Klomen ve Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

  Kategori: kadin / Kadinsaglik / tup-bebek Yayınlanma Tarihi: 17-11-2016, 18:49 Hata?
  • Beğen
  • 0
  Klomen ve Tüp Bebek Tedavisine Etkisi
  Tüp Bebek Tedavisinde Klomen Etkisi

  Klomen, kısırlık sorunu olan kadınların yumurtalıklarının uyarılmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Çoğunlukla tüp bebek tedavisinden önce, yumurtlamayı sağlamak amacıyla uygulanan bu ilaç, yumurta çatlatma iğnesiyle de beraber kullanılabilir. Klomefen tedavisi sonucunda kadınların %75’i yumurtlama sağlamaktadır. Bununla beraber, klomen kullanan kadınların %30’u klomen sayesinde hamile kalabilmektedir.

  Klomen tedavisi, klomofen hapı ile başlar. Bu tablet sayesinde olgunlaşmış yumurta elde edilebilir ve gebelik şansı artar. İlacın bitmesinden sonra kan tahlili yapılır ve ultrason ile yumurtalıkların durumu kontrol edilir. Yumurta oluşumu mevcut ise, takvimli cinsel ilişki önerilir. Bu sayede hasta yumurtlama döneminde cinsel ilişkide bulunur ve gebelik elde edilebilir. Bu durumda tüp bebek tedavisine gerek kalamadan hamilelik sağlanır.

  Klomen tedavisi, 5 ay boyunca kullanılabilir. Ancak klomene yanıt alınamaması durumunda tüp bebek tedavisinin başlaması gerekmektedir.

   Klomen Kullanımı ve Sonrası

  Klomen tedavisi Adetin 3.-5. günü başlayan bir yumurtlama tedavisidir. Genellikle beş gün boyunca, 50 mg x 2 olacak şekilde kullanılır. Klomen kullanıldığı dönemlerde sık sık ultrason kontrolleri yapılmalıdır. Yumurtaların 16-18 mm’ye ulaştığı tespit edildiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Bu aşamadan sonra planlı cinsel ilişkide bulunulması gerekir. Adet gecikmesiyle beraber gebelik oluşması amaçlanır. Şayet gebelik oluşmazsa tüp bebek tedavisine geçilebilir.

  Klomen düşük riskini arttır mı?

  Yumurtlama işlemi, beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu sayesinde gerçekleşir. Hormon dengesi düzenli olan kadınlarda, yumurtlama da düzenli bir şekilde yaşanmaktadır. Klomen, FSH hormonu yetersiz olan ya da dengesizlik söz konusu olan kadınlarda östrojen hormonunu engellemekle yükümlüdür. FSH hormonu, yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişimini sağlamakla yükümlüdür. Tedavi ortalama 5-6 ayda tamamlanır. Kadınların %80’lik oranında yumurtlama yeniden düzene girer. Düşük riski klomenle artmaz.

   

  Klomeni kimler kullanamaz?

  Gebeler,

  Vajinal kanaması olanlar,

  Karaciğer hastaları,

  Meme kanseri şüphesi olanlar.

  Klomen Yan Etkileri Nelerdir?

  Klomenin mutlaka doktor gözetiminde alınması gerekir. Doğru doz kullanılmasıyla yan etki söz konusu olmaz. Ancak yanlış dozaj durumunda yan etkiler görülebilir.

  Vazomotor kızarmalar,

  Rahim kanamaları,

  Karın bölgesinde rahatsızlık,

  Memelerde dolgunluk ve gerginlik,

  Bulantı,

  Kusma,

  Uyku sorunları

  .http://www.cemficicioglu.com.tr  Google+'da paylaş!

  Kısırlık ( infertilite) Nedir?

   Kısırlık ( infertilite) Nedir? Genellikle kısırlık yani (infertilite) kadın da hiç gebeliğin oluşmaması ya da daha önceden gebelik oluşmasına rağmen başka bir gebeliğin oluşmaması şeklin de ortaya çıkmaktadır....

  Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir Ve Çözümü Nedir?

   Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir Ve Çözümü Nedir?...

  Gebe Kalmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

  Gebe Kalmadan Önce Neler Yapılmalıdır?...

  Hamileliğe Nasıl Hazırlanmalı?

   Hamileliğe Nasıl Hazırlanmalı? Hamile kalmaya karar veren ebeveyn adayları ilk olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına muayene olmalıdır. Bunun için hamile kalmak beklenmemelidir....

  Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi.

    Üç ebeveynli bebek dünyaya geldi....

  Gebelik Hesaplama Hakkında Neler Bilmelisiniz

   Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza takılan ilk sorular genellikle "Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?" ve "Bebeğim acaba ne zaman doğacak" soruları olur....

  Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı İçin Faydalı Olabilecek Taşlar

   Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı İçin Faydalı Olabilecek  Taşlar...

  Tüp bebek tedavisinde neden başarısız olunur

  Tüp bebek tedavisinde neden başarısız olunur...

  Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar

  Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar...

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Son 4.000 sene içerisinde herhangi bir hayvanın evcilleştirilmediğini,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Mayıs 2021    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com