Türk Kirazına Fransa Yasak Getirdi

  Kategori: Haberler / Manşet Yayınlanma Tarihi: 27-05-2017, 12:49 Şikayet?

  Okunma :1 855

  Türk  Kirazına  Fransa Yasak Getirdi
  Türkiye'den kiraz alımını geçen sene ürünlerde zirai ilaç kalıntısı nedeniyle durduran Fransa, bu senede Türkiye'den aynı sebeple kiraz almama kararını sürdüreceğini deklare etti..

  Geçtiğimiz yıl  gönderilen kirazda "dimethoate" aktif maddesi bulunmasını gerekçe göstererek  Türkiye'den kiraz ithalatını yasaklayan  Fransa, uyarılarımıza rağmen aynı aktif maddenin bu sene de tespit edildiğini ve  Türkiye'den kiraz ithalatı yasağının devam etmesine karar verdi.

  İhracatçı Birlikleri konu ile  ilgili ihracatçıları uyararak  Fransa'ya kiraz ihraç etmeden önce  Paris Ticaret Müşavirliği ile görüşülerek bilgi alınmasını istedi. İhracatçılar  Fransanın almış olduğu kararla ilgili olarak ;  " Fransa Tarım Bakanlığı tarafından ülkemizin de yer aldığı muhtelif ülkelerden ithal edilen kiraz ürününde "dimethoate" aktif maddesi bulunması gerekçe gösterilerek, söz konusu ürünlerin ithalatına izin verilmemişti.
   
  Ekonomi Bakanlığından alınan yazıda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan yazıya atfen, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, kiraz ihracatının olumsuz etkilenmemesi ve alıcı ülkenin hassasiyetleri göz önünde bulundurularak, anılan aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin kirazda kullanılmaması ve bu konuda üreticilerin uyarılmaları hususunda 04/05/2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca il müdürlüklerinin talimatlandırıldığı ifade edilmektedir.

  Diğer taraftan, konuyla ilgili olarak  Paris Ticaret Müşavirliği geçtiğimiz yıl "dimethoate" aktif maddesi gerekçe gösterilerek,  Fransa tarafından, Türk menşeli kiraz ürünlerinin de ithalatına izin verilmediği, bu yıl da  Fransa tarafından "dimethoate" aktif maddesi içeren ürünlerin ithalatına kısıtlama getirildiği belirtilmiş olup, ihracatçı firmalarımızın önümüzdeki günlerde yoğunlaşacak olan kiraz ihracatında  Fransa pazarında sorun yaşamamalarını teminen ihracat işlemleri öncesinde öncelikle  Paris Ticaret Müşavirliğimiz ile irtibata geçmelerinde fayda görülmektedir."
  DİMETHOATE, etken madde C23H30 O4 kimyasal formüle ve 370,48 GR / MOL molekül ağırlığı olan, karakteristik bir kokusu olan, beyaz renkte, kristal formunda katı bir hammaddedir.

  DİMETHOATE, tarım ilaçlarında,İNSEKTİSİTLERE karşı üretilen bazı tarım ilaçlarının ana etken maddesi olarak farklı konsantrasyonlarda kullanılır. Bu etken madde ile geliştirilen formüllerle, meyvelerde armut kaplanı, yaprak biti, ağaç sarı kurdu, şeftali virgül kabuklu biti ile mücadele kullanılır. Ayrıca zeytinde çiçek sap sokanı, zeytin güvesi, zeytin kırlangıç böceği, zeytin kabuklu biti ve zeytin sineği ile mücadelede de kullanım alanı bulur. Bunlara ek olarak pamukta emici böcek ve yaprak biti için de kullanılır.

  Ülkemizde farklı bitki ve ürünlerde zararlı organizmalara karşı tavsiyesi bulunan ‘dimethoate’ aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin kirazda tavsiyesi olmamakla beraber zirai ilaç etiketlerinde meyve adı altında genel bir tavsiyesi bulunmaktadır. Fransa Tarım Bakanlığı’nca ülkemizden ithal edilecek kirazlarda ‘dimethoate’ etken maddesi kalıntısının bulunmasını istememesi nedeniyle; kiraz üreticisinin olumsuz etkilenmemesi, ülkemizin imajı, alıcı ülkenin hassasiyeti ve beklentisi göz önünde bulundurularak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kararı ile 30.05.2016 tarihinden itibaren ‘dimethoate’ aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin kirazda kullanımı ve tavsiyesi sonlandırılmıştır.

  Google+'da paylaş!

  Sosyal medyada kullanıcı patlaması yaşanıyor

   Ülkemizde  sosyal ağlarda kullanıcı sayısı gittikçe artıyor. Peki sayılar ne diyor?...

  Apple tasarım kitabı 299$ dan satışa çıkıyor

   Apple tasarım kitabı 299$ dan satışa çıkıyor...

  Uyarı Levhasız Radar Cezası İptal

   Uyarı Levhasız Radar Cezası İptal CHP Beyağaç İlçe Başkanı Salih Gündoğdu, yolda radar kontrolü yapıldığına dair hiçbir uyarıcı ibare bulunmadığını gerekçe göstererek karara itiraz etti....

  Türk Telekom K8 Akıllı Telefon İncelemesi

    Türk Telekom K8  Akıllı Telefon İncelemesi...

  Ücret düşüklüğünden denek bulunamıyor

   Ücret düşüklüğünden denek bulunamıyor...

  Rusya'ya pasaportsuz giriş mi başlıyor

   Rusya'ya pasaportsuz giriş mi başlıyor....

  Aktarlara kısıtlama geldi. Satılan 38 ürün yasaklandı.

   Aktarlarlara kısıtlama geldi. Satılan 38 ürüne yasaklandı....

  Kredi kullanılan konuta ödenen KDV yi geri alabilirsiniz

   Kredi kullanılan konuta ödenen KDV yi geri alabilirsiniz...

  Araç lastiğine beklenmedik zam

   Araç lastiğine beklenmedik zam...

  Gaz hidrat dönemi mi başlıyor?

     Gaz hidrat dönemi mi başlıyor?...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Aralık 2023    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@gmail.com