Kendi kendine göğüs muayenesi

  Kategori: kadin / Kadinsaglik Yayınlanma Tarihi: 17-11-2016, 09:40 Hata?
  • Beğen
  • 0

  Kendi kendine göğüs muayenesi

  Kadınların her ay düzenli olarak yapmasını önerdiğimiz ve kendi meme dokusunu tanıyarak olabilecek bir değişimin ilk kendisi tarafından farkedilmesini istediğimiz muayene şeklidir.Meme kanseri farkındalığının sağlanması için en önemli ilk adımdır.Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kadınların her ay düzenli olarak yaptığı Kendi kendine meme muayenesi ile bulunan kitlelerin yaklaşık % 50 sinin boyutu 2 cm altındadır.Meme kanserinde erken tanı için çok önemli bir adımdır.

  20 yaşını geçen her kadının adetinin bittiği tarihten sonra ilk 10 gün içerisinde kendisini muayene etmesi önerilmektedir. Adet görmeyen kadınların da ayın belirli bir günü kendilerini muayene etmeleri önerilmektedir.Toplumda bir çok kadın maalesef halen bu muayene şeklini uygulamadıkları için meme dokusunu tanımıyorlar oluşan bir farklı yapıyı çok geç dönemde tesadüfen farkediyorlar.Biz kadınlardan tanı koymalarını istemiyoruz o biz doktorların işi!..,sadece düzenli olarak yapılan kendi kendine meme muayenesi ile kadınların kendi meme yapısını öğrenmelerini ve tanımalarını istiyoruz.Çünkü biliyoruz ki erken tanı yaşam kurtarır….Meme kanserinde erken tanı ile uzun ve sağlıklı bir yaşam, daha kaliteli bir yaşam,bazı durumlarda memenin korunması gibi çok önemli avantajlar vardır.

   

  HER YIL TARAMA TESTİ YAPILMALI

  Amerikan Kanser Topluluğu'nun 20 ve 30 yaşlardaki her kadının en az 3 yılda birklinik muayene olması gerektiğini öngördüğünü belirten Op. Dr. Mehmet Bayrak,aynı topluluğun 40 yaşındaki kadınlarda ise her yıl tarama testi kullanılmasınıönerdiğini söyledi. Op. Dr. Mehmet Bayrak, meme kanserindeki risk faktörlerinide şöyle açıkladı:

  "Meme kanserinin sebebi tam olarak bilinmese de hastalığa sebep olan bazı risk faktörleri bilinmektedir. Yaş, cinsiyet, genetik, aile hikayesi gibi bazı faktörler bizim tarafımızdan değiştirilemez. Diğer bazı faktörler ise örneğin sigara, alkol ve diyet kişi tarafından engellenebilir."

  TEDAVİDE BAŞARILI SONUÇLAR ALINIYOR

  Op. Dr. Mehmet Bayrak meme kanserinin tedavisi konusuyla ilgili olarak,"Lokal tedavi vücudun diğer yerlerine yayılmamış tümörü tedavi etmek içinkullanılır. Cerrahi ve ışın tedavisi sistematik lokal tedavidir. Sistematiktedavi meme dışına yayılan tümörlerde geçerlidir. Kemoterapi, hormon tedavisive ışın tedavisi sistemik tedavidir. Cerrahi tedavide ise amaç mümkün olduğuncatümörün hepsini çıkarmaktır. Erken evre tümörlerinde meme koruyucu cerrahi veışın tedavisi artık başarı ile uygulanmaktadır" dedi.


  Google+'da paylaş!

  Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi.

    Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi....

  Gebelik Hesaplama Hakkında Neler Bilmelisiniz

   Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza takılan ilk sorular genellikle "Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?" ve "Bebeğim acaba ne zaman doğacak" soruları olur....

  Evin Annesi Toplumun Aynasıdır.

   Toplumda önceden kadınlar, ‘çalışan’ ve ‘ev hanımı’ şeklinde tanımlanırken, günümüzde bu ayrım ortadan kalktı....

  Hamile misiniz? Hamilelik Belirtileri Var Mı?

   Hamile misiniz? Hamilelik Belirtileri Var Mı?...

  Erkekler Erken mi Yaşlanıyor

   Erkekler Erken mi Yaşlanıyor...

  Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı İçin Faydalı Olabilecek Taşlar

   Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı İçin Faydalı Olabilecek  Taşlar...

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

  Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir...

  Yenidoğan bebekler için anne sütü

  Yeni doğmuş bir  bebek için en ideal besin, anne sütüdür....

  Sağlıkta reform mu?

  Muayene ve reçete ücretleri nedeniyle doktora gitmeyen vatandaş ilaç parasını cebinden ödüyor....

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Bir okyanus kertenkelesinin (ikuana’nın) su altında hiç nefes almadan yarım saat durabildiğini,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com