yararı gereği ücretsiz düzenlenecek.

  Kurslarda verilecek programın 4 saat olması planlanıyor.  Bakanlık, saygı eğitimlerine ilk olarak kamu kurumlarında görev yapan sürücülerden başlayacak. Bu eğitimlerin bir ay içerisinde uygulamaya konulması öngörülüyor.

  Daha sonra, isteğe bağlı olarak illerdeki belirli yaş grubu aralığında ehliyeti bulunanlara eğitim verilecek.

  MEB, daha sonra yapacağı çalışmalarla Türkiye genelindeki 25 milyon ehliyet sahibinin tamamına saygı eğitimlerinin verilmesini hedefliyor.

  Bakanlık, çeşitli zamanlarda video, billboard, afiş, el ilanı, broşür, kamu spotu gibi tanıtım araçları ile oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlıyor. Protokolün yürütülmesi için ayrıca il ve ilçelerde yürütme kurulları oluşturacak. Bakanlık, eğitime katılan sürücülere sertifika verilmesi için hazırlanıyor.

  Öte yandan, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu, karayolu trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin başlıca sebeplerine dikkat çekmek amacıyla 2017 yılını "Trafikte Saygı ve Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımı ile Mücadele Yılı" ilan etti.
  Google+'da paylaş!

  Ehliyet yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

   Ehliyet yenileme  için  gerekli evraklar  nelerdir? Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, sürücü sağlık raporu, 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelin vergi...

  Emniyetten 1 Ocaktan Sonraki 400 TL' lik sağlık raporu iddiasına yalanlama

  Emniyetten   1 Ocaktan Sonraki  400 TL'  lik sağlık raporu iddiasına yalanlama...

  Uyarı Levhasız Radar Cezası İptal

   Uyarı Levhasız Radar Cezası İptal CHP Beyağaç İlçe Başkanı Salih Gündoğdu, yolda radar kontrolü yapıldığına dair hiçbir uyarıcı ibare bulunmadığını gerekçe göstererek karara itiraz etti....

  Pasaport ve Ehliyette Yeni Dönem

   Pasaport ve Ehliyette Yeni Dönem Pasaport ve Ehliyeti Nüfus İdaresi verecek.(KHK) çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen pasaport ve ehliyet işlemleri, polisten alınarak 1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık...

  Öğretmenlere Psikoteknik test mi geliyor!

   Öğretmenlere Psikoteknik test mi geliyor!...

  Ehliyet sınavında videolu eğitim dönemi başlıyor

   Ehliyet sınavında videolu eğitim dönemi başlıyor...

  5'inci sınıfta artık ders yok.Sadece ingilizce var

   5'inci sınıfta artık ders yok.Sadece ingilizce var.Milli Eğitim Bakanlığı'nın reform paketine göre 5.ci sınıfta öğrencilere yalnızca yabancı dil eğitimi verilecek....

  Eğitim sistemine yeni ayar.Yeni Sistem nasıl Olacak

   Eğitim sistemine yeni ayar.Yeni Sistem nasıl Olacak...

  Tuzak Gibi Radarlar Kalkıyor (TEDES)

    Tuzak Gibi Radarlar Kalkıyor (TEDES)...

  Eğitim sistemi sil baştan değişiyor.Yeni Eğitim Sistemi Nasıl Olacak?4+4+4 Elveda?

  Eğitim sistemi silbaştan ele alınacak. Buna göre dört yıl önce hayata geçirilen 4+4+4 sistemi değişecek....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Haziran 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com