Babaya doğumda 6 ay yarım gün izin hakkı

  Kategori: Gundem / Manşet Yayınlanma Tarihi: 25-02-2017, 12:05 Şikayet?

  Okunma :1 210

  Babaya  doğumda 6 ay yarım gün izin hakkı geldi.
  Doğum yapan işçi ve memur annelere tanınan yarım gün çalışma hakkı babaya da verildi. Babalar çocuk okul çağına gelene kadar istedikleri bir zaman süresince yarım gün çalışabilecek.
  6 AYA KADAR YARIM MESAİ Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasını sağlayacak tedbirler bir bir hayatımıza girmeye devam ediyor. Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre Prim ve vergi teşviklerinin yanında çocuk sahibi çalışanların hayatını kolaylaştıran düzenlemeler de yapıldı. Hem işçi hem de memur kadınlar doğumdan sonra 6 aya kadar yarım mesai yapabilecek. 
  PEKİ ŞARTLAR NEDİR? Ayrıca işçi kadınlar ve babalar çocuk okul çağına gelene kadar istedikleri bir zaman süresince yarım gün çalışabilecek. Uygulamalarla ilgili iki ayrı tebliğ yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte uygulamadan yararlanmak için gereken şartlar: MEMURLARDA SADECE ANNE Doğum sonrası analık izin süresi sonunda kadın memur isteği halinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere süt izni verilmeksizin birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay sonraki doğumlarda 6 ay günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.  
  ENGELLİ DOĞUMDA 12 AY İZİN Çoğul doğumda 1 ay ilave edilirken engelli doğumlarda süre 12 aya kadar çıkıyor. İzne ayrılacak memur annenin kurumuna dilekçe vermesi gerekiyor. Doğum yaptıktan sonra devlet memurluğuna ataması yapılan kişi çocuğunun hayatta olması kaydıyla yarım gün izin hakkı talep edebilecek. 
  İŞÇİ EBEVEYNE İZİN HAKKI  Analık izninin bitiminden itibaren kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istedikleri halinde birinci doğumda 2 ay ikinci doğumda 4 ay ve sonraki doğumlarda 6 ay haftalık çalışma süresinin yarısı kadar izin veriliyor. 
  İLKÖĞRETİM ÇAĞINA KADAR... Çoğul doğumlarda bu süreye 1 ay ekleniyor. Çocuk engelli doğmuşsa süre 12 ay olarak uygulanıyor. İşçi analık ve ücretsiz izinlerinin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabiliyor. 
  EBEVEYNLERDEN BİRİ ÇALIŞMIYORSA... İşçinin kısmi süreli çalışma talebini en az bir ay önce işverene yazılı olarak bildirmesi gerekiyor. İşçi eşinin çalıştığına dair belgeyi talep dilekçesine eklemek zorunda. Ebeveynlerden birinin çalışmaması halinde çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamıyor. 
  İŞVEREN NE DİYOR? Usulüne uygun yapılan kısmi süreli çalışma talebi, bildirim talebinden itibaren en geç bir ay içinde işveren tarafından karşılanır. İşveren tarafından süresi içinde işçinin talep dilekçesine yazılı cevap verilmemesi halinde talep dilekçede verilen tarihten sonraki iş gününde başlar. 
  HANGİ İŞLERDE GEÇERLİ? Kısmi süreli çalışma talebi bütün işyerlerinde geçerli oluyor. Sadece aşağıdaki işlerde işverenin uygun bulması gerekiyor: Özel sağlık kuruluşlarında mesul müdür, sorumlu hekim, laboratuvar sorumlusu ve sağlık hizmetlerinde çalışanlar. Niteliği bakımından sürekli çalıştıkları için durmaksızın işçi çalıştırılan sanayi kuruluşları. Bir yıldan az süren mevsimlik, kampanya ve taahhüt işlerinde.
  Mynet
  Google+'da paylaş!

  Memurların 2017 zamlı maaşları belli oldu

   Memurların  2017 zamlı maaşları belli oldu...

  Kadınlara istihdam AB Projesi ile devam ediyor

   Kadınlara istihdam  AB Projesi ile devam ediyor Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi...

  Doğum Yapan Anneye Kısmi Çalışma İzni Geldi

   Doğum Yapan Anneye Kısmi Çalışma İzni Geldi Birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilecek....

  İşçi emekli ve memurların alacağı zam oranı belli oldu.

   İşçi  emekli ve memurların alacağı zam oranı belli oldu....

  Eğitim'de yeni dönem başlıyor.Birçok değişiklik geliyor.

   Liselerde açık uçlu sınav dönemi başlıyor. Eğitim'de yeni dönem başlıyor.Birçok değişiklik geliyor....

  Hayatın Cilveleri

   İnsan doğumundan itibaren bir savaşın içinde. Bellibir yaşa kadar kendi iradesi dışında yaşamını sürdürüyor. Bebek iken hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor...

  Evin Annesi Toplumun Aynasıdır.

   Toplumda önceden kadınlar, ‘çalışan’ ve ‘ev hanımı’ şeklinde tanımlanırken, günümüzde bu ayrım ortadan kalktı....

  Çalışan annelere 823 TL devlet desteği geliyor.

   Doğum yapan çalışan  anneler yaşadı her ay 823 TL  devlet desteği geliyor....

  Yok Artık Cepte Çamaşır Makinesi

  Yok Artık Cepte Çamaşır Makinesi...

  Evde Çocuklarınıza Doğal Öksürük İlacı Yapın

  Evde Çocuklarınıza Doğal Öksürük İlacı Yapın...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Haziran 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com