İnsanlar Neden Değişir

  Kategori: Yazarlar / Manşet Yayınlanma Tarihi: 28-07-2017, 10:08 Şikayet?

  Okunma :3 170

   İnsanlar neden değişir?

  Bu soruyu çok merak etmişimdir. Cevabını araştırıyorum ama bir türlü çözüm bulamıyorum. Bazı insanlar sonradan görme oluyor, bazıları doğal yollardan aslına benziyor. Hani eskiden derlermiş ya: Bir insanı tanımak için ya onunla beraber yolculuk yapacaksın, ya beraber kalacaksın, ya beraber yemek yiyeceksin. Neden diye soracak olursanız insanlar gerçek karakterlerini o zaman ortaya çıkarıyorlar. Ben bunlara birkaç husus daha eklemek istiyorum. Bunlardan birincisi ona bir makam vereceksin. O zaman onun gerçek yüzünü görürsünüz. Bir de onunla beraber oyun oynayacaksınız. Atalarımız yaşadıkları tecrübeye dayanarak gerçekten çok doğru sözler söylemişler. Yaşadıkları olayları da bizlere anlatmışlar ama biz onları anlayamadığımız için çok yanlışlıklar yapıyoruz. Başımıza olaylar geldikçe o zaman anlıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor.

  İnsanların değişmelerinin birinci ve en önemli unsuru eğitim. Eğitim diyorum sakın yanlış anlamayın üniversite mezunu bile olsa eğitilmemiş bir insan maalesef insanlara çok zarar veriyor. Adam olamadıktan sonra hangi makama gelirse gelsin sadece kendi egolarını tatmin etmekten ve kendi çıkarlarını düşünmekten başka bir şey yapmazlar. Gerçek eğitimi almış insanlar düşman da olsalar eğitimlerinin gereğini yapmaktan asla vazgeçmezler. Bence eğitimini alan ve bunu insanlığın hizmetine sunan insan faydalı bir insandır. Kendini sürekli yenileyen insanın değişmesi pozitiftir.

  İkinci olarak çevresidir. Düzgün bir çevreye sahip olanlar iyi olurken kötü çevrenin içinde kalanlar maalesef kötü oluyorlar. Çevrenin iyi olması yine eğitimden ve maddi imkanlardan kaynaklanır. Çevre maddi ve manevi yönden düzgün insanlardan seçilmezse o zaman değişiklik kötü olacağından gerçekten huzurlu bir toplum olamayız.

  Üçüncü olarak ailede de önemli bir faktördür. Eğitilmiş maddi ve manevi değerlere sahip bir aileden korkmamak lazımdır. Çünkü onlar sahip oldukları değerleri diğer insanlara aktardıkça yine iyi bir ortam sağlanmış olacaktır. Yoksa kötü ailelerin yetiştirdiği kişiler toplumun yüz karası olmaya devam edeceklerdir.

  Dördüncü olarak insanın sahip olduğu maddi imkanlar onun değişmesini sağlayacaklardır. Eskiden zengin olan ve maddi olarak iyi olan insanların çok değiştiği söylenemez ama sonradan görme zenginler belki istisnalar olabilir ama çok çabuk değiştiklerini görürsünüz. Bu öğrenciler için de geçerlidir. Köyden şehre giden kızlarımızın hallerine bakın eğer ciddi bir takip yoksa şehirli kızları bile aratacak değişikliklerin içinde olacaklarını görürsünüz. Sonradan görmeler eski hallerini unuttukları gibi diğer insanlarla alay etmeleri ve dalga geçmeleri, sonra tutarsız hareketleri etraflarındaki insanları yıkıp geçtiklerini göreceksiniz.

  Beşincisi korkudur. Gelecek korkusu, iaşe( yeme-içme ) korkusu, iş-güç korkusu, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama korkusu, teknolojik korkular, doğal afetlerden korkma, makamından olma korkusu, aç kalma korkusu, vs.vs. çoğaltabilirsiniz. Hem bu korkular yüzünden doğru söylemiyoruz, hem doğru değerleri yaşayamıyoruz, hem bu korkular yüzünden istemediğimiz şeyleri yaşamak zorunda kalıyoruz, hem bu korkular yüzünden inandığımız değerleri yaşayamıyoruz, hem bu korkular yüzünden başkalarına boyun eğiyoruz, hep bu korkular yüzünden insanlar bizleri istedikleri gibi kullanıyorlar. Ben bunlara tek bir şey söyleyecek olursam inandığımızı yaşamıyoruz ve başkalarının elinde oyuncak oluyoruz. Bizi birbirimize kırdırıyorlar sonra da oturup halimize gülüyorlar. Kadere olan inancımız çok cılız kalıyor. Bilsek ki Allah’tan izinsiz bir yaprak bile yere düşmez o zaman bu korkuların anlamı ne.

  Altıncısı dünyamız için ahiretimiz yok sayıyoruz ya da sonlara bırakıyoruz. BU dünyamız iyi olsun da diğer tarafı sonra düşünürüz mantığı bizi bu hallere sokuyor. Ahirete inanmayan insanlar bizlere maalesef galip geliyorlar ve bizi perişan ediyorlar. Onlar karşısında çaresiz kalıyoruz.İnandığımız değerleri yaşamak zorunda kalıyoruz.

  Yedincisi ve bence en önemlisi dinimizi bilmiyoruz. Bütün bunların sebebi budur. Ancak dinimizi uyduruk hocalardan değil gerçek alimlerden öğrenirsek ancak gerçek huzura ereriz. Kitaplarda yazan, Kur’an ve Sünnet endeksli bir yaşam ancak bizi kurtarabilir.       

                                                             

  Google+'da paylaş!

  Bitmeyen Arzular

   Bitmeyen Arzular. İnsan çokgarip bir varlık. Doğumundan ölünceye kadar hiç bitmek bilmeyen arzular peşinde. Bu amacını gerçekleştirmek için yıllarca çalışıyor, uğraşıyor amaamacına da bir türlü ulaşamıyor. ...

  Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

   Yaşayan hurafeler İnsan eğer dinini tam bilmezse yaşanan olayları dininin bir emri gibi görüp onları dinden kabul eder. Yaşantısında yanlış olan şeyleri din olarak görür ve birçokgünaha girer ya da yanlış işler yapar. ...

  Hayatın Cilveleri

   İnsan doğumundan itibaren bir savaşın içinde. Bellibir yaşa kadar kendi iradesi dışında yaşamını sürdürüyor. Bebek iken hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor...

  ALTIN DEĞERLER 2

   ALTIN DEĞERLER 2...

  Garip Bir İnsan

  Allah insanı yarattı. Sonra onu değişik karakter ve davranışlarla donattı. İyilik ve kötülük yapmaya elverişli hale getirdi. Ona akıl fikir ve irade verdi....

  Unutulan Vefa

   Unutulan Vefa...

  Askıda yardım

   Askıda yardım...

  ALTIN DEĞERLER 1

   ALTIN DEĞERLER 1...

  KAÇINILMAZ SON

   KAÇINILMAZ SON...

  ×

  Bilgilendirme

  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
-->

Sitemizde Yayınlanan İçerikle ilgili Telif Hakkı İhlali Olduğunu Düşünürseniz. Hak Sahibinin Talebi Doğrultusunda Konu Yayından Kaldırılacaktır.
Etiket Bulutu


«    Aralık 2023    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır.Yasev Life, yasevlife@gmail.com