Adet Söktürücü İlaç Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

  Kategori: kadin / Kadinsaglik Yayınlanma Tarihi: 28-07-2017, 10:09 Hata?
  • Beğen
  • 0
  Adet Söktürücü İlaç Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar
  Adet ile ilgili yaşanan sorunlarda ilk akla gelen ilaçlardan biri de adet söktürücü ilaçlardır. Bu ilaçlar ağızdan alınan tabletler ya da iğnelerdir. Çok bilinen ve adet gecikmesi yaşandığında çok bilinen bu ilaçlar kesinlikle akla estiği şekilde kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaçlar kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.
  Bu ilaçların içeriğinde hormon vardır. Hap, tablet veya iğne olmak üzere farklı yöntemlerle uygulanan adet söktürücü ilaçlar içeriğinde progesteron bulundurmaktadırlar.Bu hormonları ne kadar dozda alabileceğinizi siz ayarlayamazsınız. Bu şekilde kullanım sonucunda başta adet düzensizliği olmak üzere pek çok sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü bu ilaçların bazıları yüksek progesteron hormonu içerir, bazıları da hem östrojen hem progesteron hormonu içerir. Sizin metabolizmanıza uygun olanı ancak doktor belirleyebilir. Adet söktürücü kullanmak isterken hormon tablonuzu bozabilirsiniz.
   
  Adet Söktürücü İlaç İsimleri Nelerdir?

  – Farlutal

  – Civanperçemi tablet otu

  – Dipro iğne

  – Primolut-n

  – Aspirin


  Adet Söktürücü İlaçların Etkileri
  Genel olarak bakıldığında bu ilaçlar, kadın fizyolojisinin adet kanaması olma düzenini taklit eden ilaçlardır. Adet söktürücü ilaçların etkileri, adet döngüsünün ilk yarısında kadınlarda östrojen hormonu baskın olurken, yumurtlama döneminden sonraki ikinci yarıda da progesteron hormonu baskın olur. İkinci dönemde progesteron hormonunun çekilmesi sonucunda da adet kanaması başlar. Adet söktürücü ilaçların yaptığı etki de bu durumu aynı şekilde taklit ederek uygulamaktır.
  Hastaya önce progesteron hormonu verilir. Daha sonra bu ilaç kesilir ve dolayısıyla progesteron hormonunda azalma olur ve adet kanaması yine normal zamanındaki gibi oluşur. Genellikle bu adet kanaması ilaç alımı kesildikten sonra 3 ile 5 gün sonra başlar.
  Adet Söktürücü İlaçların Kullanımı
  Eğer kişide hamilelik şüphesi varsa, kesinlikle adet söktürücü ilaç kullanılmaması gerekir. Bu hormonu içeren bazı ilaçlar, adet söktücü olarak kullanılmasının yanı sıra, gebelikteki bazı olumsuz durumların tedavisinde de kullanılabilir. Bu nedenle bu ilaçların çoğunluğunun hamilelik esnasında kullanılması istenmeyen durumlara yol açabilir.
  Eğer hasta her ay adet gecikmesi yaşıyorsa, yine bu ilaçlar kullanılmamalıdır. Öncelikle bu kadar süre devam eden, her ay yaşanan adet gecikmesinin tıbbi açıdan değerlendirilmesi ve nedenlerinin araştırılması gerekir. Her adet gecikmesinde bu ilaçlar asla kullanılmaz.
  Bu tür ilaçların kullanım dozu ve süresi oldukça önemlidir. Bunları da ancak doktor belirleyebilir. Üstelik her adet gecikmesi durumunda adet söktürücü ilaç da gerekmeyebilir. Daha farklı ilaçların kullanılması gereken durumlar da olabilir, sizin kendi kafanıza göre adet söktürücü ilaç kullanmanız, faydadan çok zarar verecektir.
  Adet Söktürücü İlaçların Yan etkileri ve Zararları
  Hormon içeren bir çok ilaç gibi, adet söktürücü ilaçların kullanımında da yan etkiler görülmesi olasıdır. Çünkü bu ilaçlar da farklı dozlarda hormon bulunur ve kendi tercihinize göre kullanımınız hormonlarınıza ters etki yapmanıza neden olabilir.
  Adet söktürücü ilaçlar progesteron hormonu içerdikleri için, bu ilaçların kullanımı kesildikten sonra adet kanaması görülmeye başlanır ve adet kanamasının miktarında bazen değişiklikler olabilir. Bunun yanı sıra göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet de meydana gelebilir. Adet dönemi sona erdikten sonra hafif akıntı derecesinde kanama veya lekelenme de olabilir. Bunlar normal görülen ve normal olarak değerlendirilen durumlardır.
  Hamilelik döneminde bu ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtmiştik. Eğer hamilelik şüpheniz varsa öncelikle gebelik testi yaptırmalısınız ve hemile olmadığınızdan emin olmalısınız. Zaten kesinlikle doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlar olduğu için, eğer hamile olduğunuzu bilmeden adet söktürücü ilaçları kullanırsanız, istemeden bebeğinize zarar verebilir düşük bile yaşayabilirsiniz. Tüm bunların yanısıra eğer istenmeyen bir gebelik durumunuz varsa ve bu ilaçları düşük yapmak için kulanırsanız, kendinizi hayati tehlikeye atmış olursunuz. Bu konular çok hassas konulardır ve asla doktor kontrolü haricinde kendi başınıza uygulanmamalıdır.

  Google+'da paylaş!

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Bilmeniz Gerekenler

  Yumurtalık kisti ameliyatı, yani yumurtalık kistinin yumurtalıktan çıkarılması, yumurtalıklarınızdan birinde ya da her ikisinde de kist temizlemek için uygulanan cerrahi yöntemdir....

  Emzirme Dönemi İçin Tavsiyeler

   Emzirme döneminde beslenmeniz bebeğinizin gelecekteki sağlığı ve anne sütü verimliliği için çok önemli....

  Hamilelik belirtileri: Hamileliğin ilk 8 işareti nelerdir?

   Hamilelik belirtileri: Hamileliğin ilk 8 işareti nelerdir?...

  Klomen ve Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

   Klomen ve Tüp Bebek Tedavisine Etkisi. Klomen, kısırlık sorunu olan kadınların yumurtalıklarının uyarılmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir ilaçtır....

  Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir Ve Çözümü Nedir?

   Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir Ve Çözümü Nedir?...

  Hamileliğe Nasıl Hazırlanmalı?

   Hamileliğe Nasıl Hazırlanmalı? Hamile kalmaya karar veren ebeveyn adayları ilk olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına muayene olmalıdır. Bunun için hamile kalmak beklenmemelidir....

  Gebelik Hesaplama Hakkında Neler Bilmelisiniz

   Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza takılan ilk sorular genellikle "Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?" ve "Bebeğim acaba ne zaman doğacak" soruları olur....

  Hamile misiniz? Hamilelik Belirtileri Var Mı?

   Hamile misiniz? Hamilelik Belirtileri Var Mı?...

  Doğal Yöntemlerle Dolgun Dudaklara Kavuşmak

  Doğal ürünlerden elde edilen karışımlardan uygulayarak daha dolgun dudaklara kavuşmanız mümkün....

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor

  B12 vitamin eksikliği düşük yaptırıyor...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BİLİYOR MUSUNUZ

Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını,
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Aralık 2023    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@yandex.com